Tuomioja tuomiolle.
Perkele mies lensi kesällä intiaan yksityiskoneella johonkin sosialistien kokoukseen.
Se on kallein yksittäisen ministerin tekemä matka.
Maksoi n.330.000e:a.
Ja nyt äijä ryssinny kaiken.
Viralta tollanen roisto ja välittömästi.
Perkele mies lensi kesällä intiaan yksityiskoneella johonkin sosialistien kokoukseen.
Se on kallein yksittäisen ministerin tekemä matka.
Maksoi n.330.000e:a.
Ja nyt äijä ryssinny kaiken.
Viralta tollanen roisto ja välittömästi.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Joo paska mies on. Ja vittu että riittää puolustelijaa näilläkin palstoilla. No, se eroaa kun tämä tästä vähän laantuu
Verratkaa sen yksityismatkan hintaa 330.000e:a ja nyt valtio antanut kait noin 2 milj. euroa.
Aikamoinen lovi.
Tää Tuomioja on kyllä viimeinen ääliö toivottavasti tajuaa erota.
Sen rooli ollu vaan sössöttää epämääräisesti ja pyydellä anteeksi pari päivää myöhässä.
Tolla 330000e:lla olisi saanu jomkin verran ihmisiä pois/ asiantuntijoita heti paikalle.
Ei muutakuin vuokraamaan kone , mutta ei .....HIDASTAA
TUOMIOJA ON PÄÄVASTUU HENKILÖ MAHDOLLISIIN KUOLEMIIN , JOTKA JOHTUVAT MYÖHÄISESTÄ SIIRROSTA.
olen samaa mieltä, ULOS ja heti. Mitä VITTUA tollanen jätkä tekee tollasella paikalla kun ei osaa hoitaa hommiansa. Työttömiäkin on paljon tarjolla vaativiin tehtäviin. Pitää olla niin vitun hyvä koulutus vaikka ei tiedä käytännön työstä hevonvittuakaan!!!
Sosialisti->kommunisti, kaiken haluaa sosialisoida, paitsi jos on hallituksessa niin mennään yksityis konella, ja sitten on se vääräuskonen pakana KARPELA jotain hindu ämmän lahkoja, ne olis tommoset siirettävä pysyvästi pois täältä.
Mä en ymmärrä mikä tuomiojassa mättää? Onko se vaan helppo kohde purkaa pahaa oloa? ONhan se mies tehnyt yhtä sun toista ja päästellyt suustansa melkoisia sammakoitakin...
Mutta mutta.. Mitä se hyödyttää jos tuomioja menis sinne paikan päälle? En ymmärrä.. eiköhän siitä ole enemmän hyötyä täällä ja vähemmän haittaa katastrofialueella...
Ammattilaiset olkoon siellä, missä niistä on eniten hyötyä!
kirjotuksia ennenkuin avaat suusi!
Turha tyyppi, haittalastia, tyhmä.
Kyllä mä tajusin, että kyseessä on se kokous.. Mutta tuo loppuosa käsittääkseni vihjaisi tätä viime aikaista tapahtumaa..
Se on käsittämätön summa, menee mun ymmärryksen yli.. Mutta viimeaikaiset tapahtumat on pinnalla ja tuomioja on saanut niistä suunnattomasti moitetta, mitä minä en ymmärrä.. Sillä ei kait tässä vielä kukaan tiedä miten kaikki on loppujen lopuksi hoitunut..
Tämän asian suhteen tehdyissä töppäilyissä Tuomioja on päävastuullinen, sillä hän on vastuussa kaikista alaistensa teoista. Ei näissä asioissa tule nukkua yön yli - tulee kyetä reagoimaan heti. Se ei salonkikommunistilta ja änkyräpasifistilta nähtävästi onnistu. Toivottavasti tämän vielä neuvostoliitosta ja sosialismin onnesta haaveilevan harvaparran poliittinen ura päättyy näihin töppeihin, eikä suomalaisten tarvitse kärsiä enää useammista poliittis/aatteellisten lehmänkauppojen seurauksista.
miten sitte olisit itse toiminu?
Eiköhän tuho laajuus oo selvinny vasta lähipäivinä?
Taidat olla kateellinen ku sulla on niin pieni palkka???
Kuuleppa parempi varautua heti kuin myöhään.
Nythän toimittiin puskaradion ja tihkuvien tietojen mukaan.
Joo tosi ammattimaista.
Sinne olisi heti sunnuntaina voitu vuokrata kone (NIINKUIN TUOMIOJA TEKI INTIAAN)ja lähettää sinne 10-15 koulutettua avustustyöntekijää.
Ei olisi ollut vaikeeta vai mitä?
...Nythän toimittiin puskaradion ja tihkuvien tietojen mukaan...
Niin siis minkä muun mukaan olis ollu mahdollista tässä tilanteessa toimia. Kerropa kokki joku esimerkki!
Muistat kai mikä oli suomen "tilanne" sunnuntaina!!!!!!!!!! Ettäkö oikeen kone ja kaikki? Ookkohan ihan perillä realistisessa mielessä ja onkohan sulla oikeestikaan kovin paljoa tietoa asian eri etenemisvaiheista?
Tieto oli jo sunnuntaina , että 9 rihteriä on voimakkuus.
Kyllä siinä hälytys kellot olisi pitänyt soida.
Parempi varmistaa kuin katua niinkuin nyt.
Vaikea toimia , kun paskat on jo housuissa, varsinkin Tuomiojalla =330000e:n Eki.
Niin lentokoneet on keksitty ja myös vuokrakoneet(Eki tietää).Nehän olisi olleet siellä jo maanantaina.
En ymmärrä kantaasi vetkuttelijoiden puolesta.
ihmisen kanssa tippapullon kanssa ja tekniikalla-myöspsyykkinen taistelutahtomerkitsee!
Johtajien tehtävä on ikäänkuin vanhemman lailla tulla valamaan uskoa ja rakkautta ihmisiin ja taistelutahtoa kun ollaan tiukilla. Pitää johtaa joukkoja edesTÄ!
Maailmallahan on tapana lähetellä avustuskoneita joka paikkaan missä jotain ikävää on tapahtunut. Varsinkin jos asianomainen maa ei ole vielä avustuspyyntöä esittänyt. Yhden koneen vois lähettää vaikka Sudaniin, kun siellä on katastrofi meneillään, eikä suomen ulkoministeriö ole tehnyt vielä mitään.
Jos olet seurannut Sudanin tilannetta niin siellä on asiat silleen , että AU= Afrikan Unioni ei päästä sinne Afrikan ulkopuolisia maita vaan haluaa selvittää asiat itse.
Näin toimii myös Sudan.
Kuulehan ei varmasti Thaimaa tai Sri Lanka olisi estäneet koneiden tuloa tai koneen.
Kyllä jumankauta kellot soikin, mutta ei se Tuomioja saanu tietoa sunnuntaina 140000 kuolleesta!! Aika vähänoli kuolleita sunnuntaina ilmoitettu maailmanlaajuisesti ja niinkin vähän, että ei sinne Suomen konetta tarvinnu ihan heti lentokentille tukkia!
perustele miten tuomioja on ryssinyt ???itsekään en ole kyseisen henkilön fani mutta IHMETTELEN suuresti miten ois voinu toimia paremmin???
Hävettää jos menee politikoinniksi tääkin homma!
Jos olet seurannut niin Tuomioja ei ole toiminnan mies vaan komitioiden mies.
Niitähän se osaa pistää koolle ja lukea sitten tulokset.
Meni kuule Ekillä pari kolme päivää komiteoissa ja nukkuessa.
Eikä se tänäänkään kovin hereillä tuntunut olevan.
jos kehtaa tuomiojaa puolustella
..onko se pikku Kokki nyt vetänyt herneen nenäänsä jostain mitä tuhma Eki-setä on tehnyt?
Parempi kuin keskittyisit vain niiden pöperöiden tekoon ja jättäisit politikoinnin aikuisille...
Samat sulle . Näyt Tuomiojan kelkassa niin hyvin viihtyvän.
Että 330000e:oo sinne tai tänne.
Ei tunnu missään.
Vai?
Olisi varmaan voitu toimia monessa kohtaa paremmin, kuin mitä nyt toimittiin, mutta tuskinpa vika oli Tuomiojan. Olisi kiva kuulla, kuinka joku olisi asiat hoitanut käytettävissä olevilla teidoilla paremmin.
Ja jos joku voi tosissaan ilman mäyräkoiraa väittää tekevänsä asiat paremmin, niin sitten on kyseessä harvinaisen tietämätön henkilö.
Kyllä niitä kokouksia jo muutamia tunteja tapahtuman jälkeen pidettiin, mutta kun ei kellään ollut mitään tietoa asiasta, niin miten ihmeessä lähetät kymmeniä henkilöitä ja muutaman lentokoneen paikalle? Ei kyseisen kaltaista tapahtumaa aikanamme ole tapahtunut, joten kaikki jälkiviisastelijat painukoon jonnekin syvälle. Ei se Tuomioja mitään väärää ole tehnyt ja ei niitä ihmisiä ja lentokoneita ihan helpolla paikkoihin lähetellä, että joku voisi nyt selkeästi esittää kohdat joissa olisi itse muka toiminut paremmin tietyn hetkisillä tiedoilla!
se tieto olisi pitänyt hankkia
Käsittämätöntä että entiset taistolaiset Tavja ja Evkki ovat nousseet vallan huipulle Suomessa.