Lapin rajanylityspaikat täyttyvät nyt turvapaikanhakijoiden romuautoista - "ilmiö on huolestuttava". Näin se homma menee. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016011620969400_uu.shtml
Matuilla riittää rahaa jopa auton ostoon
matullako.volga
1257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Naurettavaa pelleilyä rajat kokonaan kiinni noilta.
Nuokin autorämät tietenkin romutetaan valtion varoin eli veronmaksajien rahoilla.
Romutusliikkeet maksavat muutaman satasen romutettavasta autosta.
Autoliikkeessä saa 1500 euron veroalennuksen, kun vaihtaa romun uuteen autoon.
Jo muotivaatteista ja älypuhelimista näkee, että kyse on kunkin maan eliitistä. Ei sieltä köyhä maksa kymmeniätuhansia salakuljettajille ja ostele Venäjällä edes romuautoja.
Irak on rikas öljymaa ja Afganistan taas maailmankuulu huumeviljelyksistä. Kyllä heillä rahaa riittää.
Tanskassa on noussut häly, että miksi me elätämme miljonäärejä verovaroin, Suomessa ei tällaista ole. Kaikille pakolaisille maksetaan samat etuudet varallisuudesta riippumatta, kuten Suomen lapsilisät. Niin miljonäärien lapsille, kuin köyhänkin.
Tämä romuautoliiketoiminta siinä missä kaikenlainen maasta toiseen kulkevien salakuljettaminen on tuottavaa liiketoimintaa sitä harjoittaville. Rahaa näyttää riittävän siihen asti, kunnes päästään haluttuun maahan. Osalla tietysti on syntynyt velkaakiin. Miten toiminevat takaisinmaksut? Odotettavissa on rikollisjärjestöjen perimislonkeroiden väkivaltaiset otteet maaperällämme tai kiristystoimet suvun parissa lähtömaassa.
Kysehän on siitä, että ihmiset haluavat turvallisempaan paikkaan. Ei raha auta vaikkapa Syyriassa tai Irakissa, jos pelkää henkensä menettämistä.
Velkaantuneet maahanmuuttajat ovat rikollisliikojen käsinä maassa yrittäessään maksaa velkojaan
pakolaisilla on paremmat kärryt kuin duunadeilla.
AUDI=auto uunoille duunari idiooteille
Kännykkää tarvitaan pakomatkalla, se on hyvä väline. Sitäpaitsi kännykät ei maksa monessakaan maassa niin paljoa kuin Suomessa. Venäjälläkin kännyt ovat paljon halvempia ja löytyy vähintään samat merkit kuin meiltä.
No, eihän tommoset maksa Venäjällä kovinkaan paljon. Autoon mahtuu hyvin viisi henkeä, niin eipä siitä kerry kovin paljon nokkaa päälle.