Antaako pankki sijoitusasunnon ostoon lainaa koko asunnon hinnan? Vapaita vakuuksia on kyllä koko summan edestä.
(Tiedän, kysy pankista, mutta kun se ei nyt satu olemaan auki :))
(Tiedän, kysy pankista, mutta kun se ei nyt satu olemaan auki :))
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siis vakuuksia vastaanhan saat lainaa vaikka kuumatkaan jos tuloja vain on sen verran ettei takaisinmaksu tee tiukkaa. Jos taas tulotasolla ajattelit nojata ainoastaan siihen että vuokralainen maksaa lyhennyksesi, voi olla tiukka neuvottelu koska et voi mitenkään taata että joka kk on asunnossasi maksava vuokralainen.
Eli ilmeisesti uskallan esittelyssä sanoa, että mää otan tämän, ilman yhteydenottoa pankkiin?
Tulot tällä hetkellä riittää siihenkin, että voin muutaman kuukauden lyhennellä ilman vuokralaista (suunnitelma on n 30000 e asunto 5 vuoden maksuajalla)
Käy pankissa niin saat kirjallisen lainalupauksen. Sen esittämällä esittelijä suostuu varaamaan asunnon sinulle, muutoin joku vie sen jos sinulla ei ole esittää varmaa maksukykyä.
ilman pankin lainalupausta? Onko tullut uusi käytäntö, ennen pelkkä pankkiin maksettu käsiraha riitti? Ja niinkuin katsos kirjoitin, pankki ei nyt ole auki, ja esittely huomenna...
Ei minulta ainakaan ole esittelijä kysellyt, onko varaa ostaa, jos maksat käsirahan, asunto on sinun. Omapa on ongelmani, jos en saa rahoitusta, myyjä vaan saa sitten pitää käsirahan itsellään.
No jos hynää on taskussa niin tottakai. Oletin että tässä oli kyse siitä että tarvitaan koko kauppasumma pankista lainaa. Luin ilmeisesti ekan viestin väärin tjt.
Ainakin aiemmin oli niin, että jos parikymmentä tarjoajaa kilpailevat kämpästä, niin siellä oli turha yrittää seassa pyristellä ilman mitään vakuuksia maksukyvystä, mutta ehkä sekin on höllentynyt. Tai sitten ette ole olleet kilpailutilanteessa vaan ainoa halukas ostaja.
Lainaa siis haluaisin tietty koko summalle.
Eikö yleensä vaan kiinteistönvälittäjälle pankkiin maksettu käsiraha riitä, eli maanantaina riittäisi (ellei joku sitten ennen sitä anna raakaa rahaa, mutta ottaako esittelijät edes sellaista nykyään?)
Kiinteistövälittäjä ei kanna murhetta sinun lopullisesta maksukyvystäsi. Kiinteistövälittäjähän on vain linkki osatajan ja myyjän välillä. Nopeimmin käsirahan maksaja - kun hinta on sovittu - on se, jonka lukuun kauppaa lähdetään päättämään. Jos lopullisessa kaupantekotilaisuudessa ei rahaa löydy, niin kauppaahan ei tule, käsirahan maksaja vaan on menettänyt käsirahan.
Välittäjää sitoo tarjous, varsinkin jos MYYJÄ sen hyväksyy. Ei siinä mitään lainalupauksia kysellä.
Rahaa saa, kun vakuudet on kunnossa ja pankki uskoo myös säännöllisten lainanlyhennysten hoituvan, vaikka koko kauppasummaan. Pankkihan tekee kauppaa rahalla, sen kummempaa se ei ole.
Välittäjälle (ja myyjälle) riitti, että raha näkui tilillä tänään - ehkä ei ollut muita ostajia?!!