Normaalipaino ei tee onnelliseksi

höyhenenkeveeksi

Tässä erään päälle 20v. anorektikon mietteitä. Nuorempana painoin välillä alle 40 kiloa, ja siitä siten paino nousi ja laski vuosien mittaan vaihtelevasti, kunnes aloin ahmimaan ja paino nousi 60 kiloon. ja siinä se on aika lailla pysynytkin viimeisen 10 vuoden ajan, välillä 50 kiloon laskien. Siinä vaiheessa terapiat loppuivat, ynnä muut, ja kaikki olivat että nyt on kaikki hyvin. Mutta voin sanoa, että nuo vuodet on ollut yhtä helvettiä. Päivääkään en ole ollut etten miettisi painoani, ja inhoaisi itseäni. Jossain vaiheessa koetin uskotella itselleni että olen ok, mutta muiden ottamat kuvat musta kertoivat enemmän kuin tuhat sanaa... Nyt olen löytänyt samaisen itsekurini mitä oli nuorempana, ja onnistunut saamaan painoa alas. Ja luomaan samanlaisen vihan ruokaa kohtaa, että ruokaa ei tee edes mieli. Muistan kuinka onnellinen oli koko ajan kun olin laiha. Rakastin laihaa ja luisevaa vartaloani kovasti. Vaikka olenkin ymmärtänyt, että sairaudenkuvaan kuuluisikin jatkuva tyytymättömyys omaan painoon, mutta voiko olla, että olenkin poikkeus? Olisi kiva tietää onko täällä muita, jotka osaavat olla oikeasti onnellisia laihana :) ...Jos olen jotain oppinut, niin ikinä en antaisi kenenkään päättämään toisen painosta, normaalipainon mukana tuoma onnellisuus on vain illuusio. Miksi sitä painoa olisi alunperin edes lähtenyt laskemaan jos olisi lihavana onnellinen

6

228

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräsonnellinen

      Puhut asiaa. Olen kanssasi täysin samaa mieltä. Se, miltä haluaa näyttää ja paljonko haluaa painaa, on jokaisen henkilökohtainen valinta.

    • jokuvaappp

      Itel oon painanu 4,5,6 alkavia painoja, onnellisuuteeni ei mikään noista luvuista ole vaikuttanut millään lailla. Mutta myönnän, olihan se elämä vähän kivempaa 4 alkavilla:)

    • optikko

      Anoreksia on kuolemaan johtava sairaus... Ei sen jaa kände pelleillä vaan käydä vaik ravintoneyvojalla. Se tekee lapsettomuutta loppypeleis.. Voimia

    • Random111

      Puhutte asiaa! Mä oon 13v. oon 165cm pitkä ja painan 44kg :(( Munmielestä oon läski, vaikka kaikki väittää muuta. Haluisin painaa about 35kg katsotaan onnistunko ruokailu 2x päiväs pakko koska äiti kyttää jatkuvasti. Koulussa ei tarvii onneksi syödä istun vain seuran vuoksi kavereitten kanssa. Teen omatoimisen treenin kerran päivässä, balettia 2x viikossa ja jazzia 2x. Tykkään myös lenkkeillä aurajoen rannalla, siellä on kaunista, varsinkin näin talvisin. (Asun siis turussa) Katsotaan, lähteekö se noin 9kg ;)

    • healthyisfatness

      en todellakaan ole normaalipainoisena onnellinen, vihaan miltä vartaloni näyttää lihavalta. Olisin onnellisempi jos painaisin 10kg vähemmän ja se on varmaa.

    • Millyne

      niin tuttua. normipainoisena olen koko ajan tyytymätön itseeni. olen epävarma. ja vaikka olen aina painanut max 45 kiloa, 45 kiloisena oli ihanaa. enkä ikinä skipannut treenejä tms, se ei vaan tullut millään kyseeseen.

      olin niin paljon parempi ihmisenä, kun mulla oli anoreksia, ja haluan sen takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      47
      957
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      100
      712
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      633
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      564
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      70
      533
    14. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      46
      471
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      457
    Aihe