Onko teillä kellään kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?
Onko teille määrätty Brintellixiä masennukseen?
masis
10170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaikka kuinka monella. Jos viitsit selailla ketjua.
On kyllä. Ennen bipon diagnosointia söin. Auttoi kausittain masennukseen, ehkä vähän liiankin hyvin. Samallaista aaltoilua oli kuitenkin brintellixilläkin. 2-3 vkoa syvissä vesissäbja sitte mentiin taas se 2-3 vkoa. Itsellä teki myös rytmihäiriöitä (tai lisäs ainakin), myös maksa arvot nyt pilvissä ja epäilisin brintellixiä sen aiheuttajaksi, saa nähdä laskeeko kun nyt lopetettu. Varmastikin pelkkään masennukseen voi joillain ollakin ok lääke.
En ole ikinä kuullutkaan.
Itse söin kyseistä lääkettä viime syksynä. oli pakko lopettaa rajun oksentamisen takia joka ei helpottanut. Kävikin ilmi ettei britellixiä saa määrätä syömishäiriöiselle. Itselläni laihuushäiriö ja kyseinen lääke vei kuukaudessa vähäisestä painosta 5kg. En suosittele kokeilemaan
Mulla toiminut erittäin hyvin. Minulla kakkostyypin bipolaarinen. Heti lähti synkät ajatukset mielestä ja mielialat ovat tasoittuneet.
Oletko kauan jo syönyt lääkettä ja millä annoksella
10mg mennyt kolmen kuukauden ajan.
Aloitin kans tänään brintellixin 10mg päivä ja kuukauden päästä nosto 20mg. Odotukset on korkeella kun on monta lääkettä todennut jo tehottomaksi
Miksi lääkkeitä masennukseen? Lääkkeet pysäyttävät normaalin elämään kuuluvan vaiheen joka tulisi vain kestää sekä käsitellä.. kysehän on kuitenkin sinun omista tuntemuksistasi (huonoista) .
Älä tuudittaudu sairauteen koska sitä se ei ole vaikkei ehkä kivaa olekkaan .
Tai voithan elää " sairautesi" kanssa koko loppuelämän , päätös on sinun
On kyllä,....menin niin ummelle ko lääkkeestä etten voi enää sen takia jatkaa ko hoitoa. Ummetus ja wessareissut niin hirvittävä kokemus etten milloinkaan enää halua kokea sellaista. Ei auttaneet edes ulostuslääkkeetkään.
Alkoi tulla turvotusoireita alavatsaan, ilmaa ei tullut juurikaan ulos, ei suolenkurinoita ja sitten olikin kova homma WC:een puolella. Onko jollain muulla ollut samanlaista haittavaikutusta?