Tässä erään päälle 20v. anorektikon mietteitä. Nuorempana painoin välillä alle 40 kiloa, ja siitä siten paino nousi ja laski vuosien mittaan vaihtelevasti, kunnes aloin ahmimaan ja paino nousi 60 kiloon. ja siinä se on aika lailla pysynytkin viimeisen 10 vuoden ajan, välillä 50 kiloon laskien. Siinä vaiheessa terapiat loppuivat, ynnä muut, ja kaikki olivat että nyt on kaikki hyvin. Mutta voin sanoa, että nuo vuodet on ollut yhtä helvettiä. Päivääkään en ole ollut etten miettisi painoani, ja inhoaisi itseäni. Jossain vaiheessa koetin uskotella itselleni että olen ok, mutta muiden ottamat kuvat musta kertoivat enemmän kuin tuhat sanaa... Nyt olen löytänyt samaisen itsekurini mitä oli nuorempana, ja onnistunut saamaan painoa alas. Ja luomaan samanlaisen vihan ruokaa kohtaa, että ruokaa ei tee edes mieli. Muistan kuinka onnellinen oli koko ajan kun olin laiha. Rakastin laihaa ja luisevaa vartaloani kovasti. Vaikka olenkin ymmärtänyt, että sairaudenkuvaan kuuluisikin jatkuva tyytymättömyys omaan painoon, mutta voiko olla, että olenkin poikkeus? Olisi kiva tietää onko täällä muita, jotka osaavat olla oikeasti onnellisia laihana :) ...Jos olen jotain oppinut, niin ikinä en antaisi kenenkään päättämään toisen painosta, normaalipainon mukana tuoma onnellisuus on vain illuusio. Miksi sitä painoa olisi alunperin edes lähtenyt laskemaan jos olisi lihavana onnellinen
Normaalipaino ei tee onnelliseksi
6
183
Vastaukset
- eräsonnellinen
Puhut asiaa. Olen kanssasi täysin samaa mieltä. Se, miltä haluaa näyttää ja paljonko haluaa painaa, on jokaisen henkilökohtainen valinta.
- jokuvaappp
Itel oon painanu 4,5,6 alkavia painoja, onnellisuuteeni ei mikään noista luvuista ole vaikuttanut millään lailla. Mutta myönnän, olihan se elämä vähän kivempaa 4 alkavilla:)
- optikko
Anoreksia on kuolemaan johtava sairaus... Ei sen jaa kände pelleillä vaan käydä vaik ravintoneyvojalla. Se tekee lapsettomuutta loppypeleis.. Voimia
- Random111
Puhutte asiaa! Mä oon 13v. oon 165cm pitkä ja painan 44kg :(( Munmielestä oon läski, vaikka kaikki väittää muuta. Haluisin painaa about 35kg katsotaan onnistunko ruokailu 2x päiväs pakko koska äiti kyttää jatkuvasti. Koulussa ei tarvii onneksi syödä istun vain seuran vuoksi kavereitten kanssa. Teen omatoimisen treenin kerran päivässä, balettia 2x viikossa ja jazzia 2x. Tykkään myös lenkkeillä aurajoen rannalla, siellä on kaunista, varsinkin näin talvisin. (Asun siis turussa) Katsotaan, lähteekö se noin 9kg ;)
- healthyisfatness
en todellakaan ole normaalipainoisena onnellinen, vihaan miltä vartaloni näyttää lihavalta. Olisin onnellisempi jos painaisin 10kg vähemmän ja se on varmaa.
- Millyne
niin tuttua. normipainoisena olen koko ajan tyytymätön itseeni. olen epävarma. ja vaikka olen aina painanut max 45 kiloa, 45 kiloisena oli ihanaa. enkä ikinä skipannut treenejä tms, se ei vaan tullut millään kyseeseen.
olin niin paljon parempi ihmisenä, kun mulla oli anoreksia, ja haluan sen takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379