Ole turvallisella mielellä

Tuon niminen kirja kannattaa lukea. Sen on kirjoittanut Tapani Suonto.

Kirja kertoo siitä, kuinka Jeesuksen oma, uudestisyntynyt Jumalan lapsi ei tarvitse elää vihollisen voimien pelossa, vaan hän voi olla varma siitä, että kun Jeesus asuu hänessä, mikään vihollisen demoni ei voi häneen tulla. Jumalan lapsi on siis turvassa.

Kirjassa on myös opetusta sielullisuudesta, joka voi häiritä uskonelämää. Kirja neuvoo pitämään katseen ja toiminnan Kristuksessa!

Samoin kirjassa varoitetaan menestysteologian vaaroista.

Siis voin suositella kirjaa jokaisen Jeesuksen oman luettavaksi:

Tekijä: Tapani Suonto
Nimi: Ole turvallisella mielellä

Kirja on pienikokoinen ja vain 94 sivuinen, joten se on helppo ja nopea lukea.

Kirja vahvistaa sinua uskonelämän matkallasi ja opettaa välttämään joitakin vaaroja ja erottamaan hengellisen, sielullisen ja vihollisen vaikutukset.

Kirjan kustantaja on: One Way Mission

Luin tuon kirjan juuri.

3

282

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskova2016

      Tuo on tosi hyvä kirja todellakin! Itselläni on se hyllyssäni ja paljon olen sitä lukenut. Samalta kirjoittajalta on paljonkin upeita teoksia. Esim Kuinka tunnistaa eksytys-teos on aivan mahtava! Kun ottaa huomioon Vapaakirkon haasteellisen tilan eksytyksen suhteen (mm torontolaisuuteen moni mennyt mukaan, samoin menestysteologiseen ajattelutapaan), suosittelisin kirjaa luettavaksi Vapaakirkon jäsenille laajasti!

      Tapani Suonnon puheita ja kirjoituksia löytyy paljon netistä. Siinä on paimen, jolla on raamatullinen, raitis ja lämminhenkinen opetustapa!

      • Tervettäuskoa

        Kiitos vinkeistänne! Olen seurannut Tapani Suonnon opetusta tv seiskassa. Siellä on paljon kyseenalaista sisältöä, mutta Suonnon opetus on tervettä ja aina Raamatulla perusteltua.


    • Suonto on mielestäni hyvä raamatunopettaja. Vähäeleinen, Kristus-keskeinen, painottaa armoa, tervejärkinen ja käytännönläheinen. Luin häneltä kirjan Valmistu Jumalan käyttöön pari kertaa, joitakin puheita olen kuunnellut myös ja kerran tavannut lyhyesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe