Ruotsilla menee hyvin. Ruotsilla ei ole samanlaista mielipuolista ay-mafiaa kuin Suomessa.
Suomessa viime vuonna oli yli 100 laitonta lakkoa. Ruotsissa niitä oli nolla. Maassa vallitsee siis sellainen työrauha, joka takaa maan talouden vakaan kehityksen. Kiitos sikäläisen ay-liikkeen, jossa ei ole ainuttakaan "Piiraista"
Suomessa viime vuonna oli yli 100 laitonta lakkoa. Ruotsissa niitä oli nolla. Maassa vallitsee siis sellainen työrauha, joka takaa maan talouden vakaan kehityksen. Kiitos sikäläisen ay-liikkeen, jossa ei ole ainuttakaan "Piiraista"
Vastaukset 31
Vanhimmat
Viimevuonna Suomesta maksettiin osinkoja 12 miljardia ja päälle kaksin kerroin
veroparatiiseihin.
Työllistämisen hinta Ruotsi 41,50 Suomi 34,0 euroa .Saksa 38 euroa tunti.
Elikkä osinkoihin on varaa.
Juuri tänään ylen tv-uutisissa ruotsalainen talousprofessori sanoi, että Suomessa pitäisi laskea palkkakustannuksia, koska liian korkeat palkkakustannukset on Suomen suurin ongelma.
Elikkä uskotaan mieluummin professorismiestä kuin nimetöntä suoli24-kirjoittelijaa.
hehheh, luvuthan löytyvät EU:n tilastoista ja pitävät paikkansa. korkeat palkkakustannukset eivät siis ole Suomen ongelma.
Mikseivät Suomea korkeammat palkkakustannukset omassa maassaan ole sitten ongelma? Eivät ole koska siellä kotimainen kysyntä on pitänyt taloutta kasvu-uralla. Suomessa sippilä politiikallaan pyrkii rajoittamaan kotimaista kysyntää ja se on paha virhe, erittäin paha.
Suurin ongelma on se, että raha ja investoinnit eivät liiku reaalitaloudessa (reaalitalous = tavaratalous), vaan finanssiteollisuudessa (keinottelutaloudessa).
Nykyisin huumebusiness vie ja tuo kaiken rahan. Se ei työllistä rehellisiä ihmisiä, vaan huumekartelleja ja mafiosoja. Valkoinen aine (kokaiini) on kultaakin arvokkaampaa nykyään. Koko maailma pyörii kokaiinin ja rikollisjärjestöjen ympärillä. Ei juuri muuhun investoidakaan, kun huumebusinekseen.
Sen ovat hyväksyneet niin Wall Street kuin Lontoo City. Molemmissa pestään huumerahaa.
Lontoo-Cityssä vakioasiakas voi lounastauolla ostaa viinin sijasta kokaiinia. Tämä tietysti vain niille, jotka ovat vakioasiakkaita. Täällähän käy syömässä pörssikauppiaita suurin joukoin. He tekevät pitkää päivää ja tarvitsevat tosi paljon energiaa. Kokaiini on paras antamaan tosi boostin. Homma hoituu ja kauppa käy.
Tosin heidän saamansa "boosti" on vain senhetkinen. Jos heidän saamansa huumeannos lisää heidän tehokkuuttaan sen 30%, on se pois loppuelämästä. Kuolema korjaa jo nuorena - eikä boosti jatku loputtomin, vaan elimistö pettää ja kuolema seuraa.
Älkää syyttäkö rehellisiä työntekijöitä. Raha pyörii näissä piireissä nykyään, eikä kukaan näköjään voi mitään. Sitten tulevat nämä, jotka syyllistävät työntekijöitä.
Oikeita piruja! Kuka teille maksaa vai oletteko tosi tyhmiä?
On se kumma kun ruotsalaisen porvarin kannattaa riistää työläistä, mutta suomalainen porvari vain pistää porukkaa kilometritehtaalle. Onkohan suomalainen porvari tyhmä?
Miksi saksalainen tai ruotsalainen porvari ei tule suomeen, vaikka täällä työntekijän riistäminen olisi kannattavampaa?
Kokoomuksen mukaan työntekijälle palkka on sivuseikka, kunhan on vaan mielekästä tekemistä.
Pakkoruotsi pakolliseksi ja jos ei osaa ruotsia, niin sitten ei makseta palkkaa. Yksinkertaista, mutta ainakin länsinaapuri pysyisi tyytyväisenä. Kaikkia naapureita ei saa suututtaa yhtä aikaa.
Aloittajalla viiraa pahasti
nim dfsagfgsdf
Mitä se idioootin paska täällä valehtelee juurihan asiasta on tietoa Suomi on Ruotsista jäljessä rajusti mm rakentamisessa tämä
mätämunien idioottien pässien sss natsihallitus on syyllinen kaiken kurjistamiseen
hallitus on saatava nurin
Ruotsissa ei ole lakkoja koska siellä duunarit saa kunnon palkkaa,
lakot syntyy juuri siksi että työstä ei makseta palkkaa jolla tulisi toimeen,
Ruotsissa pomot ei saa kymmenkertaisia palkkoja duunareihin nähden, palkkaerot on hyvin pienet.
Tuossa yllä olikin jo tämä palkkavertailu joten kato siitä.
Ei Suomen ja Ruotsin palkoissa ole mitään merkittäviä eroja. Mutta Ruotsissa on kyllä Suomeen verrattuna satakertaisesti enemmän äveriäitä johtajia ja omistajia, joilla on miljardiomaisuuksia. Älä siis jauha paskaa siinä
eikö ?Vertaappa esm. hoitajien palkkoja.
Ruotsi on yli 10 vuotta sitten ryhtynyt estämään rikkaimman eliitin veronkiertoa, mikä on tuonut verottajalle kymmeniä prosentteja lisää verotuloja.
Suomi on tehnyt viimeiset kymmenen vuotta kaikkensa, jotta rikkain eliitti voi kiertää veronsa. Valtion verotulot ovat laskeneet rajusti suhteessa yritysten voittojen kasvuun. Lisäksi valtion kulut ovat kasvaneet keksi-iän kasvu myötä.
Vain totuudesta piittaamaton ja matematiikkaa ymmärtämätön vähälahjainen ei kykene tajuamaan pääsyytä valtion talouden rapakuntoon, mikä on Kokoomus ja eliitin veronkierto.
En juuri seuraa AY kannanottoja, mutta jokaisessa demokratiassa on yleensä vahva AY-like. Emme elä enää 1800 lukua, jolloin jokainen tehdas saattoi määritellä omat pelisääntönsä.
Realistisesti on vaikea uskoa että työnantajat pitäisivät työntekijöiden puolta, mikäli heillä ei olisi omaa etujärjestöään. Jopa Hitler "Mein Kampf" kirjassaan pohti tätä asiaa, tullen lopputulokseen että yhteiskunnassa ei pitäisi olla AY-liikettä, mutta että yhteiskunta ilman AY-liikettä olisi huonompi kuin sellainen missä se on !
Joo Ruotsissakin on vahva ay-liike, mutta se ei silti lakkoile laittomasti kuten taas Suomessa tehdään.
Ruotsissa diskuteerataan ja sovitaan asioista. Suomessa säädellään pakkolakeja ja käskytetään työntekijöitä kuten alokkaita armeijassa.
Olemme melkein osa entistä Neuvostoliittoa. Länsimaihin emme kuulu ennen kuin saamme työntekijöiden, eli kansalaisten etua ajavan hallinnon.
Lamaan ei olekkaan syynä Nokian kaatuminen sekä lainarahoilla loisten elättäminen.
Tämä tulikin yllätyksenä.
Kreikan kusetukset sekä muiden euromaiden ketkuilut eivät nekään.
Mikäli suomi olisi yhtään pysynyt älyissään niin ongelmia ei olisi.
Nykyhallituksen voisi asettaa valtakunnanoikeuteen.
Suomi sijoitti rahansa 50 miljd Kreikkaan mutta Ruotsi sijoitti
yhteiskuntansa rakentamiseen joten siellä talous pysyi
toiminnassa erilailla kuin täällä josta Käteinen lappasi
rahaa muihin maihin ja kuristi sen rahoittamseksi
kotimaista toimeliaisutta leikkaamalla.
Ruotsissa HERRAT pitää huolta KANSASTA mutta entäs meillä joutasivat
paskatunkiolle.
Ruotsissa HERRAT päästävät maahansa miljoonia partamatuja. Pitäisikö niistä Ruotsin HERROISTA ottaa mallia vai?
Lyhyet työpäivät ja -viikot, pitkät lomat, lomakorvaukset, vapaat ja lisät siitä ja tästä jne. Aina kun taloudessa on mennyt vähänkin hyvin, on ay-liike pitänyt huolen, että kasvu nopeasti taittuu.
Näin kävi 2007 . Nyt on meidän vuoro sanoi JHL.
ALOITTAJA ON TÄYSIN METSÄSSÄ JULKISUUDESSA OLIKIN TIETOJA JUURI SOPIVASTI.
TÄMÄ SAIRAS SSS NATSIHALLITUS ON TEHNYT KAIKKI PÄÄTÖKSENSÄ PÄIN PERSETTÄ. ASIANTUNTIJOIDEN MUKAAN NIMENOMAAN RAKENTAMINEN ON HIDASTUNUT PÄINVASTOIN KUIN RUOTSISSA
RUOTSI NOUSEE SUOMI LASKEE
TÄMÄ PIRUJEN IDIOOTTIEN HALLITUS TULEE KAATAA!!
Toverit, huomena jaetaan kiväärit !!
Kyllä siihen lamaan on monta syytä ja niiden yhteisvaikutuksesta Euroopassa on lama. Ei se lama ole yksistään mikään Suomen juttu. Yksi merkittävimpiä syitä nimenomaan Suomen lamaan on se, että olemme ajaneet sammutetuin lyhdyin vuosikymmeniä ja uskoneet siihen, että voimme myydä paperia ja puuta rajattomasti ja Nokia ei koskaan muuta muotoaan eikä venäjää tarvitse boikotoida. Siinä muutamia pää syitä.
ole lahtareita työnantajapuolella. Suomessa hallitaan kaikialla vain pelolla ja AY-liike yrittää pehmentää lahtareita käytettävissä olevin keinoin. Suomen ongelmat ovat lahtareiden vika ei työntekijäjärjestöjen.
Suurin ongelma on ettei minun 80 000 vuosiansioiden veroilla elätetä edes yhtä mamua.
Mitenkäs yhden mamubussikuskin palkalla elätetään sen 8 henkistä perhettä Helsingissä? Kuka maksaa loput?
Syy ja ainoastaa yksi syy suomen tilanteeseen on: Suurin osa tuottavista laitoksista on ulkomaalaistren käsissä ja syy ei ole työmiesten. Menikö jakeluun pösilömmällekkin herranpenikalle! Syy on vain ja ainoastaan valtion päättäjissä viimeiset 30 vuotta!
Ammattiliittojen levittämiä valheita on aika korjata. Jokainen voi itse neuvotella omat työehtonsa. Kenenkään ei tarvitse noudattaa TESsiä, mikäli osapuolet ei halua. He voivat aina tehdä oman sopimuksen.
Kollektiivinen neuvotteluoikeus tarkoittaa sitä, että jollakin on oikeus neuvotella muita sitovia sopimuksia.
Jokaisella työntekijällä on luonnollisesti oikeus neuvotella omista asioistaan työnantajansa kanssa.
Luottamusmiehellä, jonka asema perustuu työpaikalla työehtosopimuslain nojalla sovellettavaan työehtosopimukseen, on oikeus neuvotella sopimukseen sidottujen työntekijöiden puolesta, ei muiden.
Työsopimuslain perusteella niillä työntekijöillä ( ns." villeillä "), joilla ei ole edellä mainittua luottamusmiestä, on oikeus valita keskuudestaan luottamusmiesvaltuutettu, jolla on samanlainen asema ja oikeudet kuin luottamusmiehellä.
Yksityisellä sektorilla ei ole olemassa mitään erikseen säädettyjä "neuvottelu- tai sopimusoikeuksia". Järjestöillä on oikeus edustaa ja neuvotella jäsentensä puolesta. Pelkistetysti: Neuvotteluoikeus on sillä, jolla on jäsenet.
Eli voitte itse neuvotella työehtosopimukset, ilman ammattiliittoja
TESsi on useimmiten kaikille haitaksi ja takaa ainoastaan työnantajille sovitun alhaisen palkkatason. Ilman TESsiä useilla aloilla palkka olisi huomattavasti korkeampi.
Hakaniemessä on miljoonien veroparatiisi, jossa todelliset suomalaiset veroparasiitit elelevät AY-mafian mahdollistamasti tavan duunarin rahoilla. AY-pamput järjestävät lakkoja vain pönkittääkseen omaa valtaansa. Oman valtansa sokaisemat AY-jyrät, jotka ovat jämähtäneet 70-luvulle, tuhoavat suomalaisen yhteiskunnan kohtuuttomin vaatimuksin ja hidastamalla päätöksentekoa vain hidastamisen riemusta. Liittojohtajat ovat niin mustasukkaisia vallastaan, että mieluummin aiheutetaan yhteiskunnalle miljardien vahingot, kuin tingitään omasta vallasta milliäkään.