Miksi Tampere on talvella kuin kuollut kala?

topakkatäti

Mitä Tampereella tapahtuu talvella? Ei mitään. Ei sitten yhtään mitään.

Hämeenkatu on hiljainen kuin Kajaanin Raatihuoneen aukio. Ihmiset värjöttelevät bussipysäkeillä tai piiloutuvat koteihinsa, joista tulee talviaikaan piilopirttejä.

Hämeenkadun elävöityskin näyttää unohtuneen talveksi. Rantaväylän tunnelissa odotellaan, että taivaallinen ihme tapahtuisi ja tunneli valmistuisi itsestään ennen määräaikaa.

Kaikki kaupungin johtohahmot istuvat kotona tietokonepäätteidensä ääressä, mutta eivät toki suunnittelemassa Tampereelle auvoisampaa tulevaisuutta, vaan itselleen etelänmatkaa.

5

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfghjklkjhghjk

      Koita keksiä elämällesi tarkoitus, anna muiden viettää aikaa siellä missä haluavat ja se paikka ei välttämättä ole Hämeenkatu yli 20C pakkasella.

    • Topakkatäti2

      Tervetuloa Suomeen *lol*.

    • KaurahattuRehupuntti

      Onhan se näin että niinsanotut Suomen suurimmat kaupungit on tuppukyliä verrattuna oikeisiin suuskaupunkeihin maailmalla. Hitaat ja hiljaiset perusjuntit asustaa Tampereella ja muissa suomen "suurissa" kauppakeskittymissä.

    • topakkatäti

      dfghjklkjhghjk. Luepa tarkemmin aloitukseni. En kiellä enkä käske ketään, vaan totean tilanteen, ja sehän on kai sallittua tässä vapauden ja demokratian maassa, ja jopa Tampereella.

    • ksetus

      Kansalaisilta on rahat loppuneet,verot vievät kaiken.Kaupoista saa halpaa olutta 90 senttiä tölkki,sama maksaa raavintoloissa kuusinkertaisen hinnan.Taksikyyti maksaa maltaita.Itselläkin on pihassa käyttöauto,vaikka et käyttäisikään maksaa yli 80senttia vuorokausi,lähes 300€ vuosi.Niin auto täyttää kesällä 20v, pidetään juhlat.Haetaan asevelikaupasta halpaa olutta ja juhlitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1599
    2. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      1487
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1415
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      234
      1385
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1301
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1110
    7. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1040
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      91
      981
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    Aihe