Sivari ja asunnon vuokra

Simppa_

Työpalvelupaikan tulee säädösten mukaan kustantaa siviilipalvelusmiehen asunnon vuokra ja välttämättömät asumiskulut (vesi, sähkö jne.). Millaisia asuntoja (vuokra, huonemäärä, asunnon kunto, sijainti yms.) teillä on ollut sivarinne aikana? Voiko työpalvelupaikka määrätä asunnoksi esim. soluhuoneen huonolla asuinalueella? Itse en moiseen kyllä suostuisi vaan haluan asua yksin, mielellään hyvällä alueella.

4

288

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitisikö_vaipat_vaihtaa

      Tietenkään sinulle ei saa tarjota armeijan normaalia petiä yhteisestä huoneesta muiden kanssa. Välillä armeijassa varusmiehet nukkuvat teltassa mutta eihän sitä nyt sivarille sellaista. Joskus armeijassa menee harjoituksissa koko yö joten aina ei nukuta mutta toki sivareille taataan silloinkin pehmeä lämmin paikka nukkua nalle kainalossa. Ihan itkettää jos sivari joutuu eroon äidistään, onhan se niin suuri asia pullalla kasvatetulle loiseläjälle.

      • Simppa_

        Juu, kyllä sitä äitiä varmasti tulee ikävä. Mutta samoin varmaan myös varusmiehille. Ja kyllä, se on mukavaa että saa sivarissa saa nukkua nalle kainalossa! :-)


    • Riippuu täysin siitä kunnasta, jossa suoritat palveluksen ja samoin palveluspaikasta. Joillakin palveluspaikoilla on tarjota asunto tai muu asumismuoto, mutta kannattaa varautua etukäteen, että sellaista ei ole. Jos taas haluat asua tavallisessa vuokra-asunnossa niin kannattaa sellaiseen muuttaa 3kk ennen sivarin aloittamista, jotta palveluspaikka osallistuu vuokran maksuun palveluksen aikana.

      • Simppa_

        Kiitos vinkistä! Hyvä tietää tuo 3 kk raja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2455
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2077
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      820
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      630
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      491
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      452
    Aihe