Työpalvelupaikan tulee säädösten mukaan kustantaa siviilipalvelusmiehen asunnon vuokra ja välttämättömät asumiskulut (vesi, sähkö jne.). Millaisia asuntoja (vuokra, huonemäärä, asunnon kunto, sijainti yms.) teillä on ollut sivarinne aikana? Voiko työpalvelupaikka määrätä asunnoksi esim. soluhuoneen huonolla asuinalueella? Itse en moiseen kyllä suostuisi vaan haluan asua yksin, mielellään hyvällä alueella.
Sivari ja asunnon vuokra
4
274
Vastaukset
- äitisikö_vaipat_vaihtaa
Tietenkään sinulle ei saa tarjota armeijan normaalia petiä yhteisestä huoneesta muiden kanssa. Välillä armeijassa varusmiehet nukkuvat teltassa mutta eihän sitä nyt sivarille sellaista. Joskus armeijassa menee harjoituksissa koko yö joten aina ei nukuta mutta toki sivareille taataan silloinkin pehmeä lämmin paikka nukkua nalle kainalossa. Ihan itkettää jos sivari joutuu eroon äidistään, onhan se niin suuri asia pullalla kasvatetulle loiseläjälle.
- Simppa_
Juu, kyllä sitä äitiä varmasti tulee ikävä. Mutta samoin varmaan myös varusmiehille. Ja kyllä, se on mukavaa että saa sivarissa saa nukkua nalle kainalossa! :-)
Riippuu täysin siitä kunnasta, jossa suoritat palveluksen ja samoin palveluspaikasta. Joillakin palveluspaikoilla on tarjota asunto tai muu asumismuoto, mutta kannattaa varautua etukäteen, että sellaista ei ole. Jos taas haluat asua tavallisessa vuokra-asunnossa niin kannattaa sellaiseen muuttaa 3kk ennen sivarin aloittamista, jotta palveluspaikka osallistuu vuokran maksuun palveluksen aikana.
- Simppa_
Kiitos vinkistä! Hyvä tietää tuo 3 kk raja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708