Antti Rinne, rajat auki, se on periaatteemme !

Sosiaalidemokraattien puheenjohtajan Antti Rinteen mielestä turvapaikkapolitiikassa pitää huolehtia sekä apua hakevien, että suomalaisten turvallisuudentunteesta. Rinne odottaa turvapaikanhakijamäärien jatkuvan suurina lähivuosinakin Euroopan lähialueiden kriisien ja ilmastonmuutoksen takia.
2984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

joku selittää minulle miten maahanmuutto saatiin persujen syyksi ?

Äänestä
  • Ei mitenkään. Demarien "Göbbelssit" valehtelee vain ilman mitään vastuuta sanomisistaan.

    Äänestä

  • Asia on hyvin yksinkertainen: persujen vaaliteemoissa oli paljon maahanmuuttokriittisyyttä ja -vastaisuutta. Äänestäjille annettiin tietysti vaaleissa mielikuva siitä, että maahanmuuttopolitiikka Suomessa muuttuu radikaaslisti tiekemmaksi heti, kun persut pääsevät valtaan. Mikään ei muuttunut ja Suomeen saapui turvanpaikanhakijoita enemmän kuin koskaan. Tilanne ei ollut persujen hallinnassa. Puolueen varapuheenjohtaja arvosteli tästä persuja itseään suoraan ja sai sen ansiosta kenkää. Äänestäjät ovat siis olleet sitä mieltä, että persut pettivät lupauksensa tässäkin suhteessa kuetn vähän kaikessa muussakin.

    Äänestä

Rinne: SDP:hen paluuta harkitsevat kyselevät, onko puolueen linja turvapaikanhakijoihin tiukentunut – Vastaus: ei ole

Äänestä

Demaririveihin paluumuuttoa harkitsevilla on viimeaikoina ollut puheenjohtaja Antti Rinteelle asiaa. Rinteen mukaan moni on kysynyt, onko SDP tiukentanut turvapaikkalinjaansa. Tiukentunut linja saisi liittymään puolueeseen. Rinne korosti puoluehallituksen kokouksessa tänään torstaina, että linjaa ei ole muutettu, koska kyse on SDP:n perusarvoista.

Äänestä
  • demut aikoo jatkossakin ratsastaa persuilla !!!

    Äänestä

Passi ja viisumi pittää olla mamullakin, kun tulloo suomeen! Varsinkin ryssän kautta!

Äänestä

Saattaapi SDP vielä tippua alle 10 % puolueeksi.
Aikansa mamuttaa.

Äänestä

Silloin, kun ihmiset tarvitsevat turvaa, ovat hädässä, silloin ihmisiä autetaan, eikä siitä arvosta voi tinkiä. Samaan hengenvetoon olen todennut, että joukossa on paljon paremman elämän perässä lähteneitä, Rinne sanoi.

Äänestä

Rinne perää nopeaa turvapaikanhakuprosessia, hyvää kotouttamispolitiikkaa ja selkeää menettelyä silloin, kun hakijalle ei ole oikeutta turvapaikkaan.

Äänestä
  • me kaikki.

    Äänestä

Kukaan puolueista ei oikeasti laita rajoja kiinni, Sipilä antaa mamuille jopa kotinsa heidän käyttöönsä. Stubb sai mitä vaalikeskusteluissa toivoi. Ja Soini on populisti joka puhuu toista ja tekee toista. Menettämättä kasvojaan maailmalla, kaikki suurimmat puolueet, pienet mukaan lukien ovat samaa mieltä turvapaikanhakijoista, edellytyksin
Tilanne on kaaoottinen ja mm. Oinosen ulostulo maahanmuuttajia vastaan voitaisiin pitää jälkikäteen oikeana, mutta se tie vain lisää vaikeuksia, ja synnyttää väkivaltaa.
En näe tilanteeseen muuta vaihtoehtoa kun yrittää saada ISISIIN aidosti keskustelu yhteys, mitä voitaisiin tehdä , mitä heillä on maailmalle kerrottavaa ja löydettäisiinkö yhdessä jokin ratkaisu tilanteeseen. Ehkäpä jopa anteeksipyyntö tai kädenojennus,.sillä siellä käydään pyhääsotaa, jos olen oikein ymmärtänyt, ja on mielstäni väärin heidän Jumalaansa pilkata ja
häväistä. Meidän kulttuurimme poikkeaa heidän kulttuuristaan ja uskonnon merkitys on meillä erilainen, joten meidän tulisi se ymmärtää. Väkivaltaa, sortoa ja tappamista emme hyväksy , mutta ainoa oikea tie rauhaan kulkee sovittamalla.
Luultavasti olen naivi ja tyhmä, ja en usko edes itse keskustelun mahdollisuuteen, ehkä on menty liian pitkälle, ja tietääkö enää kukaan oikeita syitä terrorin alkulähteisiin. Mutta jospa Amerikkaan valittaisiin presidentti jolla olisi kansansa valtaa ja hän kykenisi siihen ,se jäisi historiaan ylitse muiden ,tekona vailla vertaa. Koston kierre tulisi pystyä katkaisemaan.

Äänestä
  • PAKOLAISET PAKOLAISLEIRILLE JA SITTEN KOTIIN KUN TILANNE VAKIINTUU..

    Äänestä

Me emme tarvitse minkäänlaisia poliittisia, ideologisia katupartioita vahtimaan turvapaikanhakijoiden tai muiden käyttäytymistä. Me tarvitsemme riittävästi viranomaisia, jotka huolehtivat siitä, että ihmisillä on turvallinen olo, Rinne sanoi.

Äänestä
  • Kovin on Antilla takki auki ?

    Äänestä

  • Rinteen mielestä viime aikoina kasvanutta turvattomuuden tunnetta voi parantaa vain riittävillä poliisin resursseilla.

    Äänestä

  • voinut samalla kertoa mistä rahat poliisien palkkaamiseen ?

    Äänestä

Antti puhui järkeä,nyt tulee irtisanotut poliisit palkata takaisin töihin.
Mitä tästä sanoo.Sipilä,Soini tai.Stubb????

Äänestä

taas 10 000 ääntä pois demuilta..

Äänestä

Mitkään rajat ei voi olla enempää auki, mitä ne ovat tämän hallituksen toimin olleet. Tämä hallitus on vielä rikkonut välinsä Venäjälle, nyt saamme siitä kärsiä taloudellisesti ja sitten saamme sieltä ensi keväänä jopa 100 000 pakolaisa. Edellisen hallituksen aikana ei tullut yhtään, mutta silloinhan hallituksella oli kunnossa oleva ulkopolitiikka ja ammattinsa osaava ulkoministeri. Nyt meillä on ulkoministeri joka tietää ulkopolitiikasta vähemmän kuin sika tuulimyllystä.

Äänestä
  • kädet on sitonut Tarja Halonen vahvistamalla Geneven pakolaissopimuksen..

    Äänestä

Meillä kaikilla oli tietämättömyyttä, mitä kaikkea tästä saattaa seurata. En ollut ymmärtänyt, että shiiat ja sunnit saattavat samassa vastaanottokeskuksessa synnyttää keskenään sellaisia ristiriitoja, kuin on nähty. Samoin, esimerkiksi suhtautumisessa naisiin on sellaisia piirteitä, joiden en halua pesiytyvän Suomeen, Rinne sanoi.

Äänestä

Kelpasi vain punaisten tilaisuudet, mm 1918 kapinassa mukana olleita. Ei vapaussotureitten tilaisuudet. Kuten sanoikin: "vakaumukseni takia". 1918 punaiset SDP hyökkäsi kansan kimppuun, aseellinen kapina oli menossa, laillista eduskuntaa ja hallitusta vastaan.

Äänestä

Mikään puolue ei tule tätä kepun pakolaisinvaasiota koskaan lyömään. Sipilä ja Stubb alkoivat heti hallituskautensa alusta alkaen hankkimaan halpaa työvoimaa yrityksille ja samaan aikaan yritykset panevat suomalaisia ulos. Nyt hallitus on tekemässä lakia jolla suomalaisten palkkoja leikataan ja yritykset saavat ilmaista työvoimaa samaan aikaan valtion maksamana.

Äänestä
  • Tämän lain voimaantulosta säädetään tasavallan presidentin asetuksella.

    Helsingissä 2 päivänä huhtikuuta 2004

    Tasavallan Presidentti
    TARJA HALONEN

    Ulkoasiainministeri
    Erkki Tuomioja

    Äänestä


Halonen ja Tuomioja poistivat sopimuksesta Suomen aiemmin tekemät poikkeukset ja varaumat. Toisin kuin Tanska ja Ruotsi, Halonen ja Tuomioja jättivät tekemättä maiden väliset kahdenkeskiset palautussopimukset. Kahdenkeskiset valtioiden väliset sopimukset mahdollistavat aiheettomien turvapaikanhakijoiden ja rikollisten palautukset kotimaihinsa. Rikollisten kohdalla Suomi saattaa joutua maksamaan kalliit oikeudenkäynnit Suomessa ja vaikkapa murhaajien ja kansanmurhaajan kotimaassa todistajien kuulemiset, muu tutkintamateriaali lennot ylläpito. Nigeriasta muistaakseni yksi kallis esimerkkitapaus. Kova lasku veronmaksajille.

Äänestä
  • maanpetokselta !

    Äänestä

Täytyy ihmetellä, että kuka noita galluppeja tekee...suurin osa suomalaisista on elintasopakolaisuutta, jatkuvaa maahanmuuttoa vastaan, mutta Rinnepä haluaa tänne niitä lisää, ei vielä riitä..täysi torvi koko ukko....eipä ne raiskaukset, eivätkä naisten hätä tuolla kaduilla auta. Miten tuollaista puoluetta kukaan voi koskaan äänestää...Urpilainen ja Nasima yms. demarilösöt ovat kaikki samanlaisia määkijöitä, jotka ovat ajatelleet pelastaa maailman tuomalla tänne kaikki irakilaiset, afganistanilaiset ja me suomalaiset sitten elätämme ne luopumalla omasta turvallisuudesta, taloudesta, töistä yms.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eimyynnissä kirjoitti:

Sosiaalidemokraattien puheenjohtajan Antti Rinteen mielestä turvapaikkapolitiikassa pitää huolehtia sekä apua hakevien, että suomalaisten turvallisuudentunteesta. Rinne odottaa turvapaikanhakijamäärien jatkuvan suurina lähivuosinakin Euroopan lähialueiden kriisien ja ilmastonmuutoksen takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu