Ole turvallisella mielellä

Tuon niminen kirja kannattaa lukea. Sen on kirjoittanut Tapani Suonto.

Kirja kertoo siitä, kuinka Jeesuksen oma, uudestisyntynyt Jumalan lapsi ei tarvitse elää vihollisen voimien pelossa, vaan hän voi olla varma siitä, että kun Jeesus asuu hänessä, mikään vihollisen demoni ei voi häneen tulla. Jumalan lapsi on siis turvassa.

Kirjassa on myös opetusta sielullisuudesta, joka voi häiritä uskonelämää. Kirja neuvoo pitämään katseen ja toiminnan Kristuksessa!

Samoin kirjassa varoitetaan menestysteologian vaaroista.

Siis voin suositella kirjaa jokaisen Jeesuksen oman luettavaksi:

Tekijä: Tapani Suonto
Nimi: Ole turvallisella mielellä

Kirja on pienikokoinen ja vain 94 sivuinen, joten se on helppo ja nopea lukea.

Kirja vahvistaa sinua uskonelämän matkallasi ja opettaa välttämään joitakin vaaroja ja erottamaan hengellisen, sielullisen ja vihollisen vaikutukset.

Kirjan kustantaja on: One Way Mission

Luin tuon kirjan juuri.

3

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskova2016

      Tuo on tosi hyvä kirja todellakin! Itselläni on se hyllyssäni ja paljon olen sitä lukenut. Samalta kirjoittajalta on paljonkin upeita teoksia. Esim Kuinka tunnistaa eksytys-teos on aivan mahtava! Kun ottaa huomioon Vapaakirkon haasteellisen tilan eksytyksen suhteen (mm torontolaisuuteen moni mennyt mukaan, samoin menestysteologiseen ajattelutapaan), suosittelisin kirjaa luettavaksi Vapaakirkon jäsenille laajasti!

      Tapani Suonnon puheita ja kirjoituksia löytyy paljon netistä. Siinä on paimen, jolla on raamatullinen, raitis ja lämminhenkinen opetustapa!

      • Tervettäuskoa

        Kiitos vinkeistänne! Olen seurannut Tapani Suonnon opetusta tv seiskassa. Siellä on paljon kyseenalaista sisältöä, mutta Suonnon opetus on tervettä ja aina Raamatulla perusteltua.


    • Suonto on mielestäni hyvä raamatunopettaja. Vähäeleinen, Kristus-keskeinen, painottaa armoa, tervejärkinen ja käytännönläheinen. Luin häneltä kirjan Valmistu Jumalan käyttöön pari kertaa, joitakin puheita olen kuunnellut myös ja kerran tavannut lyhyesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe