Oikea sijoituspaikka afrikkalaisille matuille?
MyymälänJohtaja
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eräänä päivänä Anna alkoi ihmetellä, että missä ihmeessä VOKin vapaaehtoistyöntekijä äippä käy aina perjantai ja tiistai-iltaisin, viipyy muutaman tunnin ja on kotiin tullessaan aina hyväntuulinen.
Seuraavana iltana Anna päätti salaa seurata äippää, että arvoitus ratkeaisi. Äippä luikahti VOKin ovesta sisään , ja Anna seurasi perässä, kunnes pujahti yhdestä ovesta sisään. Anna pani oven muistiin. Kun äippä tuli kotiin, kysyi Anna: “Missäs olit? Näin, missä kävit, mikä paikka se on?” Äippä vastasi nolona, että se on sellainen paikka, jossa saa kympillä hyvää ja voi tehdä vapaaehtoistyötä. Anna päätti mennä seuraavana iltana yksin katsomaan, koska oli säästänyt vähän viikkorahoja.
Kun Anna astui ovesta sisään, oli vastassa toinen toistaan upeampia nuoria partaisia nuoria miehiä ja he ihmettelivät, mitä tyttö teki sellaisessa paikassa. Anna sanoi, että oli kuullut, että täältä saa kympillä hyvää. Täynnä testosteronia olevat miehet päättivät hetken mietittyään antaa kymmenen marmeladivoileipää, jotka Anna söi ja maksoi kympin.
Kotiin saavuttua, yksinhuoltaja Äippä kyseli, missä Anna oli ollut. Anna sanoi, että hän kävi siellä samassa paikassa hakemassa kympillä hyvää. Äippä oli aivan kauhuissaan, mutta Anna jatkoi tarinaansa: Yhdeksän minä jaksoin tosta noin vaan, mutta kymmenennes meni enää nuolemalla.