Paavo Lipponen oli Stasin agentti!

SeppoTiitiäinen

Entisen suurlähettilään Alpo Rusin Vasemmalta ohi -kirjan mukaan Lipposen ja DDR:n Stasin väliset kontaktit alkoivat vuonna 1969 ja Lipponen vuoti vuosina 1969–1972 Länsi-Saksan sosialidemokraattien asioita DDR:n tiedustelulinjan diplomaateille.[42] Kirjan mukaan Lipposen Stasi-peitenimi oli Mungo ja hänen koodi oli XV/326/71.[43] Lipponen on myöntänyt olleensa DDR:n tiedustelupalvelun Stasin manipuloinnin kohteena 1970-luvulla.[44] Entisen taistolaisen Ilkka Kylävaaran Taistolaisuuden mustan kirjan mukaan Lipponen on Tiitisen listalla.[45] Alpo Rusin mukaan Lipposella oli peitenimi, koodi ja avattu operaatio myös Neuvostoliiton KGB:ssä.[42]

9

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salat-auki

      Ja tämäkin vielä! Presidentinvaaleissa Lipponen sanoi "böö, sinun ei tarvitse pelätä"!
      Kyllä olisi aika julkaista tuo Tiitisen lista. Kansallamme on oikeus tietää, mitä kummallisia poliittisia kiemuroita vanhat demarimme ja vasemmistomme on puuhaillut.
      Siksikö listaa ei avata, kun näitä tunnettuja politiikkoja vielä pyörii mukana yhteiskunnallisissa tehtävissä?

    • Hfshfdh

      Rusi on oikeistolainen hörhö joka käy maanista sotaa demareita vastaan kun oli syystäkin epäiltynä stasiyhteyksistä,vähän samaa kun innoikkaimmat homojen vastustajat ovat itse kaappihomoja.Suaeat peräkammarinpojat jotka täällä melskaavat työkseen ovat itseasiassa homppia vaikka yrittävätkin muuta esittää.

      • Yifihcjycu

        On=)


    • lista

      Eikös Lipponen saanut rahaa myös cia:lta?

      Ahnas mies.

    • ..Lipponenhan nuorempana ehdotti televisiossa, että Neuvostoliiton joukot pitäisi tulla suomen armeijan tilalle. Ehkä hänen tulevat rahakkaat venäjän öljy bisneksen johtajan paikat pohjautuvat näille murhajärjestöjen palveluillle...

      • päivilipponen

        Lipponen osallistui Venäjän kaasuputkiprojektiin vähänaikaa sitten. Lipposella on oma konsulttitoimisto, jossa Päivi-rouva on apulaisjohtaja. Sieltä saa Päivikin nyt palkkaa sopeutumisrahansa lisäksi, kun tipahti eduskunnasta pois!


    • VakoilijoidenParatiisi

      Lipposka, kekkosak, Anu ainakin löytyvät tiittisen listalta

    • luopiot

      SAK, SDP jne. siellä ne DDR:n kätyrit on. Ei mulla muuta.

    • Aika_vähän

      Paavo Lipponen ei ole noina vuosina ollut sellaisessa asemassa, että hänellä olisi edes ollut saatavilla mitään merkittäviä tietoja. Jo ikänsä perusteella hän ei ollut merkittävässä asemassa. Silloin vielä politiikkaa hallitsivat "vanhat jäärät".
      Tiitisen listalla Paavo Lipponen kylläkin on, mutta se lista ei osoita kenestäkään yhtään mitään. Jokaisella valveutuneella toimittajalla ja kansalaisella on Tiitisen lista hallussaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5715
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2519
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      132
      2426
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1093
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      57
      1006
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1002
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      892
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      805
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      775
    Aihe