Tutustuin Jehovaintodistajaan

Caeza

Täällä, kyllä, tai paremminkin treffit sivustoilla...noh, uskonnollisesta taustasta sain tietää jonkun ajan kirjoittelun ja muutaman näkemiskerran jälkeen (joku viikko) ja kyllä, oli kuulemma ok tavata ja jutella ja viettää aikaa kaksin (myönnän että minulle vieraampi juttu joten google kertoi minulle jotain, ja myöhemmin JW org lisää..) ja myöhemmin sitten selvisi ettei se ehken ihan kaikki oikein mennytkään, seurauksena ojennus ja myöhemmin muuta...sitten oikeuskomitean jälkeen mies halusi lopettaa tapailun...muille käynyt näin? vikaan meni treffi ilmoituksen kohdalla jne jne. mutta ratkaisu oli sitten suhteesta luopuminen. ymmärrän ja en, sitä en, että miksei asiaa voisi sanoa heti alussa reilusti suoraan? nyt jäi lähinnä petetty olo...

2

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • friendship_

      Todistajuus on keskusjohtoisesti ja 'veli veljeä valvoo' periaatteella kollektiivisesti ja hirarkisesti erittäin tiukasti kontroloitu ja valvottu elämäntapa, jossa 'väärin' toimijoista oitis on ilmoitettava srk:n vastuullisille.

      Erittäin harva edes käyttää mitään treffipalveluita, sillä puolisokumppania tulee etsiä vain oman uskontokunnan piiristä ("avioitukaa vain Herrassa" periaate), muu on kiellettyä / erittäin voimakkaasti paheksuttua. Jos joku kaikesta huolimatta alkaa seurustella 'ulkopuolisen' kanssa, niin hän menettää kaikki ns. 'edut' eli vastuut srk:ssa. Termillä 'ulkopuolinen' on hyvin myös vahva tunnelataus todistajien piirissä.

      Seurustelun tavoitteena tulee olla avioituminen, eli seurustelun tulee olla 'hyvin vakavaa' jossa hengailuseurustelu on kiellettyä. Avioliiton ulkopuoliset seksisuhteet ovat täysin kiellettyjä.

      Kyseissä olosuhteissa on erittäin vaikea edes ajatella alkavansa hengailla ns. "maailmallisten" kanssa seurustelumielessä, kun jo pelkkien lähempien ystävien valintakin tulee tehdä uskonliikkeen sisällä, jossa "maailmallinen" läheisempi ystävyysseura on syvästi paheksuttua tai liki kiellettyä.

      Todistajuudessa osa ajatuu ns. kaksoiselämään koska järjestön ehdottomina asettamia normeja rikkoessaan ne joutuu salaamaan kaikilta, hyviltä todistaja-kavereiltaankin.

      " ymmärrän ja en, sitä en, että miksei asiaa voisi sanoa heti alussa reilusti suoraan? nyt jäi lähinnä petetty olo..."

      Muutama viikko on melko pian, mutta yksi hypoteesi. Henkilö on alkanut etsiä kumppania ns. "maailmallisista" (koska todistapiirissään ei seurusteluhommat ole edenneet, ei sopivaa näköpiirissä) toivoen sitten voivansa pikku hiljaa käännyttää henkilön todistajaksi ja siksi edennyt hyvin varovasti. Pelännyt tulevansa torjutuksi suorin tein jos kertoo liian pian todistajuudestaan.

      Mikäli todistaja erotetaan tai itse eroaa, niin hän tulee menettämään kaikki läheisensä jotka ovat todistajia, myös rakkaat perheenjäsenensä, koska hän tulee kartetuksi. Karttamisvaatimus on ehdoton. Vain edelleen saman katon alla elävä ala-ikäinen lapsi tai oma puoliso ovat poikkeuksia, mutta heidänkin kanssa on kiellettyä keskustella ns. hengellisistä asoista.

      Tämänkin asian todellisuudesta JW.orgin oma sivusto antaa harhaanjohtavan tiedon vastatessaan todellisuudessa liki kokonaan kysymyksen vierestä. Alla faktaa virallisine kirjallisuuslainauksineen.

      "Disfellowshipping and Shunning"

      - http://www.jwfacts.com/watchtower/disfellowship-shunning.php

      Mikäli haluat saada faktoihin perutuvaa informaatiota todistajuudesta, eli Vartiotorniseurasta, joka käyttää hengellis-tyranista keskusjohtoista ja hyvin tiukkaa valtaa jäseniinsä ja heidän elämään, niin etsi tietoa myös muualta kuin vain JW.ORGin sivustolta. Ohessa parisen linkiä joista voi aloittaa.

      - http://jwsurvey.org/welcome

      - http://www.jwfacts.com/

      - http://www.jwfacts.com/watchtower/links.php

      - http://veljesseura.org/foorumi/index.php?sid=e5b3983f07abe5ed232494ead05e60ed

      Opin mukaan vain todistajat voivat pelastua pian kohtaavasta Harmagedonista jossa Jumala tuhoaa kaikki pahat ja pahuuden.

      Näitä Harmagedonin, lopun ajoituksen ennusteluita on Vartiotorniseuran historiassa monia, kuten 1914, 1925, 1975 tai sen ilmoitettiin täydellä varmuudella tapahtuvan sen sukupolven aikana joka näki vuoden 1914 tapahtumat. Sitä saarnattiin kautta maailman ihmisille varmana totuutena noin 50-vuotta. Aika loppui ennustukselta ja nyt on sorvattu pakon edessä uusi varma oppi, eli rinnakkaiset / limittäiset sukupolvet, eli sukupolvi joka on elänyt samaan aikaan vuoden 1914-sukupolven aikana.

      - http://www.jwfacts.com/watchtower/salvation-only-for-jehovahs-witnesses.php

      Kaikki nämä asiat ovat todistajille todella vakavia elämän ja kuoleman kysymyksiä.

      Tosin kaikki nuo väärät ennustelut on hämärretty ja kääritty taitavan sanaleikin varjoon ja niiden kerrotaan olleen vain 'joidenkin odotuksia' ikäänkuin ne eivät olisi olleetkaan keskusjohtoisesti johdetun uskonlikkeen omia.

      Moni nuorempi todistaja ei edes ole tietoinen vuotta 1975 koskeneesta lopun ennustuksesta. Myöskään tuota koskevaa aikansa kirjallisuutta ei ole löydettävissä JW.ORGin sivuilta, kuten ei aiempiakaan fiaskoiksi osoittautuneita ennusteluita.

      Tämän estämättä Vartiotorniseura tuomitsee hyvin jyrkin sanakääntein väärät ennustelijat.

    • randomkamut

      Mahtoiko olla kyseessä feikkitarina tai sitten se pettymys menikin yllättävän nopeasti ohitse, kun asian syvempi analysointi ei kiinnosta ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      302
      6907
    2. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      65
      2079
    3. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      175
      1807
    4. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      15
      1297
    5. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1257
    6. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      169
      1190
    7. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1166
    8. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      54
      1076
    9. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      41
      1041
    10. Martina pääsee upeisiin häihin

      Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      288
      982
    Aihe