Helsinki ei tarvitse Guggenhaimia.

En usko että turistit jaksaisivat lähteä guggenhain museota ..jos se nyt tulisikin Helsinkiin. En usko että turisteja kiinnostaa kattoon ja seinille nostetut, vaahtosammuttimet,pölykapselit,ruostuneet piikkilangat , vanhojen autojen osat jne.
Sitäpaitsi. Koko Helsinkihän on jo sinänsä suuri museo !
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Uutinen on taas uusi yritys aivopestä guggeliukkojen hanketta eteenpäin. Uutisessa ei ilmennyt, missä päin turisteja oli haastateltu, Israelissa vai USAssa? Tuskin kuitenkan Venäjällä tai Virossa saati Ruotsissa, kun sieltä ei taiteen perässäväki massoina Hkiin tule. Vuosi olikin asian tiimoilta hiljaista. Kun tonttin varauaika alkaa umpeutua niin ilmestyy yhtäkkiä näitä huuhaa tutkimuksia.

Äänestä

Mulle ihan sama, kunhan sen rakentamiseen ja ylläpitoon EI käytetä verovaroja!

Äänestä

Sitäpaitsi että kyllä turistit tietävät että Helsinki on venäjän esikaupunki.
Helsingissä kommarit hallitsevat . Muutenkin Suomi elää jälkikommunismin
hiipumisen ihmettelemisen aikaa. Meillä valtio maksaa oikeen rahaa jotta sosialistit ja kommunistit pääsisivät kaikkein tärkeimpiin virkoihin niin kaupungissa kuin maaseudullakin. Ja mitä nämä vasukit siellä sitten tekevät ? Keksivät uusia lakeja joilla ajetaan toimivia yrityksiä alas. Ja muutenkin ovat kehittyvän yhteiskunnan jarrumiehiä.
Pitävät "käsijarrua päällä " . Esimerkiksi Ameriikassa jos olet sosialistit tai kommunisti niin sulla ei ole minkäänlaista mahdollisuutta päästä politiikkaan. (ajamaan käsijarru päällä ) . Ameriikassa kaikki toimii kun jarrumiehet ovat vuoristoradoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helsinkimuseoon kirjoitti:

En usko että turistit jaksaisivat lähteä guggenhain museota ..jos se nyt tulisikin Helsinkiin. En usko että turisteja kiinnostaa kattoon ja seinille nostetut, vaahtosammuttimet,pölykapselit,ruostuneet piikkilangat , vanhojen autojen osat jne.
Sitäpaitsi. Koko Helsinkihän on jo sinänsä suuri museo !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu