Suomalaisten rakennettava suurmoskeija Helsinkiin

Keskustelun alussa juontajat nostivat esiin torstaina julkaistun kannanoton, jossa Helsingin hiippakunnan piispa Irja Askola ja metropoliitta Ambrosius painottivat, että kirkkojen tehtävä on tukea muslimeja saamaan sopivia tiloja uskontonsa harjoittamiseen. Sekä imaami Anas Hajjar että arkkipiispa Kari Mäkinen olivat samaa mieltä vetoomuksen kanssa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitää pehmeästi, mutta päättäväisesti kieltää rappeutuneen luterilaisen johtajiston suvaitsevaisuus.
Raja on vedettävä, NYT!

Äänestä

Suurmoskeijan on sanottu tuovan suuria ongelmia eri uskontokuntien välille, joten pirua ei pidä kutsua tieten tahtoen esiin.

Äänestä

Pieni on kaunista.

Äänestä

Seinäjoki olisi sopiva paikka suurmoskeijalle. Pohojalaasethan ovat hyvin samankaltaisia kuin islamistit. Omasta mielestään aina oikeassa ja muut vääräuskoisia.
Semmonen moskeija, johon mahtuu 40000 olisi sopiva. Mahtuisi kaikki pakolaiset ja pohojalaaset saman katon alle.

Äänestä

se eduskuntatalon eteen, onhan siinä rantatontteja..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Uskonnonvapaus kirjoitti:

Keskustelun alussa juontajat nostivat esiin torstaina julkaistun kannanoton, jossa Helsingin hiippakunnan piispa Irja Askola ja metropoliitta Ambrosius painottivat, että kirkkojen tehtävä on tukea muslimeja saamaan sopivia tiloja uskontonsa harjoittamiseen. Sekä imaami Anas Hajjar että arkkipiispa Kari Mäkinen olivat samaa mieltä vetoomuksen kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu