Iltasanomat uutisoi, miten huonosti turvapaikanhakijoilla menee. Tulevat kuitenkin jotenkuten toimeen, kun sukulaiset Irakista lähettävät 200-300 euroa kuukaudessa. Voivat sitten ostaa haluamaansa ruokaa. Mitähän tämä oikein on?
Rahaa sukulaisilta Irakista
tolkutonta
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi, voi! Eikö niitä päivärahoja voisi korottaa? Sieltä turvattomasta maasta pitää lähettää tänne rahaa köyhään Suomeen. Kumpi maa se on turvaton? Näyttää ainakin pankit toimivan ja rahaa on. Miksi sieltä piti lähteä pakoon? No, siellä olisi ehkä pitänyt puolustaa näitä raukkoja naisiaan ja vanhuksiaan. Onko tosiaan meidän hallitus niin naivi? Koettakaa poijat kestää! Kun saatte oleskeluluvan tulee perhe perässä. Sinnemäki jo Helsinkiin järjetelee teille asuntoja. Perustulo ja sosiaaliapu tulee kuntoon. On puhelimet, autot, ajokortit, rahaa, lapsilisiä jne, aina kun vinkuu lisää. SPR lahjoittaa. Veronmaksajilta löytyy. 1,5 miljardia lisää tänä vuonna. Ek mielissään halvasta työvoimasta.
Tuo summa kun vähennetään yhdeksästäkympistä, niin menee kirkkaasti miinusmerkkiseksi sossutuki seuraaviltakin kuukausilta. Pojilla on nyt pahasti vaiheessa kotouttamiskoulutus!
Eli meidän tavisten on turhautumisen sijaan käytettävä aikamme luovasti miettimällä erinäisiä konsteja auttaa toimeentulotukea saavia lähimmäisiämme / opettelemalla kiertämään sossun käytäntöjä, jottei näitä avustuksia vähennetä seuraavassa tilissä.
Mitä, eikö ne turistiählyt ookkaan sodan runtelemista paikoista ja tosi huonoista oloista, ilmankos sinne jääneet lapset ,naiset ja vanhukset kuolee nälkään kun kukkopojille pitää vielä viinarahaakin tänne viimeisistään postittaa, hyi helvetti mitä rikollis paskasakkia, huhhuh