Kävin ulosottoselvityksessä ja siellä neuvottiin ottamaan yhteyttä velkaneuvojaan juurikin tuon velkajärjestelyn vuoksi, velkoja on todella paljon, molemmilla vaimolla ja minulla. Kuinka tiukaksi elämää menee jos sellainen menisi läpi. ? Sairastumisen ja työkyvyttömyyden vuoksi tilanne ajautui tähän. Ja uo-nainen sanoi että edellytykset ehkä täyttyisivät joskin on kuulemma rankka juttu. Kertokaa kokemuksia. miten toimitan kun en tiedä onko esim. kaikki velat menneet ulosottoon. Vaimo on työtön ja osatyökyv.eläkeläinen ja itse normi työssä.
yksityishenkilön velkajärjestely
junaaodotellessa
886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ota yhteys talous -ja velkaneuvontaan josta saat ajan tapaamiseen.Siellä hoitavat asian ja ohjeistavat mitä itse joudut selvittämään.Kokemusta minulla on ja n.7 kk ja homma selvä velkajärjestelyyn.Tällä keinoin paras lopputulos velkojia kohtaan koska ulosotossa jos velkojia on paljon he eivät paljoa saa .
Paljonko palkan pitää minimissään olla päästäkseen ko järjestelyyn? Noin55.000 velkaa.
Kauanko pitää olla työhistoriaa ennen pääsyä?
Kumpikaan ei ole este tai vaatimus velkajärjestelyyn. Esteitä ovat mm. rikos ja kevytmielisyys, vaatimuksia taas maksukyvyttömyys yrityksestä huolimatta ja velkamäärä, josta ei tuloillaan selviä. On siis aivan sama, paljonko velkaa on, jos et todistettavasti selviä siitä vaikka kuinka maksaisit, voit päästä velkajärjestelyyn.
Todisteeksi kelpaa vaikkapa ulosotto, jossa velka on paisunut kaksi vuotta eli kuukausimaksusi eivät kata edes kertyvää korkoa. Ihan tuoreita velkoja ei siis järjestellä, vaan parin vuoden takaisia.
Minulla n.70 tonnia e ulosotossa 9 vuotta ja tein hakemuksen velkajärjestelyyn kun jouduin sairaseläkkeelle ja tulot ovat näin ollen 1740,00 e / kk.Puoli vuotta meni ja olen velkajärjestelyssä ja maksan maksuvaran verran 3 vuotta.Olisin maksanut ulosotossa 1000 e kk mutta porvari rikkoi terveyteni
Miksiköhän sinulle myönnettiin velkajärjestely? Isommistakin veloista on selvitty ulosotolla.
Sairaus ennalta ilmoittamatta.Sairaala kulut,lääkkeet ,matkat jatkuviin hoitoihin.Olisin mieluummin kuollut mutta joltain puuttuu vielä jotain
mitä minulta voisi repiä pois eli rahaa vaikka 2 e kuussa
Ulosotto virasto on turha laitos pikku velkojen perimiseen,se ei johda kuin lisä velkaan.Luottotietoje menetys 15-21 vuodeksi on suojaava toimenpide uuden velan saamiseen.
Pienestä eläkkeestä velkaneuvoja kertoo hyvin tarkkaan,koska teitä on 2 henkilöä toinen työtön ja sinä eläkkeellä.Riippuu eläkkeen määrästä meneekö ollenkaan.Velkaneuvojan luona kannattaa kyllä käydä.Olen itse ollut aikoinaan velka järjestelyssä Kyllä aivan hyvin meni,sen kesto on 5 vuotta.Loppu velasta ei kuulu kuin valtion maksettavaksi.