Tuli tässä palstaa lukiessani mieleeni, että Immonenhan tuumasi tosi kauan sitten jotenkin, että monikulttuurisuus (siihen pyrkiminen) on painajainen!
Silloin nousi kauhea haloo ja hänelle sapiskat. Mutta siis nythän me elämme pelossa, naisväki justiinsa painajaisessa, kunhan kevät ja kesäkin tulee...
Silloin nousi kauhea haloo ja hänelle sapiskat. Mutta siis nythän me elämme pelossa, naisväki justiinsa painajaisessa, kunhan kevät ja kesäkin tulee...
Vastaukset 86
Vanhimmat
Me olemme painajaisessa.
matut ovat painajaisessa.
Sanoisin jopa:
Me olemme painajaisessa.
matut ovat painajaisissa.
Se mitä persut ovat joskus sanoneet, sillä ei ole enää mitään merkitystä.
Joku sanonut joskus jotain kreikan tukemisesta. Nyt hallitus jo suunnittelee lainojen leikkaamista seuraavaan pakettiin. Ja siellä se sama pönöttäjä istuu nyt itse päättämässä siitä.
Ja mitä mieltä sitä oltiinkaan maahanmuutosta? Niin. Ja mihin on tultu?
Vain idiooteista idiootein ryhtyy persujen sanomisia ottamaan jollain tavalla todesta.
SOINI PERSUT PETTI KANSAN SUURIN KUSETUS KOSKAAN!
https://www.youtube.com/watch?v=Y4VsCDFWdZs&list=PLmb1Thl8L0Nhod3q2JbP7oETiSXKOIJlB&index=5
Persujen puheet ovat osoittautuneet yllättävän tosiksi lyhyessä ajassa. Jopa Immosen puheet. Kukaan ei vaan halua antaa Immoselle sitä kunniaa, joka hänelle näkijänä ja ymmärtäjänä kuuluisi.
Enpä minäkään persujen puheita todesta ota. Toteanpa vaan, kun on rehellisyyden nimessä pikku pakko, että melkoisen hyvin osoittautuvat paikkansa pitäviksi.
"Suomalaisen suhde työhön. Kaunis kuin olutlasiin upotettu. Makkara. Ei se turhia tarvitse. Herrojen kotkotuksia rahat, lomat, terveys. On ilman niitä ennenkin eletty. Ja eletään.
Timo Soini. Kirjoittaa plokin. Täysin muusta asiasta.
Kun päätös oli julkistettu. Kirjoitin plokiini. En kirjoittanut työttömistä. En petetyistä lupauksista. En vallan sokaisemista. Kirjoitin punavihreistä. Että siellä se vaara on. Kertaus on opintojen äiti.
Pieni ihminen. Sinusta voi tuntua nyt lohduttomalta. Ei ole sinulla rahaa. Ei terveyttä. Ei eläkettä. Unohda epäolennainen. Sillä vaara. Suurin vaara, joka sinua uhkaa. Suomalaisen yhteiskunnan suurin ongelma. Se on tuo kalliolaisessa kahvilassa. Tofua (korjaan: tovua) imeskelevä. Veretön kulttuuri-ihminen.
Timo Soini on puhunut. Kansa kuunnellut ja uskonut. Ei Soinia vaimenneta. Maailma on, miltä Soinista näyttää.
Ei se lapsi ikinä itse kävele, jota aina talutetaan."
Kirjoittaja on kirjailija ja käsikirjoittaja Jyrki Lehtola
taasko ekolalia vaivaa palstan vakiotrollia, vai miksi se on spämmännyt yhtä ja samaa kirjoitusta joka ketjuun?
taasko palstan vakiotrolli toistaa vakiotemppunsa, eli leikkii lääkäriä toisen nikillä?
ei tarvitse leikkiä lääkäriä huomatakseen, että pipi päänuppisi on todella pahassa jamassa.
ethän sinä huomaa edes persoonapronomineja laittaa kohdalleen.
Tässä aloituksessa nyt olikin hyvää puhetta henkilöstä Olli Immonen, ei PS:sta kuitenkaan!
Tarkista tästä.
http://www.ampparit.com/ps
Hyysäristhöhän ei ymmärtänyt mitä kirjotuksessa edes luki sumnesivat sen väärin ja sitä siiten hokivat yli 2kk ajan pitivät pari immos mielenosoitusta oli kyllä koko vuoden noloin suoritus unelmaimmospartyt.
Niinpä niin. Eivät Halla-aho, Immonen tai kukaan muukaan poliitikko ole ilmoittautuneet todellisiksi johtajiksi. Minä en usko hetkeäkään tuntemattoman kemiläisen miehen polkaisseen tyhjästä Soldiers of Odinin kaltaista järjestöä näin lyhyessä ajassa ammattikoulupohjalta. Jotkut muut siinä ovat asian päärunnareina. Muutamat poliitikot ovat jo vuosia lannoittaneet maaperää paskapuheillaan ja nyt se pelto puskee esiin rumia kukkia.
Lisäravinteina toimivat nykyhallituksen toteuttamat rajut leikkaukset ja eriarvoisuuden tahallinen kasvattaminen. Ne lisäävät koko edustuksellisen demokratian vastaisuutta, sillä ei komeaa takkia ja joukon yhtenäisyyttä ihastelevan ajattelukyyky riitä pohtimaan sosiaalisen eriarvoisuuden syitä kovin pitkälle. Jos riittääkin, niin hän kavahtaa omia ilmeisen vasemmistolaisia ajatuksiaan. Hän pukee ylleen komean takin ja liittyy joukkoon vastustamaan maahanmuuttajia ja suvakkeja, joiden on kerrottu olevan syyllisiä hänen ongelmiinsa.
Ne poliitikot ja virkamiehet, jotka ymmärtävät tämän olevan väärin, eivät uskalla sanoa sitä ääneen suvakiksi leimautumisen ja uhkailujen pelossa. Suurin osa ei ole edes huomannut mitään outoa olevan tekeillä, vaikka yhtenäisiin univormuihin pukeutuneet äärioikeistolaiset marssivat kaduillamme poliisisaattueessa. Useimmat jotain huomanneet vetäytyvät tolkun ihmisen julkisivun taakse ja kohauttavat olkapäitään ajatellen, että ei kuulu minulle. Ja osa odottelee vain otollista hetkeä astuakseen järjestäytyneen äärioikeiston johtoon.
Nyt peräänkuulutankin niitä todellisia johtajia tulemaan esiin ja rupeavan johtamaan näitä luomuksiaan. Alkaa olla kiire, sillä kohta näitä ei enää pysty johtamaan kukaan. Sitten johtajat saavatkin juosta joukkojensa perässä. Todennäköisempää on kuitenkin, että johtajat eivät koskaan myönnä omaa osuuttaan epäonnistumaan tuomitun liikehdinnän alullepanijoina.
Tuota töräytyssarjaansa kirjoittaessaan kommari Timosen foliohattu oli ilmeisesti mennyt niin kireälle, ettei sen aivot saaneet tarpeeksi happea.
Timonen on demari, ei kommari.
Timonen on vanha kommunisti.
Älä korjaa sitä mikä ei ole rikki. Mikset muuten käytä omaa nikkiäsi, muttaneiti?
Sinun persoonasi on taas ihan rikki, muttaneiti.
"'Puskaraiskaus siellä toinen täällä'. 'Monikulttuurisuus on ihanaa propagandaa'. 'Me pietämme toistemme puolia ja tarvittaessa mennään loppuunasti'. 'Jos se vaatii sisällissodan että katumme olisi taas turvallisia sit annamme sisällissodan'.
Teksti on Mika Matias Rannan tekstiä. Hän on sotilas. Hän on Odinin Soturi. Ja hän on huolissaan. Hän on kamppailussa elintilamme puolesta. Kuulen jo korvissani: 'Lebenstraum'.
Kirjoitus on luonnollisesti täyttä roskaa. Se on banaali ja lapsellinen, junttimachoilua uhoavaa mölyä, jota itse viimeksi kuulin livenä yläasteella. Herra Ranta kaipaa sisällissotaa, joka tuossa retoriikassa tarpeen tullen tuo turvallisuuden.
Ei tietenkään kannata muistaa, että sisällissodat eivät ole mikään rauhan ja hyvyyden tae ollut ikinä, ei missään, eikä missään tilanteessa. Jos nimittäin oikeasti aletaan saivartelemaan, niin tutkimusten mukaan väkivallalla rauhan ja hyvinvoinnin tuominen yhteiskuntaa ei toimi, eikä ole toiminut. Ja tästä on olemassa ihan faktuaalista tietoakin. Nimittäin kirjassa ‘Why Civil Resistance Works: The Strategic Logic of Nonviolent Conflict (Columbia Studies in Terrorism and Irregular Warfare)’ osoitetaan selkeästi, miten kuluneen sadan vuoden aikana väkivallaton muutos on ollut yli kaksi kertaa tehokkaampi kuin väkivaltaan ja voimaan perustuva muutos. Kun 52% väkivallattomasta liikehdinnästä saavutti tavoitteensa, vain 23 prosenttia voiman käyttöön perustuvista saavuttivat tavoitteensa.
Ja väkivallaton muutos myös 10 kertaa todennäköisemmin tuottaa kestävän pohjan demokratialle, sillä 42 prosenttia väkivallattomasta muutoksesta saavuttaa pitkän aikavälin vakauden sekä yhteiskunnallisen rauhan, kun taas niiden maiden joukosta, jotka valitsivat muutoksen välineeksi aseet ja väkivallan, tuo lukema putoaa vaivaiseen 4 prosenttiin. Nämä ovat hurjia eroja, hyvät ihmiset.
Nämä lukemat antavat meille syyn tehdä kohtuullisen selkeitä johtopäätöksiä: pommit, armeijat, sota, väkivalta, armeijan maaperään painautuvat saappaat eivät tuota, eivätkä varmista demokratiaa, vaan ne tuottavat enemmän kriisiä sekä kurjuutta.
Siihen on syynsä, että sodalla rauha ei synny: sodassa ihmisiä kuolee, kidutetaan, raiskataan, heitä katoaa, heitä pahoinpidellään ja kohdellaan kaltoin. Ja sodan jälkeen hävinneiksi luokitellut ihmiset ovat yleensä joutuneet kärsimään huonoa kohtelua, vainoa, sortoa, eriarvoisuutta. Ja näin kävi Suomen omassa sisällissodassakin vuonna 1918, jonka traumat eivät ole vieläkään kadonneet. Siksi tuollaiset sisällissotapuheet ovat typerää, historiatonta ja ajattelematonta puhetta aikana, jolloin poliitikot hallituspuoleita myöten oikeasti puhuvat vallankumouksesta Suomen Sisun Olli Immonen etunenässä ja joita valkoisen ylivallan mölyjoukot toistavat näissä odinistien puheissa."
Lue lisää: http://www.jorieskolin.com/news/nollatoleranssi-ennen-ruumiita-ja-vihapuheen-dynamiikka-suomensisu/
Melko ironista, että äärivasemmistolainen Jori Eskolin, jonka omassa FB-ryhmässä on yllytetty tappamaan eri mieltä olevia, kauhistelee sydän väpättäen toisten sisällissotapuheita. No, äärivasemmistohan tunnetusti uskoo vakaasti siihen, että "meidän väkivalta on parempaa kuin teidän väkivalta".
Melko ironista, että palstan vakiotrollilla ei ole koskaan muuta sanottavaa rasismin kritiikistä, kuin että se on äärivasemmistolaista.
Totta puhuen kukaan ei ole ainakaan tällä palstalla väittänyt, että rasismin kritisoiminen olisi äärivasemmistolaista. Kysehän oli nyt siitä, että äärivasemmisto käyttää rasismi-sanaa lyömäaseena eri mieltä olevia kohtaan, vaikka nämä eivät tosiasiassa ole sanoneet mitään rasistista. Itse asiassa tällaisissa keskusteluissa se ainoa oikea rasisti yleensä onkin kaltaisesi rasistikorttia heilutteleva punikkitrolli.
hehehheeh....vai pelkäävät suvakiksi leimautumista. Taitaa olla ollut kuitenkin niin, että kaikki ovat hyssytelleet äärioikeistolaiseksi ja rasistiksi leimautumisen pelossa.
Miten osasitkin taas kunnon vasurityyliin muuttaa mustan valkoiseksi ja valkoisen mustaksi (äläkä ota nyt kirjaimellisesti ihonvärinä, vaan vertauskuvallisesti).
"Ja väkivallaton muutos myös 10 kertaa todennäköisemmin tuottaa kestävän pohjan demokratialle,"
Nythän meillä on juuri tämä väkivallaton muutos ollut menossa viime elokuusta lähtien. Kysynkin nyt sinulta mihinkä me muutumme demokratiassa? Muutummeko demokratiasta demokratiaksi? Miksi meillä sitten on aloitettu tämä muutos, kun meillä oli jo demokratia? Kuka käskee ajaa muutoksia, että vieraiden säännöt ajavat isäntien sääntöjen yli? Onko sinusta demokratiaa? Enemmän näyttäisi olevan totalitarismi kyseessä ja kantasuomalaiset ovat näitä syrjittyjä. Kohta myös vainottuja varmaan?
Mikä on muuttunut? Ei mikään. Eikä muutu.
Osa kansasta on peloteltu hulluuden partaalle ja ylikin. Kaikkialla vilisee raiskaavia ja naisia ahdistelevia turvapaikanhakijoita. Joka nurkan takana vaanii lapsia jahtaava muslimi. Vähintään joka toisen puun takana on klovneiksi naamioituneita ja keppihevosilla ratsastavia vasemmistoanarkisteja, joita johtaa Li Andersson. Pelko on ihan käsin kosketeltavissa ja itsepuolustuskurssit täyttyvät.
Se ei kuitenkaan ole vielä tarpeeksi kaikille. Hiljaiseloa viettänyt Olli Immonen on kömpinyt peiton alta ja esitti eilen kirjallisen kysymyksen, jossa peräänkuulutti turvapaikanhakijoiden liikkumisvapauden rajoittamista yleisen turvallisuuden nimissä.
Immonen lienee tosiaankin viettänyt joululoman peitto korvissa, koska hän edelleen luulee taharrus gamaen olevan jokin peli. Se ei ole ajanvietepeli, vaan tarkoittaa suomeksi joukolla tapahtuvaa seksuaalista ahdistelua.
Immosen ja monen muunkin ns. maahanmuuttokriitikon toivoisin edes joskus lukevan Suomen perustuslain. Ehkä siitä pitäisi laatia heille ihan selkokielinen versio tikkukirjaimin ja tavuviivoin, koska se tuntuu olevan niin tavattoman vaikea ymmärtää. Immonen ehdottaa mielivaltaista vapauden riistämistä ja liikkumisoikeuden rajoittamista. Molemmat ovat selkeästi vastoin perustuslakia.
Perustuslain 7 §:n mukaan henkilökohtaiseen koskemattomuuteen ei saa puuttua eikä vapautta riistää mielivaltaisesti ilman laissa säädettyä perustetta. 9 §:n mukaan Suomen kansalaisella ja maassa laillisesti oleskelevalla ulkomaalaisella on vapaus liikkua maassa ja valita asuinpaikkansa.
Tämähän ei tietenkään vauhtia hidasta, koska hulluksi tullut kansanosa tulee ylistämään tätä ajatusta ja vaatimaan sen pikaista toteuttamista.
Eikös meillä ole naamioitumiskielto julkisilla paikoilla? Miksi anarkistit, hörhöt, keppihevospellet ja eräät toisen sukupuolen edustajat eivät tätä noudata? Voisitko selittää. Aivan, lait ja säännöt eivät koskekaan kaikkia tasapuolisesti.
Mikä on se toinen sukupuoli, jota Soldiers of Odin edustaa?
ei tämä tilanne ole kenellekkään hyväksi jopa irakiin palanneet "pakolaiset" ovat suoraan todenneet että irakissa on parempi olla kuin suomessa ja se kertoo jo paljon?
Laillisesti maassa oleskelevat! Anna mun nauraa!!!
kun näille laittomille maahanmuuttajille alkaa tulla hylkypäätöksiä ja karkaavat kesän tullen vokeista alkaa turvattomuus suomessa lisääntymään siinä on pellet ihmeissään kun saavat osansa tussun tukistus leikistä?
"MV:n älyllisesti rapauttamat ihmiskohtalot uskovat kaiken, mitä lukevat, sillä ne peloilla politiikkaa tekevät kyyniset mulkut Halla-ahosta lähtien, ovat aprillaneet heitä jo monta vuotta jokaisena vuoden päivänä ja jokaisena vuoden tuntina. Kyllä tuo kuolleiden sielujen harrastama aivopesu jättää jälkensä ja siksi krooninen trollaus onkin muuttunut Syvän Joen todellisuudeksi.
Asettaisitte itsellenne nyt edes jonkun rajan, kuinka paljon trollaamista ja suoranaista kusetusta siedätte noilta halla-ahoilta, immosilta, huhtasaarilta ja muilta kyynisiltä mulkuilta. On jokseenkin riipivää katsella, miten suuri joukko suomalaisia on taantunut ja taantumassa primitiivisiin pelkoihin takertuviksi Pavlovin koiriksi, joiden silmistä älyn liekki on hiljalleen sammunut ja joiden suu suoltaa vain rasistisen liikehdinnän ulkoa opittuja mantroja. Tämä kehityskulku on oikeasti surullista ja miltei pelottavaa.
Tuon rasistisen ihmislauman reaktio viimeistään osoittaa, miten he elävät harhoissa. Ei ole olemassakaan islamisaatiota saati suomalaisuuden tuhoa ajavaa monikulturismia eikä niitä 'suvakkeja', jotka iloisin mielin muuttaisivat Suomea yhä islamilaisemmaksi maaksi ja jotka mielellään luovuttaisivat suomalaiset kirkot muslimien käyttöön.
Hyvät 'isäm maalliset': ei ole olemassa sellaista poliittista suvakkiuden liikettä, jota vastaan teidän poliittinen narratiivinne ja mölyävä vähä-älyisyytenne on suunnattu. Te olette itse kehitelleet suvakkiuden ja islamisaation myytit, joihin te aloitte epähuomiossa uskomaan kuin totena. Te pieksette olkiukkoa, jonka olette itse luoneet. Tuntuuko yhtään tyhmältä?
Positiivista on, että 'isäm maallisten' vähä-älymystön möly esimerkiksi SPR:a kohtaan ei ole realisoitunut luottamuspulana:
-"Suomen Punainen Risti on Suomen luotetuin kotimainen organisaatio, selviää viestintätoimisto Tekirin teettämästä kyselytutkimuksesta. SPR sai kyselyssä luottamuksestaan keskiarvon 3,81 asteikolla 1–5.
Kyselyssä mitattiin 15–74-vuotiaiden suomalaisten luottamusta 53 tunnettuun organisaatioon eri viiteryhmistä, kuten avustusjärjestöistä, mediasta ja puolueista. Viiden kärjessä ovat SPR:n lisäksi Pelastakaa Lapset, Unicef, S-ryhmä ja Onnibus.
Luotettavimpina pidetään avustusjärjestöjä, ja heikointa luottamus on työmarkkinajärjestöihin ja puolueisiin. Listan hännillä ovat Perussuomalaiset, sen jälkeen Kansallinen Kokoomus ja Suomen Kristillisdemokraatit."-"
Lue lisää: http://www.jorieskolin.com/news/jihadistit-ovat-jo-taalla-rajatkiinni/
Päätit tulla sitten tännekin trollaamaan tuota järjetöntä paskaasi.
Miten niin järjetöntä?
"...peloilla politiikkaa tekevät kyyniset mulkut..."
Parodia on mahdotonta; ne tekevät sen itse. Henkilö, joka on ottanut elämäntehtäväkseen nk. äärioikeiston nousulla ja 1930-luvun palaamisella pelottelun, syyttää muita 'pelon politiikasta'! Ironiamittarit paukahtelevat rikki joka kerta, kun Eskolin suoltaa uusia aivopieruja blogiinsa.
"Tuon rasistisen ihmislauman reaktio viimeistään osoittaa, miten he elävät harhoissa."
Eskolin jaksaa loputtomasti piestä tuota keksimäänsä olkiukkoa, jonka mukaan islamia kritisoivat olisivat rasisteja. Sillä tavoin hän toimii islamistien hyödyllisenä idioottina yrittäen nostaan islamin erityisasemaan muihin ideologioihin nähden ja tehdä se kritiikille immuuniksi. Muslimit eivät kuitenkaan ole rotu sen enempää kuin kristityt tai ateistitkaan. Eihän kukaan järjissään oleva kutsuisi vastaavaa kristinuskon tai ateismin kritisointia rasismiksi. Islamiakaan ei siis pitäisi rodullistaa.
"Ei ole olemassakaan islamisaatiota"
Islamisaatiota tapahtuu kaikkialla Euroopassa. Muslimien määrä Suomessakin on monikymmenkertaistunut hyvin lyhyessä ajassa ja jatkaa voimakasta kasvuaan. Lisäksi julkinen valta tekee jatkuvasti uusia myönnytyksiä muslimeille, ja islaminuskon harjoittamista tuetaan veronmaksajien rahoilla. Mitä muuta tämä on kuin islamisaatiota?
"Hyvät 'isäm maalliset'"
Tosiasiassa nämä 'isäm maalliset' ovat Eskolinin ja hänen suvakkikulttinsa kehittelemiä olkiukkoja, joita vastaan he tykkäävät sparrata somen syövereissä, koska heidän koko 'suvaitsevainen' maailmankuvansa perustuu pelkälle vastakkainasettelulle ja vihalle; ellei ole rasisteja tai fasisteja, joita piestä, niin oma olemassaolo alkaa tuntua tarkoituksettomalta ja tyhjältä, viha kaipaa kohdetta.
"Positiivista on, että 'isäm maallisten' vähä-älymystön möly esimerkiksi SPR:a kohtaan ei ole realisoitunut luottamuspulana"
Positiivista on myöskin se, että tämän suvakkikultin tolkuton melskaaminen ei ole näkynyt rajat auki -aatteen kannatuksen nousuna. Valtava enemmistö suomalaisista on edelleen tolkun ihmisiä; enemmistö eli 58 prosenttia suomalaisista kannattaa sitä, että Suomi aloittaisi rajatarkastukset Pohjoismaiden ja Schengen-maiden välillä.
Mikset käytä omaa nikkiäsi, muttaneiti?
Sinua ei tosiaan voi parodioida, teet sen itse.
Vaikka lainailet jatkuvasti muiden nimimerkkejä, niin sinulta ei ikinä tule mitään muuta kuin tuollaista aiheen ohi menevää ala-arvoista sontaa.
Kenen nimimerkkiä olen muka lainannut?
Helpompi kysymys olisi, että kenen nimimerkkiä et olisi lainannut.
Joo, tuo oli helppo. En ole lainannut kenenkään nimimerkkiä. Sinäpä et voi sanoa samaa. Et voi edes sanoa, mikä se nimimerkkisi on.
Taas lainailet toisten nimimerkkejä.
en ole koskaan tehnyt niin. En todellakaan koskaan.
sinähän et juuri muuta teekään kuin lainailet toisten nimimerkkejä (ja spämmäät muilta kopioimiasi kirjoituksia joka paikkaan).
SINÄ LAINAAT MINUN NIMIMERKKIÄNI
Kukaan ei lainaa sinun nimimerkkiäsi, muttaneiti. Sinä itse lainaat kaikkien muiden nimimerkkejä.
muttaneiti on sinun nimimerkkisi. Mikset käytä sitä?
minulla ei ole tapana käyttää toisten nimimerkkejä. Ottaisit minusta mallia, muttaneiti.
jos otan sinusta mallia, en muuta teekään kuin lainailen toisten nimimerkkejä. Mikset muuten käytä sitä muttaneiti-nimimerkkiä? Olethan sen rekisteröinytkin. Minä en ole sitä koskaan käyttänyt, minulla kun on omakin.
Laittomasti maahan tulleilla rikollisilla ja terroristeilla ei ole oikeutta vapaasti liikkua EU:n alueella.
Laiton maahantulo on jo sinllään rikos josta pitäisi voida rangaista. Aikaisemmin nämä tapaukset otettiin säilöön siksi ajakis kun maahantulon syyt ja laittomasti maahantunkeutuneen henkilöllisyys on selvitetty.
Turvapaikanhakijat ovat turvallisuusuhka.Tämän vuoksi kehitysmaamuslimimiesten liikkumisvapautta on rajoitettava.
Jos suomalainen mies menisi esim. Irakiin laittomasti ja tekisi rikoksia ,hänet todennäköisesti surmattaisiin. Miksi me meidän täytyy toimia eri tavalla.
Todelliset turvaa tarvitsevat syyrialaiset perheet ovat tervetulleita Suomeen ei elintasoturvapaikahuijarit Irakista ja Somaliasta.
"Kun Olli Immonen puhuu monikulttuurisuuden painajaisesta ja sama teema toistuu vallankumouspuheina Suomen Sisun juhlapuheissa, meidän on helppo huomata, että he eivät edes tiedä, mistä he puhuvat. Eivät nuo 'monikulttuurisuuden painajaisen' puhujat vihaa monikulttuurisuutta, sillä silloin he vihaisivat myös Suomea. Heidän vihansa kohde on paljon yksinkertaisempi: he vihaavat ennenkaikkea islamia."
Lue lisää: http://www.jorieskolin.com/news/nollatoleranssi-ennen-ruumiita-ja-vihapuheen-dynamiikka-suomensisu/
mitä ihmeellistä siinä on, että tolkun ihmiset vihaavat uskonnoksi naamioitunutta totalitaarista ideologiaa?
tuohan oli aika hyvin oivallettu: Halla-ahon totalitaristinen ideologia on tosiaan kritiikiksi naamioitua uskonnollisuutta. Mestari ja opetuslapset. Ja pyhä teksti, Scripta. Ja sitä kommentoivat hadithit, hommaforum.
Tosin tuo oli vain projektio omasta ajatus- ja ideologiamaailmastasi. Sinullehan tummaihoinen muslimimies on kuin Jumala, ja Uuninpankkopoika on hänen profeettansa, jonka sanan kyseenalaistaminen on hirvittävä rasismirikos, josta pitäisi seurata vähintäänkin elinkautinen vankeusrangaistus gulagilla.
onpa sinulla vilkas mielikuvitus. Et taida olla ihan tolkun ihminen, vaikka sen nimimerkkiä lainaatkin.
sinä olet pelkkä tolkuton trollaaja.
sinulta ei vieläkään näy nuo personapronominit sujuvan. Taas kirjoitit sinä kun tarkoitit minä. Voi olla että sekaannus johtuu siitä että käytät nikkiäni.
sinulla on jostain syystä pakonomainen tarve projisoida omia ongelmiasi muihin ihmisiin.
minulla ei ole ongelmia edes persoonapronominien kanssa, vaikka sinulla onkin. Ei katsos sinun vikasi minuun tartu vaikka lainaatkin nikkiäni. Eikä minun viisauteni sinuun. Otan osaa.
sinullahan on kaikenlaisia ongelmia alkaen siitä, ettet tajua edes sitä, kuka itse olet, vaan esiinnyt toisten kirjoittajien nimimerkeillä ja syytät ongelmistasi kaikkia muita paitsi itseäsi.
minulla ei edelleenkään ole mitään ongelmia. Sinulla taas ei muuta olekaan. Otan jälleen osaa.
Immonen näki selvästi mitä on tulossa. Niin kyllä näin minäkin. ...
KAMALA PAINAJAINEN että Suomi on muutettu pakoloisten sosiaalitoimistoksi ja että heidän annetaan virrata maahan, vaikka auttaminen heidän omassa kulttuurissaan olisi kaikin tavoin tehokkainta ilman mitään vaaraa Suomelle.
Nyt on hypätty kaivoon ja toivotaan parasta pudotessaan. TÄMÄN TYPERYYDEN ON LOPUTTAVA! POLIITIKOT NOUSKAA JO SUOSTA!
Suurin osa elintaso pakolaisista ON TÄÄLLÄ LAITTOMASTI MIKÄ VITTU ON ETTEI suvakit TAJUU SITÄ.
NE ON RIKOLLISIA, MAKSAKAA suvakit OMALLA RAHALLA RIKOLLISTEN OLEILU SUOMESSA.
Henkilö, joka hakee turvapaikkaa, ei oleskele maassa laittomasti. Pakolaissopimuksen 31. artiklan ja Suomen rikoslain (17.luku 7 §) mukaan pakolaista ei tule rangaista luvattomasta maahantulosta. Sillä, saapuuko turvapaikanhakija oikeilla tai väärennetyillä papereilla, ei ole vaikutusta mahdollisen suojelun myöntämiseen.
Maahantulosäännösten takia useimmat vainoa tai konflikteja pakenevat joutuvat turvautumaan ihmissalakuljetukseen ja väärennettyihin papereihin. Turvapaikan hakemista varten ei voi saada viisumia lähetystöstä. Kohdemaassa on usein mahdotonta saada EU-maissa hyväksyttäviä asiakirjoja. Taustalla voi olla lähtömaan sekasortoinen tilanne ja/tai hakijan vainottu asema. Esimerkiksi Somaliassa, jossa hallinnollisia rakenteita ei käytännössä ole, passeja tai muita
asiakirjoja on mahdotonta saada. Mikäli pakolaista vainoavat kotimaan
viranomaiset, vieraan maan viisumin hankkiminen voi olla vaarallista.
Suomeen tulevista turvapaikanhakijoista suurimmalla osalla ei ole passia tai muuta henkilöllisyyttä pitävästi todistavaa asiakirjaa. Pakolaisuudessa eläminen tai turvapaikanhakijaksi lähteminen ei kuitenkaan ole laitonta.
Pakolaissopimukseen sekä Suomen ulkomaalais- ja perustuslakeihin sisältyvän palautuskieltosäännön (non-refoulement) mukaisesti ketään ei saa palauttaa alueelle, jossa häntä uhkaa vaino, kidutus tai muu epäinhimillinen kohtelu. Palautuskiellon periaatetta on noudatettava riippumatta siitä, onko henkilöllä vaadittavat asiakirjat vai ei.
Tosin suurin osa Suomeen ja muualle Eurooppaan viime aikoina tulleista turvapaikanhakijoista ei ole oikeita pakolaisia, vaan korkeamman elintason (l. anteliaan sosiaaliturvan) perässä tulevia maahanmuuttajia.
"Henkilö, joka hakee turvapaikkaa, ei oleskele maassa laittomasti."
Käsittääkseni maahantulon laillisuuteen liitty sellainen vaatimus, että turvapaikanhakijan tulee hakea turvapaikkaa ensimmäisestä EU:hun kuuluvasta maasta, mihin tulee. Muuten maahantulo on laiton.
Tällä perusteella kaikki Suomeen saapuneet turvapaikanhakijat ovat maassa laittomasti ..
Miksi pitää väittää muuta?
Miksi turhapaikanhakijoita täytyy hyysätä ja puolustaa ja heidän puolestaan puhua Suomessa? Eihän siinä ole mitään järkeä, kun koko ajan köyhtyvällä SUOMELLA EI OLE VARAA NOIHIN vapaamatkustajiin.
Käsityksesi on väärä. Sori vaan.
Vakavat aseelliset konfliktit ja ihmisoikeusloukkaukset tapahtuvat usein maailman köyhimmissä maissa. Köyhyys, epätasa-arvo ja väkivaltaiset konfliktit ruokkivat toisiaan. Teollisuusmaihin tulevista turvapaikanhakijoista huomattava osa tulee Afganistanin, Somalian, Zimbabwen tai Eritrean kaltaisista erittäin köyhistä maista. Köyhyys itsessään ei kuitenkaan oikeuta saamaan kansainvälistä suojelua. Jos huono elintaso on ainoa peruste turvapaikkahakemukselle, hakemus hylätään.
Osa pakolaisista jatkaa matkaa ensimmäisestä maasta, johon he ovat päässeet pakenemaan, mutta jossa he eivät saa tarvittavaa suojelua. Pakolaisen oikeuksiin kuuluu myös oikeus ansaita oma elantonsa, mutta käytännössä pakolaisleirit tarjoavat mahdollisuuden siihen vain hyvin harvoille.
Kaupungeissa elävien pakolaisten määrä on kasvanut kaupungistumisen edetessä kehitysmaissa. UNHCR arvioi, että sen mandaatin alle kuuluvista pakolaisista jo puolet elää kaupungeissa, usein slummeissa tai hökkelikylissä. He eivät yleensä saa terveys- tai sosiaalipalveluja ja elanto hankitaan harmaan talouden piiristä. Isoja pakolaiskeskittymiä on muun muassa Pakistanissa, Syyriassa, Keniassa ja Etiopiassa. Sekä kehitysmaiden pakolaisleireillä että kaupungeissa elävillä pakolaisilla on usein heikot mahdollisuudet kotoutua kyseiseen maahan eivätkä he voi palata kotimaahansakaan,
Sillä, että he tulevat joko Eurooppaan, ei ole mitään tekemistä "pakolaisuuden" kanssa. Se on taloudellista maahanmuuttoa. Ja taloudellinen maahanmuutto on tässä tapauksessa kiertoilmaus sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle. He hakeutuvat erityisesti Saksan ja Ruotsin kaltaisiin maihin, joissa on antelias sosiaaliturva, koska haluavat helppoa rahaa.
sinun kannattaisi lainata jonkun sellaisen nimimerkkiä, joka sopisi sinulle. Tämä ei sovi, sillä sinä valehtelet aina.
sinulla on tuollainen hassu tapa kirjoitella viestejä itsellesi.
sinulla on hassu tapa sekoilla persoonapronominien kanssa.
sinulla on hassu tapa syyttää muita omista vioistasi.
minulla ei ole mitään vikoja.
Hohhoijakkaa. Anna mun kaikki kestää. ... Lässyn lässyn lässyn lässyn ja Suomi tuhoutuu, kun kaikilla on "oikeus" hakea täältä turvapaikkaa. Ei kansainvälisissä sopimuksissa ole ajateltu sitä, että huonossa asemassa olevat ihmiset alkaisivat massoittain virrata esimerkiksi Suomeen ja käyttämään hyväksi tuntemaansa säännöstä, jota niin tunnollisesti kehtaatkin kaikille täällä vielä toistella! Kyllä olis nuijalle paljon töitä.
Ulkomaalainen ei ole suomalainen. Suomella on oikeus valikoida ketkä ulkomaalaiset otetaan Suomeen asumaan, kenelle myönnetään sosiaaliturva ja kuka saa kansalaisuuden. Pakolaiset voidaan hoitaa Vokeissa tai pakolaisleireissä esim. vuoden mittaisin oleskeluluvin ja palauttaa kotimaihinsa heti kun sota on rauhoittunut.
Mutku Suomi on kuulemma maailman ainoa valtio, jolla ei ole valtion rajoja ja joka kuuluu kaikille. Näin hörhöjen selittämänä.
Immis- kansanedustaja Olli Immonen vois kakistaa vaan kurkustaan ihan itse, että kuka hänen tekstinsä kirjoittaa. Immis- Oltsa tuskin osaa niin prefereeriä englantia, kuin mitä kansanedustajan blogissa lukee.:) Terkuin: suvakkihyeena nimettömästä internetistä. Montsakulttuurisuus muuten ei ole painajainen, olis painajainen asua maassa, jossa olis ainoastaan kansanedustaja Olli Immosen tyylisiä.
Me Suomessa osataan kakki perfekt englantia. Turva-alalla sitä joutuu jatkuvasti vääntämään. Ei hevosia kaupunkiin! No whores in the city!
Komppasin Immosta jo aikoinaan, kun monet unelmoivat monikulttuurisuuden rikkauksista. Nyt on Immosen painajainen tullut todeksi ja pelottaa miten lonkerot tunkeutuvat kotimaahamme.
Miksei jo pistetä tälle pistettä? Viisas ei syöksyisi tuntemattomaan näin sokeasti. Autetaan missä voidaan, mutta pidetään Suomi ulkona ongelmista ja keskitytään hoitamaan omat asiamme hyvin, eikä setvimään kaikenmaailman selkkauksia koko muun Euroopan kanssa.
On vaikea nähdä enää muuta keinoa selvitä, kuin ottamalla avioero EU:sta ja palaamalla vanhaan markkaan ja käyttämään omaa valtaa omassa maassa, kansan parhaaksi ja tulevaisuuden hyväksi ajatellen sekä omia että avustuskohteitamme.
SAKSAN islaminvastaisen ja muukalaisvihamielisen Pegida-liikkeen perustaja vastaa tiistaina oikeudessa syytteisiin vihapuheesta, uutistoimisto AFP kertoo.
Pegidan perustaja Lutz Bachmann kutsui pakolaisia muun muassa ”karjaksi” ja ”saastaksi” sosiaalisessa mediassa.
SYYTTEET Bachmannia vastaan nostettiin lokakuussa sarjasta päivityksiä, jotka levisivät laajalle Facebookissa.
Bachmann julkaisi kommenttinsa vuonna 2014 hieman ennen kuin Pegida järjestäytyi liikkeeksi, jonka jokamaanantaiset mielenosoitukset keräsivät jopa 25 000 osallistujaa.
Syytteiden mukaan Bachmannin kommentit ovat ”hyökkäys pakolaisten ihmisarvoa vastaan.” Jos Bachmann todetaan syylliseksi, hän voi saada kolmesta kuukaudesta viiteen vuoteen kestävän vankeustuomion.
Bachmann on aiemmin tuomittu pahoinpitely-, huume- ja omaisuusrikoksista.
OIKEUDENKÄYNTI pidetään tiukkojen turvatoimien vallitessa Dresdenissä entisen Itä-Saksan puolella. Dresden on Pegidan syntymäpaikka, jossa vastustetaan tiukasti kansleri Angela Merkelin turvapaikkapolitiikkaa.
Pegida on akronyymi sanoista ”Isänmaalliset eurooppalaiset länsimaailman islamisaatiota vastaan.”
En ymmärrä miten tollot saattoivat olla huomaamatta sitä jo silloin.
Hyvä nosto. Jotenkin tekisi mieli irvailla mediaa ja suvakkeja, muttei oikein huvita.
Hmm? Mutta tuohan on totta!
Kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo haluaa, että hallituksessa keskustellaan perussuomalaisten nettikirjoittelusta.
Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen kirjoitti Nizzan terrori-iskujen jälkeen Facebookissa muun muassa, että kaikki terroristit ovat muslimeita.
Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen vaati muutamaa päivää myöhemmin Facebookissa "islamin kitkemistä Suomesta" ja oli sitä mieltä, että "mitä vähemmän meillä on muslimeita, sitä turvallisempaa".
Orpo korosti tänään maanantaina Ylen haastattelussa, ettei hyväksy rasistista puhetta.
– Jos ollaan hallituksessa, niin ollaan hallituksessa. Ei voi olla samaan aikaan hallituksessa ja oppositiossa, Orpo sanoi
Orpo on väärässä ja muut täysin oikeassa puheissaan. Eihän tosipuhe voi olla rasistista, mutta kieltäminen olisi epärehellistä ja tyhmää. Se ei kylläkään olisi tässä konkurssissa mitään uutta.