Sivari ja asunnon vuokra

Simppa_

Työpalvelupaikan tulee säädösten mukaan kustantaa siviilipalvelusmiehen asunnon vuokra ja välttämättömät asumiskulut (vesi, sähkö jne.). Millaisia asuntoja (vuokra, huonemäärä, asunnon kunto, sijainti yms.) teillä on ollut sivarinne aikana? Voiko työpalvelupaikka määrätä asunnoksi esim. soluhuoneen huonolla asuinalueella? Itse en moiseen kyllä suostuisi vaan haluan asua yksin, mielellään hyvällä alueella.

4

262

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitisikö_vaipat_vaihtaa

      Tietenkään sinulle ei saa tarjota armeijan normaalia petiä yhteisestä huoneesta muiden kanssa. Välillä armeijassa varusmiehet nukkuvat teltassa mutta eihän sitä nyt sivarille sellaista. Joskus armeijassa menee harjoituksissa koko yö joten aina ei nukuta mutta toki sivareille taataan silloinkin pehmeä lämmin paikka nukkua nalle kainalossa. Ihan itkettää jos sivari joutuu eroon äidistään, onhan se niin suuri asia pullalla kasvatetulle loiseläjälle.

      • Simppa_

        Juu, kyllä sitä äitiä varmasti tulee ikävä. Mutta samoin varmaan myös varusmiehille. Ja kyllä, se on mukavaa että saa sivarissa saa nukkua nalle kainalossa! :-)


    • Riippuu täysin siitä kunnasta, jossa suoritat palveluksen ja samoin palveluspaikasta. Joillakin palveluspaikoilla on tarjota asunto tai muu asumismuoto, mutta kannattaa varautua etukäteen, että sellaista ei ole. Jos taas haluat asua tavallisessa vuokra-asunnossa niin kannattaa sellaiseen muuttaa 3kk ennen sivarin aloittamista, jotta palveluspaikka osallistuu vuokran maksuun palveluksen aikana.

      • Simppa_

        Kiitos vinkistä! Hyvä tietää tuo 3 kk raja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      90
      2258
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe