tytöllä 6v ollut pienenä motoriikan puoliero, kouristuskohtauksia, fysioterapiaa kolme (3xvkossa)ensimmäistä elinvuotta...pidennetty oppivelvollisuus,, erityiskoulu tai luokka edessä, nyt diagnoosina kehitysviive. inhottavinta on epävarmuus mitä tulevaisuus tuo tullessaan...mistään ei saa tietoa näistä ongelmista. neuvolassa ei tiedetä ja sairaalassa sanotaan ettei voi vielä sanoa mitään. jos jollain kokemuksia niin ois kiva vaihtaa ajatuksia. nyt tyttö muuten käy 1xvko toimintaterapiassa toista vuotta.
neurologiset erityisvaikeudet
milena-77
62003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ala itse "antamaan" toimintaterapiaa. Käyt jokapäivä kävelyllä jossain, jos on puisto, juokset pikku lenkin, kävelylle metsään, urheilukentälle,pallo mukaan, potkitte sitä, lainaa jumppakirjaa kotiin, pyydä terapeutilta kotiohjeita ja niin edelleen. Metsässä liikkuminen opettaa vartaloa toimimaan epätasaisella alustalla ja on hyvää harjoitusta. Pulkkamäkeen, kyllä itse keksit. Vaatii n.20-30min jokapäivä ja huomaat eron. Lisää lapsen itsevarmuutta oman vartalon käsittelyssä.
Minulla on 6-vuotias tyttö jolla myös ollut viimeiset 6vuotta fysioterapia myös kolmesti viikossa.Ja kerran viikossa toimintaterapia.Onko tyttärelläsi muita diagnoseja kuin kehitysviive?
Meillä oli ensin pepereissa muiden määritysten lisäksi "viivästynyt kehitys" ja viime keväänä laittoivat paperiin kehitysvamma.En oikein vaan itse ymmärtänyt että kuinka siitä yhtäkkiä tuli kehitysvamma....
Pysy tiukkana asioita kysellessä..mitään ne ei kerro jos ei itse kysy..ja osaa kysyä.
Olis kiva vaihtaa ajatuksia jos löysit jutustani jotain mikä yhdistäisi!
just oli sairaalajakso jossa todettiin edelleen kehitysviive, toimintaterapia jatkuu ja toisena sanottiin et tytöllä joku ADD eli ADHD ilman ylivilkkautta, tai jotain siis tarkkaavaisuushäiriö. eniten ärsyttää ettei tästä ns, kehitysviiveestä kuulema osata sanoa mitään, kouluksi määrättiin mukautettu opetus eli erityiskouluun ja pieneen ryhmään. minusta nämä neurologisella osastolla käynnit on ahdistavia kun ei saa "kunnon" diagnoosia vaan vuodesta toiseen muuttuu epävarmuus pahinta, eikä tiedä esim yhdistystä jossa samoja kokeneita.
Onhan olemassa ainakin ADHD-liitto ja Kehitysvammaliitto, joilla on yhdistyksiä monilla paikkakunnilla. Tsekkaa:
www.adhd-liitto.fi
ja
www.kehitysvammaliitto.fi
poika nyt 2.4v. 2.1 vuotiaana diagnoosi; psykomotorinen kehityksen viivästymä ja autistiset piirteet. pojan kehityksen arvio 1.3v ikää vastaavalla tasolla. Hieman kömpelö on ollut mutta nyt alkanut kovasti kiipeilemään joka paikkaan yms. Oletko lukenut omega-3 rasvahappojen hyödyistä?? käyppäs ostamassa luontaistuote kaupasta E-EPA kapseleita ja anna kerran päivässä yksi kapseli lapsellesi.. http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/adhd.html
Hei
Lisätietoa neurologisista erityisvaikeuksista,sekä tukea ja apua voi tiedustella mm. seuraavista liitoista:
ADHD-liitto ry
Autismi- ja Aspergerliitto ry
Aivohalvaus- ja dysfasialiitto ry
Näillä liitoilla on paikallisyhdistyksiä ympäri Suomea, toivottavasti Teidänkin paikkakunnallanne. Yhdistysten toiminnasta ja yhteystietoja voi tiedustella liitoista.