Entisen suurlähettilään Alpo Rusin Vasemmalta ohi -kirjan mukaan Lipposen ja DDR:n Stasin väliset kontaktit alkoivat vuonna 1969 ja Lipponen vuoti vuosina 1969–1972 Länsi-Saksan sosialidemokraattien asioita DDR:n tiedustelulinjan diplomaateille.[42] Kirjan mukaan Lipposen Stasi-peitenimi oli Mungo ja hänen koodi oli XV/326/71.[43] Lipponen on myöntänyt olleensa DDR:n tiedustelupalvelun Stasin manipuloinnin kohteena 1970-luvulla.[44] Entisen taistolaisen Ilkka Kylävaaran Taistolaisuuden mustan kirjan mukaan Lipponen on Tiitisen listalla.[45] Alpo Rusin mukaan Lipposella oli peitenimi, koodi ja avattu operaatio myös Neuvostoliiton KGB:ssä.[42]
Paavo Lipponen oli Stasin agentti!
9
288
Vastaukset
- salat-auki
Ja tämäkin vielä! Presidentinvaaleissa Lipponen sanoi "böö, sinun ei tarvitse pelätä"!
Kyllä olisi aika julkaista tuo Tiitisen lista. Kansallamme on oikeus tietää, mitä kummallisia poliittisia kiemuroita vanhat demarimme ja vasemmistomme on puuhaillut.
Siksikö listaa ei avata, kun näitä tunnettuja politiikkoja vielä pyörii mukana yhteiskunnallisissa tehtävissä? - Hfshfdh
Rusi on oikeistolainen hörhö joka käy maanista sotaa demareita vastaan kun oli syystäkin epäiltynä stasiyhteyksistä,vähän samaa kun innoikkaimmat homojen vastustajat ovat itse kaappihomoja.Suaeat peräkammarinpojat jotka täällä melskaavat työkseen ovat itseasiassa homppia vaikka yrittävätkin muuta esittää.
- Yifihcjycu
On=)
- lista
Eikös Lipponen saanut rahaa myös cia:lta?
Ahnas mies. ..Lipponenhan nuorempana ehdotti televisiossa, että Neuvostoliiton joukot pitäisi tulla suomen armeijan tilalle. Ehkä hänen tulevat rahakkaat venäjän öljy bisneksen johtajan paikat pohjautuvat näille murhajärjestöjen palveluillle...
- päivilipponen
Lipponen osallistui Venäjän kaasuputkiprojektiin vähänaikaa sitten. Lipposella on oma konsulttitoimisto, jossa Päivi-rouva on apulaisjohtaja. Sieltä saa Päivikin nyt palkkaa sopeutumisrahansa lisäksi, kun tipahti eduskunnasta pois!
- VakoilijoidenParatiisi
Lipposka, kekkosak, Anu ainakin löytyvät tiittisen listalta
- luopiot
SAK, SDP jne. siellä ne DDR:n kätyrit on. Ei mulla muuta.
- Aika_vähän
Paavo Lipponen ei ole noina vuosina ollut sellaisessa asemassa, että hänellä olisi edes ollut saatavilla mitään merkittäviä tietoja. Jo ikänsä perusteella hän ei ollut merkittävässä asemassa. Silloin vielä politiikkaa hallitsivat "vanhat jäärät".
Tiitisen listalla Paavo Lipponen kylläkin on, mutta se lista ei osoita kenestäkään yhtään mitään. Jokaisella valveutuneella toimittajalla ja kansalaisella on Tiitisen lista hallussaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018073- 1075667
- 2795013
- 494963
- 763737
- 562960
- 642677
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222518Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292442- 442393