Kastettuja alle 70% syntyneistä?

18

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkenee

      No pikkuhiljaa ihmiset tajuavat tuon harhaopin vääräksi. Ihmisten tekoja nuo vauvakasteet. Ihminen ei voi toisen puolesta tehdä muuta kuin rukoilla.

      • Ei kai kukaan oikeasti kuvittele, että mitenkään merkittävä osa evlut kirkosta eroajista eroaisi, koska uskoo jumaliinsa jollain kirkkoa konservatiivisemmalla tavalla?


    • jpgu

      38 700 kastettua ja 55 000 syntynyttä tekisi 70,36%. Jos kirkon ennakko syntyneistä olisi 200 yläkanttiin, lopullinen siis 38 500, niin tasan 70,00%.

      1-11/2015 syntyneitä 50 810, eli keskim. 4 620/kk, jos tämä otetaan joulukuun syntyneiden määräksi, olisi 1-12/2015 syntyneitä 55 430.

      38 700/55 430= 69,82%

      Kuvittelisin että joulukuussa syntyneitä ehkä hieman vähemmän kuin tammi-marraskussa keskimäärin. Kirkon kastettujen ennakko saattaa taas hyvinkin osoittautua ylioptimistiseksi.

      Hiinä ja hiinä se 70%:n alitus on.

    • jpgu

      Korjaan, alussa pitää olla kirkon ennakko KASTETUISTA alle 1-vuotiaista.

    • Huhhahheijaaa

      Kyllä tämä 4 miljoonan alituskin on merkittävä uutinen!
      "Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäsenmäärä on vuoden 2015 lopussa laskenut alle neljän miljoonan henkilön. Jäsenmäärä 31.12. oli noin 3 999 800 henkilöä. Kirkkoon kuuluu 72,8 % suomalaisista."

      • Jori kaunisteli lukemia, ettei kirkonväellä tule paha mieli :)

        Jostain syystä VATA:ssa on jokin jatkuva alemmuuskompleksi ja kumarrellaan kirkon uutisille.


    • Biologian termejä lainatakseni, näyttäisi että uskonnottomuuden meemistä on tulossa dominantti, ja uskovaisuuden meemi on muuttunut resessiiviseksi... Jos molemmat vanhemmat ovat tapakristittyjä ja/tai uskovia, niin lapsi kastetaan. Jos vain toinen on tapakristitty ja toinen uskonnoton, lasta ei kasteta. Jos molemmat uskonnottomia, ei kasteta... Aiemmin se on ollut toisinpäin, että jos vanhemmat on eriparia niin lapsi kastetaan oletusarvoisesti.

      Tämä siis vain pöytälaatikkotieteilijän näkökulmana...

      • En usko, valitettavasti.

        Kyse lienee siitä, että lapsia tekevä ikäluokka on maallistuneempaa kuin vanhemmat polvet. Kun ensisynnyttäjien keski-ikä on vähän alle 30, niin pitäisi verrata esimerkiksi 33-vuotiaiden kirkkoonkuuluvuutta ja kasteiden osuutta tjsp.


      • LukijanHuomio
        jori.mantysalo kirjoitti:

        En usko, valitettavasti.

        Kyse lienee siitä, että lapsia tekevä ikäluokka on maallistuneempaa kuin vanhemmat polvet. Kun ensisynnyttäjien keski-ikä on vähän alle 30, niin pitäisi verrata esimerkiksi 33-vuotiaiden kirkkoonkuuluvuutta ja kasteiden osuutta tjsp.

        Kastettujen osuus taitaa edelleen olla suurempi kuin 30-35-vuotiaiden kirkkoon kuuluvuus.

        Tämä tarkoitaa sitää, että edelleen melko harva kirkkoon kuuluva pari jätää lapsensa kastamatta, vaikka ne nykylainsäädännön perusteella voivatkin jättää lapsen kastamatta.

        Ja sittenhän meillä on sekapareja... jolloin pareja, joista jompi kumpi tai molemmat eivät kuulu kirkkoon, on selvästi enemmän kuin yleinen kirkkoon kuulumattomuus.


    • Kaunistelet lukemia kirkkoon päin.

      Jos syntyneitä yhteensä on sama määrä kuin 2014, on kastettujen prosenttiosuus kaikista syntyneistä 67,6%, kun se vuotta aiemmin oli 72,4%, eli pudotusta noin 4,8 prosenttiyksikköä.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei joulukuussa niin paljon ole voinut syntyä. Ks. http://tilastokeskus.fi/til/vamuu/2015/11/vamuu_2015_11_2015-12-17_tau_001_fi.html ja http://www.stat.fi/til/vamuu/2014/12/vamuu_2014_12_2015-01-27_tau_001_fi.html . Tarvittaisiin noin 6300 vauvaa, vaikka koko vuoden parhaassakin kuussa syntyi vain karvan yli 5000.

        Tähän suuntaan kun laittaa hitusenkin, niin ärähdetään ja kalikka kalahtaa.

        Se vaan tuppaa olemaan, niin että kirkko vedättää mediassa moninkertaset määrät omaan suuntaansa, eikä sitä paljoa korjailla.

        Nyt on ollut suurissa medioissa kirkon vedätyksiä ja pikkumedioissa yksittäiset seurakunnat erikseen ilmoitelleet heidän kannaltaan muka positiivista asiaa, eikä siinä muuta kuin apaattisena katsellaan.

        Pahasta apatiasta merkkinä ovat jo ne etukäteislausunnot madaltuvasta kirkosta eroamisesta lähivuosina.


      • Pe.ku kirjoitti:

        Tähän suuntaan kun laittaa hitusenkin, niin ärähdetään ja kalikka kalahtaa.

        Se vaan tuppaa olemaan, niin että kirkko vedättää mediassa moninkertaset määrät omaan suuntaansa, eikä sitä paljoa korjailla.

        Nyt on ollut suurissa medioissa kirkon vedätyksiä ja pikkumedioissa yksittäiset seurakunnat erikseen ilmoitelleet heidän kannaltaan muka positiivista asiaa, eikä siinä muuta kuin apaattisena katsellaan.

        Pahasta apatiasta merkkinä ovat jo ne etukäteislausunnot madaltuvasta kirkosta eroamisesta lähivuosina.

        Koitetaan nyt kuitenkin pitää tiedotus aidosti rehellisenä.

        Voihan sitä sanoa, että tänä vuonna kirkosta voi erota yli sata tuhatta jäsentä. Se on ihan totta, on mahdollista, mutta ei sitä voi rehellisesti tiedottaa.


      • Et nyt ymmärrä mistä oli kysymys.


      • Pe.ku kirjoitti:

        Et nyt ymmärrä mistä oli kysymys.

        En niin. Selitä.


    • SanonVaan

      Sellaisia lapsiperheiden huoltajia, joista jompi kumpi on tai molemmat ovat kuulumatta kirkoon, on enemmän kuin 30 %.
      Sikäli lapsia kastetaan edelleen liikaa myös huoltajiensa kirkkosuhteen pohjalta verraten
      Tietenkin voidaan lisäksi sanoa, että jokainen lapsen leimaaminen väestörekisterissä kirkon virallliseksi jäseneksi on liikaa, väärin.

    • Evl.fi: "Kirkon jäseneksi lapsia kastettiin 38 746, mikä on 76,3 % syntyneistä." Tuon perusteella syntyneitä 2015 olisi ollut 50781. Virallinen tieto
      http://www.stat.fi/til/vamuu/2015/12/vamuu_2015_12_2016-01-26_tie_001_fi.html kertoo "Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan Suomessa syntyi 55 040
      lasta vuonna 2015."

      70,4% saataisiin tästä. Olettaen toki, että joku kirkon esittämistä luvuista on oikea.

      • Humanistisesti

        Voisiko olla lyöntivirhe, 0:n tilalle lipsahtanut tuo 6?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe