Lentävä spagettihirviö, Russellin teekannu...

a.matsoni

ja Näkymätön vaaleanpunainen yksisarvinen. Esimerkkejä ukovaisten ateisteille, skeptikoille asettaman todistustaakan järjettömyydestä. Mitä tollompi, järjettömämpi väite, sitä mahdottomampi sitä on edes mitenkään tutkia, saati epätodeksi todistaa, mutta ei siitä seuraa että mitä älyvapaampi väite, sitä todempi, kun ei voi epätodeksi todistaa.

Russellin teekannu -haulla sai googlaamalla heti kärkeen kivan sarjakuva, jossa isä ja poika ovat ongella laiturilla. Poika kysyy että mites iskä jos mä en pääsekään Taivaaseen? Höpsis, vastaa isä, uskot vaan Jeeukseen niin sillä homma hoituu.

Poika inttää, että jos kuitenkin hypoteettisesti ajateltaisiin että en pääse taivaaseen, niin vaikuttaisiko se sinun onneesi Taivaassa, kun tietäisit että poikaksi on ikuisessa kadotuksessa, helvetin lieskoissa?

Ei, sanoo iskä, jumala poistaa Taivaassa olevilta muistista kaikki ikävät asiat. Poika toteaa tähän, että täydellinen onnellisuus edellyttää siis täydellistä tietämättömyyttä, johon iskä: "Juuri niin! Ja siksi me olemme kristittyjä!" Poika: "BINGO!"

9

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öuiu

      Ai kettu ku tää on hyvä kettuilu!

      Jenkeissä monet ovat saneet luvan pitää pastasiivilää päässään ajokorttikuvassaan, kun laki sallii uskonnollisen päähineen kuvassa. Toisin jotkut uskovaiset viranomaiset sanovat että se sallittiin siksi että se ei estä kasvojen näkymistä ja tunnistamista, ei sen takia että pastafarismi olisi "oikea"uskonto. Ihan yhtä oikea ja naurettava kuin vaikka kritinusko ja islam.

      On näitä siiviläpääajokottikuvia hyväksytty muissakin maissa. U-Seelannissa pastafarit saivat vihkioikeudenkin.

    • 12_13

      Tuossa sinun kertomuksessasi tulee esiin hyvin tietämättömyys ja se, ettei tunne yhtään mitä Raamattu opettaa. Suosittelen lukemaan itse Raamattua, niin ei tarvii tehdä itsestään hölmöä julkisesti omalla tietämättömyydellä.

      • Oletko varma että itse ymmärrät Raamatun opetukset täsmälleen oikealla tavalla?


      • iukugg

        Miksi sillä olisi väliä mitä raamatussa lukee?


      • a.matsoni

        Niipä se. Kaikki kritiikki uskoaan kohtaan on uskovan milestä tietämttämyyttä.' Hupaisaa.

        Kuitenkin tutkimusten mukaan ateistit tuntevat uskonnot keskimäärin paremmin kuin uskovaiset. jopa niin että ateistit tuntevat uskovaisen uskon paremmin kuin tämä itse oman uskontonsa tuntee. Esim ateistit tuntevat kristinuskon keskimäärin paremmin kuin kristityt itse.


      • tutkinut

        Muta kun atseistit eivät tunnetietettä , se nähtiin eivät tietäneet kuuilmakehästä eikäpysty kiistämään selvää tosiaa.


      • tutkinut kirjoitti:

        Muta kun atseistit eivät tunnetietettä , se nähtiin eivät tietäneet kuuilmakehästä eikäpysty kiistämään selvää tosiaa.

        Älä viitsi jatkaa samaa vitsiäsi. Se kului puhki jo ensimmäisellä kerralla. Ei kirjoitusvihreiden tahallinen lisääminen siitä sen huvittavampaa tee.


    • einiinmitään

      Minusta asia on hyvin yksinkertainen - jos kaiken luonut mahtava kaikkivaltias todella olisi olemassa, niin tokihan me tietäisimme tämän. Tietäisimme tämän samalla varmuudella kuin taivaalla loistavan auringon tai suonissamme virtaavan veren, koska tämän mahtiolennon olemus näkyisi ja välittyisi kaikkialla kaikkialle lukemattomilla eri tavoilla, jotka olisivat kaikki helposti tutkittavissa ja havaittavissa.

      Kuitenkaan minä en kykene millään tavalla havainnoimaan moista mahtiolentoa, eikä kukaan joka väittää sellaisen olevan olemassa kykene esittämään minulle mitään todisteita väitteensä tueksi - puhumattakaan nyt siitä että väittäjät ovat keskenäänkin jyrkästi erimielisiä siitä millainen tämä mahtiolento edes olisi. Lisäksi mitkään heidän väittämänsä eivät kestä alkeellisintakaan kriittistä tarkastelua.

      Lisäksi voi varsin perustellusti kysyä että miksi tämä mahtiolento leikkisi kanssamme loputonta kuurupiiloa, vaikka voisi taatusti tehdä itsensä tiettäväksi niin ettei kenellekään voisi jäädä mitään epäselvyyttä. Mitä hyötyä kellekään tai millekään olisi tämän mahtiolennon, siis kuuluisan aukkojen jumalan, loputtomasta piileskelystä?

      Niin tai näin, tutkin vaikka miten päin, aina päädyn vääjäämättä ateismiin.

    • Kreationismipalstalla (ja blogissaan) t-torppa on kumoamassa Suurta Kurpitsaa ja Hänen Ihmeellisyyttään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2670
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      2308
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2112
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      25
      2009
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1698
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1232
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1229
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1080
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      1055
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      3
      1032
    Aihe