suomen salainen ase 1939-1944

Suomen salainen ase 1939-44. oli tyydytetyt rasvahapot,
se rasva, paljon rasvaa puuroon, niin sotilas jaksaa.
Rasva antoi voimia ja elämänhalua.

Nykyään syödään kevytrasvaa ja siksi ei saada edes lapsia tehtyä. Naiset kuivuu hedelmättömiksi ja miehillä sperma heikkenee.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Veteen ja rasvaan keitetty puuro oli puna-armeijankin ase. berliiniin mentiin että heilahtaa, puuron voimalla.
simppeli ravinto ravitsee sielun ja ruumiin, antaa voimia ja kestävyyttä.
Jalostuneempia ruokia syövät sakumannit perääntyi pakon edessä.

Äänestä
  • Politrukit aseen kanssa selän takana on puuroa voimakkaampi lääke, ja sielun ravitsija asevelvollisuusarmeijoissa. Nälkäinenkin juoksee eteenpäin, jos selän takana odottaa suurempi todennäköisyys kuolla.

    Äänestä

Kyllä se oli homogenisoitu rasva, ei tarvittu mitään kenttäbordelleja kun pakkikaveri piisasi vallan hyvin.

Äänestä

sarkahousut tuulettui ja suomen ja puna-armeijan puuroilla ei tullu ummetusta.
Kilo puuroo ja kaksi pskaa. Virkeät elintoiminnot vegaanin haju ja tehokas armeija.

Äänestä

Jonkinlainen kuivattu peruna , ja paleltuneet perunat tms. taisi myös olla kova sana huollossa. Venäläisillä oli myös amerikanläskiä ja lihaa purkeissa, votkapirtua ja kaalia ja leipää ja puuroa.
Suomalaiset pysyi ruodussa kun saksalaiset eivät toimittaneet tarpeeksi ruoka-aineita....Saksa kiristi. Suomessa oli nälänhätä 1942-44.
Saksalaisilla huolto pelasi, laadukkaat eväät oli niillä, (tanska, ranska, saksa herkkkuja..).

Äänestä
  • Ruokatilanne oli huono talvella -42. Muulloin armeija kyllä kyettiin ruokkimaan.

    Leipä. voi, juusto, makkara sekä erilaiset keitot, puurot, vellit ja laatikot pitivät miehet tiellä.
    Kotipaketit olivat tärkeitä ja joskus saatiin riistaa ja kalaakin.

    Saksan huollossa hurmasi runsas viinan jakelu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vahvaaenergiaa kirjoitti:

Suomen salainen ase 1939-44. oli tyydytetyt rasvahapot,
se rasva, paljon rasvaa puuroon, niin sotilas jaksaa.
Rasva antoi voimia ja elämänhalua.

Nykyään syödään kevytrasvaa ja siksi ei saada edes lapsia tehtyä. Naiset kuivuu hedelmättömiksi ja miehillä sperma heikkenee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu