KATUPARTIO RASISTINEN.?? Pukeutumisen perusteella ei voi sanoa, ellei ole joku hakaristi selässä, tms. hitlerin kuva tai natsiliivit päällä.
Normaali toppatakki, farkut huomioliivi päälle, niin ei kukaan voi syyttää rasistiseksi ketään !!!
Normaali toppatakki, farkut huomioliivi päälle, niin ei kukaan voi syyttää rasistiseksi ketään !!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Se nyt vaan on tämän ajan politiikkaa, et jollet ole jonkin puolueen("hyväksyttyjä" ovat mm. kepulit, coccareet,s"d"p,vihreät,hyrrit)kannattaja, olet automaattisesti rasisti.
Eihän kukaan voikaan. Ja on myös kummallista, jos ei kuka tahansa voi olla katupartioassa olla mukana. Ulkonäön tai menneisyyden ei pitäisi merkitä. Katupartio on rauhanomainen partio, joka ei tee väkivaltaa. Miksi tämä halutaan kieltää ja leimata vääräksi. Miksi poliitikot eivät välitä meidän turvallisuudestamme iltaisin ?
Oletuksena on, että jokainen valkoinen miespuolinen suomalainen on potentiaalinen rasistisen vihakatupartion jäsen.
..ihan totta. Ja miksi yleensä tulee tuomio heti näille katupartioille, kun asia on se, että muslimit raiskaavat lapsia ja naisia, sekä varastavat ja luovat epäjärjestystä. Miksi ei heti tule lakia joka tuomitsee tällaiset temput..
Hallitus kyllä heti pui katupartioita. Miksi se ei pui näitä seksuaalisia ahdistelu tapauksia? Ne on sentään konkreettisia tosi tapahtumia eikä mitään "suvaitsevaiston" mielikuvituksen tuotteita jostain.
Ennen tapahtumaa:
"Joka tietää ... raiskauksen, törkeän raiskauksen, törkeän lapsen seksuaalisen hyväksikäytön, murhan, tapon, surman, törkeän pahoinpitelyn, ryöstön, törkeän ryöstön, ihmiskaupan, törkeän ihmiskaupan ... olevan hankkeilla eikä ajoissa, kun rikos vielä olisi estettävissä, anna siitä tietoa viranomaiselle tai sille, jota vaara uhkaa, on tuomittava, jos rikos tai sen rangaistava yritys tapahtuu, törkeän rikoksen ilmoittamatta jättämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."
Tapahtumahetkellä:
"Joka tietäen toisen olevan hengenvaarassa tai vakavassa terveyden vaarassa on tälle antamatta tai hankkimatta sellaista apua, jota hänen mahdollisuutensa ja tilanteen luonne huomioon ottaen kohtuudella voidaan häneltä edellyttää, on tuomittava pelastustoimen laiminlyönnistä sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."
Tapahtuman jälkeen:
"Joka saatuaan tietää rikoksen tehdyksi edistämällä rikoksentekijän pakoa tai hävittämällä todisteita estää tai yrittää estää rikoksentekijän saattamista vastuuseen rikoksesta, on tuomittava rikoksentekijän suojelemisesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi"
Tulisikohan tuosta yhteensä 2 vuotta vankilaa? Jos bonusalennusta saa niin 18 kk. Itse tekijöille pitäisi tietysti määrätä enemmän kuin tuollaiselle sivustakatsojalle, mutta niin tuskin tapahtuu.
A-studiossa sanoi äsken Sampo Terho, että kyllä auttamistarkoituksessa toimiva Katupartio voidaan sallia.
Onneksi persut on hallituksessa puolustamassa katupartioita ja naisten koskemattomuutta. Jos siellä olisi vihervasurit tai demarit, Rkp meidät suomalaiset varmaan kiellettäisiin lailla ja korvattaisiin ma muilla .
Jos ette vielä tiedä mitä tarkoittaa Suomalainen sanonta SEINÄHULLU niin nyt tiedätte kun katsotte tuota hevosnaamaa!
Göteborgissa riehuu jengisota – tänä vuonna jo 50 ammuskelua
Maahanmuuttajalähiöiden ammuskeluissa on kuollut kahdeksan
Göteborgin lähiöissä Etelä-Ruotsissa on ammuskeltu tänä vuonna 50 kertaa. Käynnissä on jengisota, jossa maahanmuuttajataustaiset nuoret miehet ampuvat toisiaan mustasukkaisuuden ja huumekaupan reviirien vuoksi.
Göteborgissa on ammuskeltu tänä vuonna 50 kertaa.
Ensimmäinen laukaus ammuttiin vuoden ensimmäisenä päivänä Angeredin lähiön torilla. Viimeisin viime torstaina täällä Biskopsgårdenin lähiön vilkkaalla Friskväderstorgetilla, kun paikalla oli paljon lähikoulun oppilaita ja pikkulapsia vanhempineen.
Fakta
Göteborgin ampumiset
Göteborgissa on ammuskeltu tänä vuonna 50 kertaa.
Valtaosa ampumisista liittyy poliisin arvion mukaan 4–8 lähiöjengin välienselvittelyihin.
Lähiöjengien ampumisissa on tänä vuonna kuollut 8 ja haavoittunut 25.
Göteborgin poliisi aloitti syyskuun alussa Biskopsgårdenin lähiössä tehdyn kaksoismurhan jälkeen erityisen operaation, jolla jengiväkivallan kierre halutaan katkaista.
Poliisi seuraa erityisesti 25–30 jengiläistä. Tähän mennessä kiinniotettuja on noin kymmenen.
Naapurilähiössä asuva 18-vuotias haavoittui vakavasti. Myös häntä itseään epäillään murhayrityksestä, sillä luodit viuhuivat torilla moneen suuntaan.
Göteborgissa on käynnissä on 4–8 lähiöjengin sota, jossa on tänä vuonna kuollut kahdeksan. Luodeista on haavoittunut 25.
Luvut ovat suuria, sillä kaupungissa on tänä vuonna tapettu tai murhattu 18 henkeä. Syyskuussa Biskopsgårdenissa ammuttiin 30 laukauksella kuoliaaksi kaksi oman lähiön kasvattia, 17- ja 28-vuotiaat miehet.
Viimeisimmän ammuskelun aikaan satakunta aktiivista Biskopsgårdenin vanhempaa oli koolla Sjumilahallissa kuuntelemassa loppuselvitystä siitä, miten lähiön somaliyhteisön perustaman Neutrala Ungdomsföreningen -yhdistyksen nuorisoprojekteissa oli saatu aikaan.
"Kohtalon ivaa, että juuri silloin ammuttiin taas", Janna Atta sanoo Friskväderstorgetilla.
Atta on kotisairaanhoitaja, jolla on juuret Eritreassa. Arki ja perhe ja 18-vuotiaat kaksoset ovat Biskopsgårdenissa, ovat olleet jo 18 vuotta.
"Tämä on yksi niistä ruotsalaisista maahanmuuttajalähiöistä, jotka on jätetty heitteille ja jonka nuoret saavat yksin kamppailla selvitäkseen koulusta ja saadakseen töitä. Rikollisuutta on viljelty täällä pitkään, ja negatiivinen kierre on synkkä."
Atta ei halua asua keskellä jengisotaa. Siksi hän yksi niistä monista lähiövanhemmista, jotka partioivat iltaisin kadulla tai järjestävät nuorille toimintaa koulun jälkeen.
"Ilman meitä ja yhdistystä tämä alue olisi helvetti."
Viime torstain ampumisen jälkeen torille kertyi lohduttomia nuoria. Sinne lähti heti myös Atta. "Nuoret tarvitsivat kriisiapua. Oli tuttu poika monelle", Atta sanoo. "Tulin kolmelta, lähdin kotiin puolilta öin, kun nuoret saatiin saateltua koteihinsa."
Göteborgin lähiöjengeihin kuuluu juuri näissä lähiöissä yhdessä kasvaneita maahanmuuttajataustaisia alle 30-vuotiaita miehiä. Poliisi seuraa tarkasti ainakin 30:tä. Tällä hetkellä pidätettynä tai vangittuna on kymmenkunta.
Jengiläisiä yhdistää sama lähiö ja sama tunne toivottomasta tulevaisuudesta, kuvaa Länsi-Göötanmaan lääninrikospoliisin johtaja Sven Alhbin. "Heitä, joilla olisi täysin ruotsalainen nimi, ei juuri ole, mutta eipä heitä ole näissä lähiöissäkään."
Ammuskelukierre on vakava huoli lähiöiden kuten Biskopsgårdenin, Backan tai Västra Frölundan asukkaille. Samoin se on huoli Göteborgin poliitikoille ja poliisille.
Alhbin kuvaa Göteborgin tilannetta ainutlaatuiseksi. "Tilanne on äärimmäisen kiristynyt. Suhteellisen pieni joukko on ottanut kokonaisia lähiöitä asukkaineen panttivangeikseen."
katupartioita tarvitaan ilman muuta mutta mitään jengi tunnuksia ei tarvita?
"MITEN PÄÄTTÄJÄT VOI TIETÄÄ ONKO....."
Ei mitenkään. Syyllistyvät itse kunnianloukkaukseen, jos syyttävät syyttömiä rasisteiksi.
Tässä on muutenkin jotain perusteellisesti pielessä. Ns. katupartioiden rikollisuudesta ei ole mitään näyttöä, ulkomaisten herrasmiesten ryhmittymien touhusta taas on. Siispä päättäjämme ryhtyvät puuhastelemaan suomalaisten kokoontumisvapauden rajoittamista. Liekö sitten unelmat rajattomasta halpatyövoiman saannista sumentaneet järjenjuoksunsa, vai mistä on kyse.