maahanmuuttajien palkkajoustolle ,Suomalaisen duunarin palkkoja ei saa polkea siinä on täyttä asiaa työväenpuolueen mieheltä
Timo Soini torjuu Orpon ehdotuksen
Soinipuhuuasiaa
40116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Demarit jotka lukeutuvat jonkinlaiseksi työväenpuolueeksi hyväksyy maahanmuuttajien palkkaalen ,Vasemmistossa ollaan kovin lojaalia maahanmuuttajille ,tosin duunari ei ole aikoihin viihtynyt puolueessa ,äänestäjäkunta perustuu noista hinttihomppeleista ja kaiken maailman haihatelioista joilla ei ole mitään käsitystä tavallisesta arjesta . Petteri Orpo haluaaa että nyt pistetään Suomalainen työmies ahtaalle ja jos mutakuono tekee saman työn viidelläsadalla kuukaudessa niin ei tarvi olla järjenjättiläinen kumpi työn saa .
Muuten vaan demarit tuomitsevat tuon ajatuksen. Mutta hei, eihän sinua totuus ole ennenkään haitannut...
Puhuu ja puhuu kyllä, senhän tunnetusti osaa. Katsotaanpa kun tulee päätöksenteon aika ja toisessa vaakakupissa on painava ministeriaudi.
Hallituksessa tullaan tappelemaan oikein tosissaan tästä työllistämisasiasta.
Saa nähdä, puolustaako mikään puolue suomalaista vastaan matuorjat.
Mitähän tämä Demareiden neiti Rinne vanha ay-jyrä selittää jäsenilleen hhe,taitaa duunarin lojaalisuus loppua lyhyeen jos siellä sitä koskaan on ollutkaan muualla kuin Rinteen päässä.
Mitähän sanottavaa on tosella punaniskalla Paavo Arhinmällä sanottavaa tästä palkkaalesta ,tämämä pyöreäpää on mutiaisten suuri ystävä .
Kyllä toi viisisatanen on ihan hyvä palkka jos asunto ,ruoka yms tulee talon puolesta pienipalkkaiselle työtekiälle ei jää edes sitäkään kun joutuu kustantamaan kaikki itse .
Nyt mamutuksen syy on kuitenkin sanottu ääneen. Hallitus kerjää yleislakkoa monella rintamalla. Luulisi tuonkin olevan perustuslain vastaista: 1. Mutiaisten työllistyminen on tärkeämpää kuin suomalaisten työllistyminen. 2. Mutiaisille ei kuulu sama palkka kuin suomalaisille. Vasemmisto tulee vastustamaan tätä. Persuille ei sen sijaan mikään ole kynnyskysymys.
Tuskin tästä mitään yleislakkoa kaivataan tälläisen asian suhteen ,ne mutakuonot jotka maahan jäävät tulevat yhteisten pelisääntöjen mukaan työmarkkinoille ,onneksi meillä on sentään yksi työväenpuolue vielä olemassa ,kyllä Soinin osakkeet nousivat minun silmissä .
Puheet perutaan sitten.
Näin Soinikin toimii.
Uskoisin niin.
Oikeistomainen puolue näyttäs olevan.
Perustelen sen mm sillä, kun Soini sano kerran telkkarissa kannattavansa tasaveroa.
Soini yrittää peesata STTK:n Palolaa, mutta nyt on myöhäistä.
"On turha kyykkiä enää kun se on jo housuissa."
STTK;n väki muutenkin aika erilaisessa tilanteessa kuin muut palkansaajat, joten Palolan hiukan turha irtiotto tähän paikkaan, mutta kun ay-mies on politiikkaan lähdössä, niin pitäähän sitä hiukan puolueen linjaa kohti viedä, ennen virallista hyppyään.
Muutenkaan ei kuulosta kovin hyvältä sellainen käytäntö, että valtio maksaa sen osan palkasta mitä työnantajat eivät jaksa maksaa. Näin syntyy vain tukiaisviidakko, joka nytkin kasvaa umpeen kovaa vauhtia. Jonkinlainen oppisopimus on hyvä keino päästä alkuun töissä, vaikka sitäkin valtio joutuu avustamaan. Siinä pitäisi vain sitoutua työntekijään pitemmäksi aikaa, ettei sitä käytettäisi väärin.
Minä taasen muistan suurimman täkin kääntäjän Paavo Arhinmäen joka ennen vaaleja rintarottingilla julisti porvarihallitukseen ei lähdetä ,Se siitä tälläkertaa hhe ,tämäpuolue ei vastusta mitään eihän se pysynyt viime hallituksessa,ja kun on mutakuonoista kysymys lukekaa Puheenjohtajan kannaottoja mitä suustaanpäästelee .
Arhinmäellä oli sentään selkärankaa estää kokoomuksen suurimmat leikkaukset, Stubb sanoi että hallituksessa on huono henki, kun vasemmisto ei suostunut siihen mihin Soini nyt suostuu ilman yhtään vastalausetta.
Ja muistetaanpas mitä timo sanoi enne vaaleja... Kyllä siinä takki kääntyi niin ettei vertaa ole...
Vittu mikä pelle, kaksilla rattaillahan Soini taas ajaa, itse on hallituksessa joka tekee parhaansa EK:n juoksupoikana tuhotakseen suomalaisen sopimusyhteiskunnan ajaen pakkolailla suomalaisen työntekijän etuja ja palkkoja alas. Oikea limanuljaska Soini on eikä osaa edes hävetä.
Soini puhuu yhtä. Tekee toista.
Sanoo vaalipuheissa ja plokissaan, että suomalainen duunari on hyvä.
Ja sitten ne teot. Hallituksessa ajaa pakkolakia, jolla leikataan duunarin työehtoja ja palkkoja yksipuolisesti.
lopun aika lähenee ja maat ajautuvat sekasortoon. ihmiset tappavat toisiaan ,kansat sekoittuvat ja kuohunta-alkaa. väärä profeetta [islam] koittaa saada väärän oppinsa läpi jopa väkivalloin ,oikeaa oppia ei juuri tunneta.kauppiaat itkevät kun kauppa hyytyy. ihmiset ovat itsekkäitä ja oman edun tavoittelijoita,,,niin pakolaiset kuin muut.tulee valtava sota jossa vihollisia ovat lähes kaikki toisilleen[sekasorto]....sitten ilmestyy jeesus kun on viime hetki ihmiskunnalle ja sitten on huolet ohi,mutta sitä ennen on kolmasosa ihmisistä tapettu ja se on hirveää aikaa....uskokaa tai älkää näin se menee ja arhinmäet ym ym ovat vain pienen pieni osa tässä lähiaikoina tapahtuvassa prosessissa,jollaista ei ole koskaan sitten nooan päivien jälkeen tapahtunut.
puolueet toisensa perään on alistettu antikristillisille voimille kantoivatpahan millaista nimeä tahansa ,sillä heiltä otetaan kaikki valta pois ja kuninkaat ihmettelevät...................................
Halpatyövoima aika rasistisia lausunto, voidaan tällainen hyväksyä ministeriltä hän selvästi esittää että nämä elintasopakolaisten/pakolaiset eivät osaa tehdä työtä.
On ihme jos OrPon esittämät rasistiset lausunnot ja maahanmuuttajien leimaaminen toisenluokan kansalaisiksi ei pian saa huutia
Lienisi heille kuitenkin parempi, kun kuolla isis:n luoteihin.
Toivottavasti Soini tajuaa erota pian.
On ihan sama mitä Soini sanoo - valehtelee joka tapauksessa.
AI soini , eiköhän se nyt Sipilä ole se mätä , soini sentään sanoo jotain järkevää.
Tämä insinoori on vain sekoittanut kaiken laskutikullaan
Koko hallitus on mätä ja Soini istuu Sipilän hallituksessa joten ei hän tästä tuholais joukosta millään muotoa poikkea.
Ulkoministeri Timo Soinin (ps.) toimintaa on kuitenkin vaikea ymmärtää. Soini on ajanut muun hallituksen kanssa koko kansan palkka-alea ja nyt hän ryhtyy vastustamaan maahanmuuttajien palkka-alea.
– Palkka-ale ei ole kestävä työllisyyslääke kenenkään kohdalla. Herääkin kysymys, mistä Soinin äkkikäänteessä on kysymys. Onko Soini laajemminkin muuttamassa kantaansa palkka-aleen? Tähän saakka nähty Soinin toiminta ei ole kovin johdonmukaista.
Suomi ei missään nimessä kaipaa kahden kerroksen työmarkkinoita. Samasta työstä pitää maksaa sama palkka.
http://demokraatti.fi/hallituksen-sukset-sojottavat-taas-eri-suuntiin-lindtman-pitaa-tilannetta-kiusallisena/
Orpo esitti myös että katupartioissa ei saa olla minkäänlaista rikostausta tai suorastaan leimasi nämä rikollisiksi.
Miten meidän eduskunta kuinka siellä voidaan kuitenkin nämä hyväksyä
Pistävä munat samaan koriin orpo
Ainakin Paavo Arhinmäki on tuomittu rikoksistä anarkisti räyhäri paikkojen sotkia yms.Tälläiset istuvat eduskunnassa..
Mitäs rikoksia sitä persuilla olikaan? Ainakin joku raiskaus ja sellaista...
Eivät nämä ole ensimmäiset pakolaiset Suomessa
Juutalaiset, karjalaiset. Ne sentään työllistivät itse itsensä.
Nämä elävät veronmaksajien rahoilla kuten Kokoomuksen Ben joka syyllistää työttömiä,
Työttömyys on kiskurityönantajien syytä jotka hakevat Kiinasta halpatyövoima jolla rahastaa
Teetetään työt Kiinassa,
Soini yrittää hätäpäissään houkutella demareille menetettyjä kannattajia takaisin persuihin, mutta tokkopa Suomen kansa niin tyhmää on.
Hätä Lindmannilla taitaa olla ja eikös se ole hyvä vaan että pidetään duunarin puolta mutta tämä on poliitikan raadollista puolta .Demarit eivät ole tehneet mitään kannatuksensa suhteen ,kaikki on arvotonta höttöä joka sulaa vaalikauden loppuun mennessä .Meillä on osaava hallitus jossa ei ole Vaemmiston räkänokkia jarrumiehenä joille duunari on jo vieras ajatus ,onhan siitä jo kauan kun duunarin hiki lakkasi haisemasta ,nyt puolueessa leijuu selvä paskan haju joka tulee hinttien perseestä .
soinin uskottavuus on mennyttä työläisten asioiden hoitajana.
vaalilupaukset on petetty moneen kertaan.
joten, älä viitti taas valehdella.
Jäikö sinulla Putkosen järjestämä työmiehen tuumaustunti näkemättä.
Itse katsoin ISTV.ltä ja nautin . 23 kohtaa/parannusta tuli sielläkin esiin.
Kaikkia ei kerrootu, mutta omaishoidontuennousu tuli esiin.
Jälkikäteen olen kuullut, että vähäosaiset saavat 23€pätäkkää kukkaroonsa.
Eiköhän se ole putsattu jo ennen kuin on saatukaan. Lääkkeiden omavastuun nousu ja etukäteen rahastus. Terveyskeskusten maksujen nousu, kuin muidenkin "palveluiden" maksut jne. jne.
Onko Soini puhunut koskaan totta, onko joku muka kuullut??
Mikä on ongelmasi? Persuja et ole äänestänyt ja nyt ihannepuolueesi haluaa halpatyövoimaa suomalaisten kustannuksella.. hauku ja arvostele ihan niitä omia puolueitasi äläkä yritä tästä asiasta vierittää syytä perussuomalaisten niskoille... on muuten aika läpinäkyvää tekopyhyyttä..
Perussuomalaiset ovat pettäneet lupauksensa:
- Suomi pois EU:sta.
- Piikki kiinni Kreikalle.
- Rajat kiinni pakolaisille.
- Pienituloisilta ei saa, eikä voi leikata enää.
- Eläkeläisiltä ei voi leikata.
- Sairaiden kuluja ei voi enää lisätä (nyt korotukset 30%).
- Persut eivät luonnollisestikaan ole hallituksessa, joka lisää maahanmuuttoa.
- Miksi yhtään leikkausta hyvätuloisille ei ole tehty?
- Miksi ministerien avustajien palkkoja korotettiin 10% kun pienituloisiltakin leikataan samaan aikaan?
Tässä muutama takinkääntö, miksi tämä halpatyövoima-asia olisi poikkeus?
Persut puolittivat kannatuksensa, mutta kymmenkertaistivat maahanmuuton ja tuplasivat leipäjonot. Siinä on hyvät vaalivaltit kun lähdetään kuntavaaleihin.
Soini puoltaa palkka-alea hallituksen nimissä työntekijöille, mutta mahdollisia maahanmuuttajien palkkoja ei saa alentaa.
Lindström on esittänyt samoja asioita kuin Orpokin, eli se siitä persujen kannasta.