Onnellisuus on olotila; onni on sattuman tuoma hyvä tapahtuma. Onneensa ei voi juuri itse vaikuttaa, mutta entä onnellisuuteensa?
Mistä onnellisuus on peräisin ja miten voi tulla onnelliseksi? - Miten on: ovatko oikeat valintamme niitä? Asenteestamme seuraa onnellisuutemme. Voiko olla niin, että onnettomissakin oloissa on mahdollista kokea onnellisuutta, kun osaamme asennoitua myönteisesti?
Onnellisuus ja onni
6
122
Vastaukset
- Paljon.aihetta
jokaisella ihmisellä mistä kiittää Luojaa ja Jeesuksen nimessä kannattaa se tehdä ja samoin hyvä elää rakkaussuhteessa Herraa ja lähimmäisiä kohtaan.
Avaajalle täydet 10 pistettä : D. Kerrankin aloitus ilman jeesuksia.
"varmin tapa tulla onnettomaksi on jahdata onnellisuutta.
Tavoittele mielenrauhaa. Se on mahdollista saavuttaa."
Lainaus emeritusprof. Timo Airaksisen kolumnista TS: 16.5.15 Onnellisuusjahti lopetettava.
Joo Airaksinen on tyyppi jota lukee ja kuuntelee mielellään sillä hänen hommansa oli toimia käytännöllisen filosofian proffana.
Niin onnellisuus vai mielihyvä?- Selkeyttä
Kaipa on jo kulunutkin tämä fraasi: "Onni ei tule etsien vaan eläen." On tehtävä jotain eikä vain odottaa onnellisuutta. - Mitä tulisi tehdä?
Asennoitumisen valitseminen on tekemistä, vaikka ei vielä mitään konkreettista tekisikään, mutta asennoituminen johtaa tekoihin ja asenteen mukaisiin valintoihin. Onko mahdollista valita katkeroitumisen ja ymmärtämisen välllä? Onko tahtomme vapaa tällaisissa asioissa? Meillä Karjalan itärajalla ei etsitty . Onni tuli puhelinsoitolla sovittuun aikaan. Oli paikallinen taksinkuljettaja.
Selkeyttä kirjoitti:
Kaipa on jo kulunutkin tämä fraasi: "Onni ei tule etsien vaan eläen." On tehtävä jotain eikä vain odottaa onnellisuutta. - Mitä tulisi tehdä?
Asennoitumisen valitseminen on tekemistä, vaikka ei vielä mitään konkreettista tekisikään, mutta asennoituminen johtaa tekoihin ja asenteen mukaisiin valintoihin. Onko mahdollista valita katkeroitumisen ja ymmärtämisen välllä? Onko tahtomme vapaa tällaisissa asioissa?Itselleni on taide antanut maukkaat eväät. Vanhempi heppu kun olen niin kirjallisuudella on suuri merkitys kuten myös klassisella musiikilla. Ehkä ne ovat poimitut rusinat elämäni sitruunapullasta mutta näin eläen saan niistä paljon.
Minulla on nyt sitä "laatuaikaa"(hirvittävä sana, laatuaika) kun olen eläkkeellä.
Kaipa se on nykyisin niin, että ne jolla on töitä menevät pää kolmantena jalkana , jotta työ säilyisi.
Mutta terve laiskuus on kaikkien hyveiden äiti. No se on nykyinen statukseni.- Selkeyttä
epikuros kirjoitti:
Itselleni on taide antanut maukkaat eväät. Vanhempi heppu kun olen niin kirjallisuudella on suuri merkitys kuten myös klassisella musiikilla. Ehkä ne ovat poimitut rusinat elämäni sitruunapullasta mutta näin eläen saan niistä paljon.
Minulla on nyt sitä "laatuaikaa"(hirvittävä sana, laatuaika) kun olen eläkkeellä.
Kaipa se on nykyisin niin, että ne jolla on töitä menevät pää kolmantena jalkana , jotta työ säilyisi.
Mutta terve laiskuus on kaikkien hyveiden äiti. No se on nykyinen statukseni."Kammat se nykii" sanottiin Tampereen seudulla kun oltiin sammaa mieltä. Olen eläkkeellä minäkin, mutta tuskin niin taidenfani kuin sinä. Palautettu Jeesuksen Kristuksen kirkko antaa paljon sisältöä elämääni.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462785Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632012- 401747
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351658Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328945Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782