EU-komission puheenjohtajan Jean-Claude Junckerin perjantainen puhe vuoden aluksi oli synkkä. Jos jäsenmaat eivät toteuta pakolaiskriisistä yhdessä tekemiään päätöksiä, tilannetta ei saada hallintaan. Silloin Eurooppa ei enää yhdisty vaan alkaa purkaa yhdessä sovittua, Ylen EU-kirjeenvaihtaja Maria Stenroos kirjoittaa.
EU natisee liitoksissaan !
Pakolaisleiri
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainoastaan suomi otti. EU-maat ovat tähän mennessä sopineet siirtävänsä yhteensä 160 000 turvapaikanhakijaa Kreikasta ja Italiasta muihin jäsenmaihin. Päätös vietiin läpi riitaisassa äänestyksessä, jossa Itä-Euroopan maat jyrättiin. Slovakia ja Unkari ovat vieneet asian oikeuteen.
eu hajoaa, sehän on ollut selvä asia jo jonkun aikaa. mahtaa suuri palkkaisia eu kähmijä byrokraatteja vituttaa. yrittävät pitää väkisin vallan kahvasta kiinni. oikeuteen joutuvat vielä myöhemmin, sillä varmasti korruptio yms jyllää tollasissa piireissä.