Matuilla riittää rahaa jopa auton ostoon

Lapin rajanylityspaikat täyttyvät nyt turvapaikanhakijoiden romuautoista - "ilmiö on huolestuttava". Näin se homma menee. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016011620969400_uu.shtml
1257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Naurettavaa pelleilyä rajat kokonaan kiinni noilta.

Äänestä

Nuokin autorämät tietenkin romutetaan valtion varoin eli veronmaksajien rahoilla.

Äänestä
  • Romutusliikkeet maksavat muutaman satasen romutettavasta autosta.

    Äänestä

  • Romuliikkeet kirjoitti:

    Romutusliikkeet maksavat muutaman satasen romutettavasta autosta.

    Autoliikkeessä saa 1500 euron veroalennuksen, kun vaihtaa romun uuteen autoon.

    Äänestä

Jo muotivaatteista ja älypuhelimista näkee, että kyse on kunkin maan eliitistä. Ei sieltä köyhä maksa kymmeniätuhansia salakuljettajille ja ostele Venäjällä edes romuautoja.
Irak on rikas öljymaa ja Afganistan taas maailmankuulu huumeviljelyksistä. Kyllä heillä rahaa riittää.
Tanskassa on noussut häly, että miksi me elätämme miljonäärejä verovaroin, Suomessa ei tällaista ole. Kaikille pakolaisille maksetaan samat etuudet varallisuudesta riippumatta, kuten Suomen lapsilisät. Niin miljonäärien lapsille, kuin köyhänkin.

Äänestä
  • Tämä romuautoliiketoiminta siinä missä kaikenlainen maasta toiseen kulkevien salakuljettaminen on tuottavaa liiketoimintaa sitä harjoittaville. Rahaa näyttää riittävän siihen asti, kunnes päästään haluttuun maahan. Osalla tietysti on syntynyt velkaakiin. Miten toiminevat takaisinmaksut? Odotettavissa on rikollisjärjestöjen perimislonkeroiden väkivaltaiset otteet maaperällämme tai kiristystoimet suvun parissa lähtömaassa.

    Äänestä

  • Kysehän on siitä, että ihmiset haluavat turvallisempaan paikkaan. Ei raha auta vaikkapa Syyriassa tai Irakissa, jos pelkää henkensä menettämistä.

    Äänestä

Velkaantuneet maahanmuuttajat ovat rikollisliikojen käsinä maassa yrittäessään maksaa velkojaan

Äänestä

pakolaisilla on paremmat kärryt kuin duunadeilla.

Äänestä
  • AUDI=auto uunoille duunari idiooteille

    Äänestä

  • Kännykkää tarvitaan pakomatkalla, se on hyvä väline. Sitäpaitsi kännykät ei maksa monessakaan maassa niin paljoa kuin Suomessa. Venäjälläkin kännyt ovat paljon halvempia ja löytyy vähintään samat merkit kuin meiltä.

    Äänestä

No, eihän tommoset maksa Venäjällä kovinkaan paljon. Autoon mahtuu hyvin viisi henkeä, niin eipä siitä kerry kovin paljon nokkaa päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matullako.volga kirjoitti:

Lapin rajanylityspaikat täyttyvät nyt turvapaikanhakijoiden romuautoista - "ilmiö on huolestuttava". Näin se homma menee. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016011620969400_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu