Pakollinen PAVE vero tulossa liikennevakuutuksiin!

Veroa

Pave vero tulee koskemaan vain pakollisia liikennevakuutuksia seuraavasti:
Autot/moottoripyörät/traktorit/mönkijät/mopot, tieliikennekäyttöiset moottori ajoneuvot.
Vuosimallit 1980-1984 maksu 370,-€/vuosi
Vuosimallit 1985-1989 maksu 355,-€/vuosi
Vuosimallit 1990-1996 maksu 345,-€/vuosi
Vuosimallit 1997-2004 maksu 310,-€/vuosi
Vuosimallit 2005-2008 maksu 295,-€/vuosi
Vuosimallit 2009-2013 maksu 275,-€/vuosi
Vuosimallit 2014-2016 maksusta vapaa sekä käyttömaksu poistetaan.

Maksujen jakautuma vakuutusyhtiöillä ,maksusta 95% jää vakuusyhtiöiden kassaan,optio ja palkitsemis sekä osinko järjestelmään, loppu 5% tilitetään Suomen valtion kasaan PAVE rahastoon.
Maksuvapaat uudemmat auton on verosta vapaat sillä vain osakkeen omistajilla vakuutusyhtiöissä ym henkilö kunnalla johdossa on varaa ajaa uuden karheilla autoilla,johtuen optioista ja kunnollisista palkitsemis järjestelmistä, näin ollen heitä pitää tukea PAVE rahaston keräyksellä jotta "heidän" moraalinsa pysyy oikeilla raiteilla mallilla "minulle kaikki rahat heti".
Vanhoja autoja on Suomessa todella paljon ja siitä johtuen niille on määrätty kovemmat vuosi maksut, todellisuudessa Suomessa on paljon vanhoja kotteroita koska ihmiset eivät enää pysty ostamaan parempia autoja.
Pave maksu on ensisijaisesti tarkoitettu Pakolaismaahanmuuttajille johtuen Suomen valtion tyhjyyttään ammottavasta kassasta.(siitä nimi PAVE)
Vakuutusyhtiöt ovat nyt luvanneet hädän hetkellä tulla apuun Suomalaisten autoilijoiden kustanuksella PAVE pakollisen liikennevakuutuksen muodossa.
Mahtanevatko tilittää tuota 5% :n valtion kirstuun ahneuksissaan?
Todellisuudessa vakuutusyhtiöt tulevat ilmoittamaan maksusta sen menevän Suomen valtion kassaan kokonaisuudessaan, kuitenkin ahneus tulee voittamaan "mielet" vakuutus herroilla.
Seuraavana vuonna 2017 sitten taas uudet "kujeet",mutta sitä ennen nostetaan bensan ja dieselin hinnat samalla "verukeella" muutamiakin kymmeniä senttejä litralta.

2

250

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unikuvaa

      Raadollista todellisuutta nyky Suomessa.
      Hyvä esimerkki lukijoille sekä vakuutusyhtiöiden herrasväelle.

    • eatcake

      pakollinen vehikkelivero

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      775
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      632
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      475
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      93
      444
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    17. 21
      382
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa

      Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h
      Lapua
      49
      365
    Aihe