VASEMMISTOHEGEMONIA MURTUMASSA EUROOPASSA !

Puolaa neljä vuotta johtanut demokraattinen vasemmiston liitto SLD joutuu hellittämään vallan kahvasta. Keskusta-oikeistolaiset puolueet ottivat murskavoiton sunnuntain parlamenttivaaleissa. Ne saavat 285 paikkaa Puolaan 460-paikkaiseen parlamentin alahuoneeseen sejmiin.
2068
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Euroopan unionin kuudenneksi suurimman jäsenmaan voi odottaa kääntävän EU-politiikkaansa kansallismielisemmäksi. Unioni on kuitenkin Puolalle tärkeä muun muassa maatalouden uudistamisessa.

Äänestä
  • löytyy, Unkari on hyvin kansallismielinen maa.

    Äänestä

EU-maiden poliittiset vomasuhteet ovat mahdollisesti pirstaloitumassa. Äärioikeistolaiset, kansallismieliset ja maahanmuuttovastaiset puolueet ovat lisänneet kannatustaan ja voivat lisätä edelleen, jos maahanmuutto jatkuu massiivisena. Unkari on näistä selkeimmin tähän ryhmään kuuluva, mutta myös Ranskassa Le Penin johtama puolue on saavuttanut suurta suosiota.

Toisaalta finanssikriisin seurauksena vasemmisto ja osin myös äärivasemmisto on kasvattanut kannatustaan. Vasemmiston suosio näkyy erityisesti eteläisen Euroopan, Välimeren maissa. Kreikassahan hallitusvaltaa pitää hyvin vasemmistolainen puolue, Syriza.

Muutoin vasemmisto voi edelleen suhteellisen hyvin vauraissakin EU-maissa. Tästä ovat esimerkkinä Ranska, missä vasemmiston suosio on toki Hollanden valtakauden aikana hiipunut. Toinen esimerkki on Ruotsi, missä vasemmisto on hallitusvallassa. Taloudellisen kriisin aikoina poliittiset heilahtelut voivat olla suuria. Myös meillä Suomessa vasemmisto on palauttamassa menettämäänsä kannatusta, kun kansalaiset ovat voineet konkreettisesti kokea sen, millaista politiikkaa keskusta-oiukeistolaisen hallituksemme tarjoilee.

Äänestä
  • asia on että vasemmiston murtuminen on alkanut vanhoista kommunistimaista, heiilähän on vasurikomennosta kokemusta..

    Äänestä

  • fasisteistakin...
    mitäs hyvää se oikeisto on tehnyt...?
    historiaa kun katsoo,
    niin surua murhetta ja kuolemaa...

    Äänestä

  • Hitler oli jonkinlainen sosialisti puolukannaltaan!

    Äänestä

  • kommunistihan se hitleri oli, mussoliinikin,
    ja lapuanliikkeen vattupaskat, kommunisteja,
    ei ollenkaan oikeiston fasistisia terroristeja,
    heil hitler, meil kosola,
    vaan mitähän hyvää se oikeisto onkaan tehnyt...

    Äänestä

  • Huomioitava kirjoitti:

    asia on että vasemmiston murtuminen on alkanut vanhoista kommunistimaista, heiilähän on vasurikomennosta kokemusta..

    Kommunismilla ja vasemmistolla, loppujen harvinaisen vähän yhteistä.

    Äänestä

  • Krackan kirjoitti:

    Kommunismilla ja vasemmistolla, loppujen harvinaisen vähän yhteistä.

    Itseasiassa äärioikeisto ja äärivasemmisto ovat poliittisesti hyvin lähellä toisiaan.

    Äänestä

  • ero on siinä että kommari tappaa, kapitalisti imee vain kuivaksi, mutta jättää lihomaan seuravaa kertaa varten..

    Äänestä

  • syleilevät toisiaan...
    mut mitä hyvää se oikeisto on tehnyt...?

    Äänestä

  • niinhänseMenikin kirjoitti:

    kommunistihan se hitleri oli, mussoliinikin,
    ja lapuanliikkeen vattupaskat, kommunisteja,
    ei ollenkaan oikeiston fasistisia terroristeja,
    heil hitler, meil kosola,
    vaan mitähän hyvää se oikeisto onkaan tehnyt...

    Hyvin pitkälle näin, erityisesti Hitlerin osalta. Kommunistinen ja sosialistinen talouspolitiikka perustuu vankkaan valtiojohtoisuuteen ja sitähän varsinkin Hitler toteutti. Oikeisto sitä vastoin antaisi markkinavoimille mahdollisimman vapaat kädet.

    Toisaalta oikeiston politiikka on ollut perinteisesti hyvin kansallismielistä vasemmisto nojautuessa kansainvälisyyteen. Tästä yksipuolisesta näkökulmasta sekä propagandasyistä natsien ja fasistien politiikka on saanut julkisuudessa liikaakin äärioikeistolaisen leiman.

    Äänestä

  • Kansallissosialisti..

    Äänestä

Kahden viikon päässä odottavissa presidentinvaaleissa SLD:n onkin turha odottaa menestystä. Myös presidentin paikka siirtyy oikeistolle.

Äänestä

Oikeistopuolueiden vaaliohjelmat ovat tosin ristiriitaisia, joten niiden näkemyksiä voi olla hankala sovittaa yhteen. Tahto yhteisen hallituksen muodostamiseen on kuitenkin vahva. Tunnustelut käynnistettiin heti vaalituloksen varmistuttua..

Äänestä
  • Mikä tahansa järkivaltio pyrkisi mahdollisimman kauas EU;n vallanpitäjistä, se jos mikä on diktatuuria, johon et edes voi vaikuttaa.

    Äänestä

  • ihmetellä miksi tuollainen syöpä kuin EU on saanut sellaisen vallan..

    Äänestä

  • valvo, tekevät mitä lystäävät..

    Äänestä

ollut ja etenkin EU pitkään sosialistien ja vihervasurien temmellyskenttänä, nyt suunta on muuttumassa..

Äänestä

media suorastaan raivoaa Brexistä, valta on luisumassa käsistä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VIHDOINKIN kirjoitti:

Puolaa neljä vuotta johtanut demokraattinen vasemmiston liitto SLD joutuu hellittämään vallan kahvasta. Keskusta-oikeistolaiset puolueet ottivat murskavoiton sunnuntain parlamenttivaaleissa. Ne saavat 285 paikkaa Puolaan 460-paikkaiseen parlamentin alahuoneeseen sejmiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu