Alkuräjähdys näyttää puhuttavan paljon ja aihe kiinnostaa myös mua. Ite pidän ajatusta alkuräjähdyksestä ehkä vähän kaukaa haettuna mutta ei sitä Raamattu kiistä suoraan sanomalla etteikö alkuräjähdys olis totta. Jos alkuräjähdys siis on totta, niin montako alkuräjähdyksiä oli ja jos ensimmäinen alkuräjähdys tapahtu esim. 5000 vuotta sitten, niin miten se ilmeni tässä maailmassa ja vaikutti tän maailman ihmisiin? Liittyykö ensimmäinen alkuräjähdys esim. Sodomaan ja Gomorraan, jossa elettiin Jumalattomasti? Ja toinen sitten johonkin muuhun? Ehkä joku uskovainen vois myös vastata, niin saadaan monenlaisia näkemyksiä aiheeseen. Raamatustakin löytyy nimittäin monia kiinnostavia näkökulmia tähän alkuräjähdys aiheeseen, ja mun mielestä on vähän erikoista jos se halutaan asettaa rintarinnan vaan luomisen kanssa vaikka kyseessä saattaa hyvinki olla laajempi ilmiö.
Alkuräjähdyksen olemus
uskonratkaisu111111
1864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Viime aikoina on ollut tiedemaailmassakin keskustelua alkuräjähdyksestä, oliko vai ei.
Niin, ei niitä varmastikkaan ollu yhtä isoa mistä kaikki alkoi, mutta Raamatun mukaan on ollu paljon erilaisia ilmiöitä: humauksia, maanjäristyksiä ja tulisateita. Ehkä alkuräjähdys sanalla halutaan viitata juuri niihin tapauksiin ja siksi siitä halutaan puhua? Ehkä tiedemiehetkin haluaa sillä tavoin julistaa Raamattua?
"jos ensimmäinen alkuräjähdys tapahtu esim. 5000 vuotta sitten, niin miten se ilmeni tässä maailmassa ja vaikutti tän maailman ihmisiin? "
Tuo on luultavasti typerintä mitä olen koskaan eläissäni kuullut. Saavutushan se on sekin. Sinä olet todella säälittävä idiootti, joka ei tiedä mistään mitään eikä osaa ajatella. Järkyttävää pohjatonta tyhmyyttä ja täydellistä tietämättömyyttä kaikesta. Mutta sitähän se sokea usko on ja sitä se näköjään tuottaa.
Ei tolleen voi puhua kenestäkään. En ymmärrä miks puhut musta tohon sävyyn. En koe, että oisin ansainnu sitä. Me ajatellaan näköjään todella eri tavalla tästä alkuräjähdys-asiasta. Ei meidän oo mikään pakko keskustella, jos ei tulla toimeen keskenämme. Oo siunattu..
Kyllä voi, jos aloittaja laittaa homman täysin lekkeriksi. Aloituksesi oli lapsellinen provo. Ei kukaan voi olla noin pihalla Suomessa jaa 2016. Ei voi.
BB tapahtui n. 13, 8 miljardia vuotta sitten. Holkkuma väitteeseesi 5000 vuodesta on lähes kolmemiljoonaa kertainen. BB tapahtui noin yhdeksän miljardia vuotta ennen oman aurikokuntamme syntyä. Sodoman ja Gomorran kanssa sillä ei todellakaan ole mitään tekemistä.
Tieteen mukaan alkuräjähdys on vallitseva käsitys, mutta se ei nyt ollu mulla syynä, että miks tän alotuksen tein vaan halusin kuulla mitä muut ajattelee tästä. Haluisin kuulla alkuräjähdyksen ajoituksesta ja määrästä tarkemmin muiden näkemyksiä ja etenki siitä, että miten se liittyy Raamattuun.
13,82 tuhatta miljoonaa vuotta sitten.
Ei liity Raamattuun yhtään mitenkään.
No mistä voi tietää, ettei joku Raamatun kuvaamista ilmiöistä liity johonkin alkuräjähdykseen?
Ihan vaikka vain siitä, että raamatun tarinat ovat aavikkobeduiinilähtöisiä iltanuotioloruja, joilla ei ole fysiikan kanssa mitään tekemistä.
Raamattu on ollu jo ennen ku yhtäkään ihmistä on ollu. Ja Jumala loi fyysisen maailman ja vaikuttaa edelleen tänäpäivänäkin kaikkialla, myös Suomessa, mm. lakien ja arvojen kautta. Ja uskovaisten kautta.
Pallihien ihana tuoksu on täyttänyt sieraimeni! PH on Jumalan Armolahja.
Jos haluat keskustella raamatun typeristä loruista, miksi et tee sitä palstoilla, jolle se kuuluu? Ei tuo höpönlörö täällä ketään kiinnosta.
Ei tuollaisen pohjattoman tyhmän idiootin kanssa kannata edes yrittää keskustella. Hänellä ei ole mitään älyllisiä edellytyksiä minkäänlaiseen keskusteluun. Kyselee miten eka alkuräjähdys 5000 vuotta sitten vaikutti silloin eläneisiin ihmisiin.
Tuollaista pohjatonta tyhmyyttä on vaikeaa edes uskoa todeksi, mutta kyllä tuo idiootti täysin tosissaan on. Mitä ilmeisemmin säälittävä idiootti ei ole koskaan käynyt mitään kouluja, vaan aina reputtanut kaiken. Erinomainen ja varoittava esimerkki siitä millaisesta pohjattomasta tyhmyydestä sokea usko ja uskonnot sikiävät.
Mä oon käyny lukion ja mulla on yliopisto-opintoja myös. Kyllä mä tiedän suunnilleen mitä tiede sanoo mutta se vaan ei oo mulle se lopullinen totuus eikä myöskään Suomelle. Suomen perustuslaissa ei lue, että kaiken pitäis perustua tieteelle vaan asiat saa perustua niille asioille mihin Jeesus Suomea johdattaa.
Sinä voit korviesi välissä uskoa ihan mihinkä vain mielikuvitusasiaan ja olla ihan minkä vain mielikuvituskaverin johdateltavissa haluat :) Tieteellä tai todellisuudella ei sensijaan ole mitään tekemistä tämän paimentolaisten kyhäämän satukirjan kanssa :)
Suomen perustuslaissa ei mainita sanallakaan Jeesusta, eikä siellä sanota että asioiden pitäisi perustua niille asioille mihin Jeesus Suomea johdattaa.
Jos haluat keskustella raamatun typeristä loruista, miksi et tee sitä palstoilla, jolle se kuuluu? Ei tuo lapsellisen typerä höpönlörö täällä ketään kiinnosta.
Koska Raamatun kuvaamat ilmiöt ovat tapahtuneet miljardeja vvuosia alkuräjähdyksen jälkeen.
Uskonratkaisulle, joko olet tämän palstan taitavin trolli tai sitten todellakin uskot Raamatun olevan virheetön tieteellinen lähde josta saa kaikki vastaukset niin maailman synnystä kuin maitopurkin hinnasta. Olet kumpi vaan mutta uniikki kummassakin tapauksessa.