Toisessa ketjussa oltiin kovin huolissaan tietoturvasta; eräs kirjoittaja ei joko ymmärrä miten eroakirkosta.fi-palvelu toimii tai ei halua ymmärtää.
Mutta vastakysymys: Tämän maan joka ainoassa evlut kirkkoherranvirastossa on suorakäyttöyhteys väestötietojärjestelmään. Kuka tahansa kanslisti voi koska tahansa tarkistaa vaikkapa minun henkilötietoni.
Huolestuttaako tämä?
Henkilötietojen suojasta
9
55
Vastaukset
- Huhhahheijaaa
Pääsevätkö kirkon virkailijat tosiaan katsomaan muidenkin kuin kirkon jäsenten tietoja?
aika hiljaista on :)
jostain kumman syystä ei rahista eikä eroavapareista & co:ta enää kansalaisen tietoturva kiinnosta pätkäkään :)- Ähäkutti.ähäkutti
Kirkkoheranvirastojen työntekijät toimivat virkavastuulla, mistä vaparien harrastesivujen harrastelijat eivät ole kuulleetkaan.
On ainakin joku harrastelija tainnut kuulla aiheesta... Tosin kirjaimellisesti virkoja ei yliopistossa ole ollut moneen vuoteen.
Olenko siis luotettava kun teen työtä, ja epäluotettava kun erotan kirkkoa valtiosta?
Merkittävin seikka tuossa on se että jokaisella eroakirkosta.fi -sivun käyttäjällä on aidosti valinnanvapaus erota anonyymisti maistraatin palvelussa. Kukaan ei pakota heitä käyttämään eroakirkosta.fi:n palvelua, joten toiminta voidaan tulkita niin että eroakirkosta.fi:n kautta eroavat haluavat tehdä protestinsa julkiseksi tietäen että eroakirkosta.fi julkaisee tilastotietoja. He osallistuvat kollektiivisesti internetissä käynnissä olevaan mielenosoitukseen valtionkirkkoa vastaan. Tämä on hyvin toisenlainen kansalaisvaikuttamisen tapa kuin perinteiset mielenosoitukset, mutta "jaloilla äänestäminen" julkisesti on uuden ajan ilmiö. Jos eroakirkosta.fi:n tarjoama palvelu olisi ainoa olemassaoleva tapa erota kirkosta, niin totta kai se olisi ongelma.
Jos kukaan ei pakota kirkosta eroavaa käyttämään eroakirkosta-palvelua, ja henkilö itse vapaaehtoisesti täyttää lomakkeen ja tuota lukumäärätietoa.
Eroakirkosta.fi:n toimintaa suojelee Henkilötietolain 3L12§ jossa ilmoitetaan syyt jolloin arkaluontoisia henkilötietoja voidaan käsitellä... Näistä merkittäviä ainakin
1) tietojen käsittelyä, johon rekisteröity on antanut nimenomaisen suostumuksensa;
ja
6) tietojen käsittelyä historiallista tai tieteellistä tutkimusta taikka tilastointia varten;
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990523#L3P12
Toki tähän on pakko loppukaneetiksi sanoa että paras tapa päästä eroon eroakirkosta.fi-palvelusta on tehdä se tarpeettomaksi niin että ihmisiä ei enää tavan vuoksi lapsina liitettäisikään kirkkoon, vaan siihen voisivat aikuisena liittyä ne jotka todella vapaaehtoisesti ovat kiinnostuneita ottamaan Jeesuksen henkilökohtaiseksi vapahtajakseen. Näin kirkkoon indoktrinoituja ja aikuistuttuaan eroavia ihmisiä olisi niin vähän ettei ongelmaan tarvitsisi puuttua, kun kirkkoon kuuluisivat vain aidosti uskovaiset kirkkoon sitoutuneet ihmiset.
Eroakirkosta-väittely on "red herring", savusilli. (https://fi.wikipedia.org/wiki/Red_herring) - eikö voitaisi ihan keskustella niistä ongelmista joita vastaan vapaa-ajattleijat taistelevat tehdäkseen yhteiskunnasta yhdenvertaisen, jolloin meidän palvelujamme ei enää tarvittaisi? Onko se niin kamalaa että ihmisiä kohdeltaisiin yhdenvertaisina, ja valtio olisi sekulaari? Ilmeisesti todellisten ongelmien korjaamisesta keskustelu on niin vaarallista että keskustelua pyritään koko ajan ohjaamaan väärille jäljille?Toisaalta onhan se mukavaa, jos ei keskitytä miettimään miten jäsenet saadaan pysymään kirkossa vaan miten heidät saadaan eroamaan jotain muuta kautta kuin eroakirkosta.fi-palvelussa. :=)
- DRHouse
Tämä on törkeää miten heikosti kirkko hoitaa tietoturvan. Vaikka saavat valtavasti rahaa veronmaksajilta. Taas syy aloittaa perinpohjainen tilintarkastus ja rahoituksen kriittinen tarkastelu kirkossa. Kirkon rahahanat tulee laittaa kiinni.
- SanonVaan
Julkisen vallan ei pidä aiheuttaa tilannetta, jossa joutuu pakosti tuomaan esiin suhtautumistaan jonkun uskonon uskononharjoitukseen joutumalla valitsemaan osallistumisen tai osallistumattomuuden.
Tämä on tärkeää myös maahanmuuttajien ja turvapaikanhakijoiden näkökulmasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212115
- 1571994
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h281986Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue141252- 511007
- 85956
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114844
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell50821Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon33809