Planeetta puhuttaa tiedemaailmaa

12

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utti

      Tuo lienee tämän hetken toiseksi kiinnostavin tähtitieteellinen aihe. Ykkösmysteeri on kuitenkin KIC 8462852 (aka Tabby's Star).

      Noihin kun lisätään LIGOn ehkä havaitsemat gravitaatioaallot ja LHC:n mahdollisesti havaitsema uusi hiukkanen, niin tästä voi tulla ihan mielenkiintoinen vuosi tiederintamalla :).

      • Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet.


      • viisait-oli-miehet
        naapurin.kissa kirjoitti:

        Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet.

        Kyl mar Aatamiki viisas mies oli. Pystys antama kaikkil elukoil nime, mitä vaa vastan tuli. Mist helkutist se älys, et sittisontiaise nimi on just sittisontiaine? Eik joku siivetö kärpäne?


      • utti
        naapurin.kissa kirjoitti:

        Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet.

        "Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet."

        Parhaassa tapauksessa tuosta tähdestä tulee kaikkien aikojen uutinen ja jokainen tietää sen nimen... Mutta vielä tuskin kannattaa liikaa innostua ja se paras tapaus on kuitenkin epätodennäköinen.


    • ergerg

      Mitenhän Hegel sellaisen päätteli...

    • Fiksu._-_.Kreationisti

      Ennustan Raamattuun perustuen, ettei uusia sivilisaatioita löydy. Jumala on luonut universumit tarkkaan ad hoc tiettyä tarkoitusta varten. Raamatusta löytyy maininta toisesta ihmissuvusta, mutta siellä sanotaan myös että maa(tämä planeetta) luotiin ensiksi ja sen jälkeen koko muu universumi nimenomaan maailmallemme päivämääriä ja aikoja osoittamaan.

      Olisi hankala kuvitella että olisi olemassa universumi jota ei olisi luotu samalla periaatteella kuin tätä, jos ottaa huomioon sen miten integraatiomainen osa tähtien ja planeettojen olemassaolo oli Jumalan koko suunnitelmaa vuodenaikojen ja hetkien osoittamisen kannalta.

      Ja olihan tuosta taas viime aikoina jotain juttuakin, että kuulemma eläisimme muliversumissa. Se sopisi täydellisesti yhteen Raamatullisen maailmankuvan kanssa ja tarjoaisi vahvistuksia omille ennusteilleni jota olen tämän maailmankuvan ja muiden havaintojen pohjalta tehnyt.

      • Ennustan olemassaoleviin havaintoihin ja yksinkertaiseen päättelyn nojautuen että elämä maailmankaikkeudessa, elämä maan ulkopuolella, ei ole poikkeava ilmiö, elämää on siellä missä se on mahdollista. Elämän syntyminen, kehittyminen nykyiseen tilanteesene maapallola on johtanut verrattain vaiherikas ja ennustamaton ketju luonnonilmiöitä ja planetaarisia tuhoja. Lisäksi havainto siitä että planeetta kiertämässä tähteä ei ole mitenkään poikkeavaa, lisäksi elämä, jopa kehittynyt sellainen, lienee olevan mahdollista syntyvän jättiläisplaneetan kuuhun olosuhteiden niin salliessa. Elämän perusosaset, eli nestemäinen vesi ja hiili eivät ole harvinaisia aineita kosmoksessa. Vielä tämän lisäksi eksoelämä voi olla muodostunut toisista alkuaineista, perustuen vaihtoehtoiseen biokemiaan. Mutta miten faktat havainnot ja loogiset päätelmät olisivat uskovia ennenkää kiinnostanu


      • "Olisi hankala kuvitella että olisi olemassa universumi jota ei olisi luotu samalla periaatteella kuin tätä, jos ottaa huomioon sen miten integraatiomainen osa tähtien ja planeettojen olemassaolo oli Jumalan koko suunnitelmaa vuodenaikojen ja hetkien osoittamisen kannalta."

        Joko olet käsittänyt universumistamme edes sen verran, että Maa kiertää Aurinkoa eikä päinvastoin?

        "Ja olihan tuosta taas viime aikoina jotain juttuakin, että kuulemma eläisimme muliversumissa. Se sopisi täydellisesti yhteen Raamatullisen maailmankuvan kanssa ja tarjoaisi vahvistuksia omille ennusteilleni jota olen tämän maailmankuvan ja muiden havaintojen pohjalta tehnyt."

        Koska Raamattu on pitkän ajan kuluessa kirjoitettu kirja, siinä on erilaisia maailmankuvia, Vanhassa testamentissa esim. on litteän Maan maailmankuva, Uudessa testamentin kirjoittamisten aikaan Lähi-itään sen sijaan oli jo levinnyt kreaikkalaisten tekemät päätelmät Maan pallomaisuudesta.

        Mukavaa kuitenkin kuulla, että hyväksyt multiversumin miljardeine vuosineen.


    • Annetaan uudelle planeetalle nimi Ehkä.

      • IlkimyksenKirjakriitikko

        Tuo nimi esiintyi Arthur C. Clarken romaanissa Uhka avaruudesta. Neptunut, Pluto ja Persefone oli löydetty muiden planeettojen radoissa olevien epätäsmällisyyksien perusteella tjs.

        Scifi on lähes aina aikansa vanki. Tietokoneaika on kallista 2000-luvullakin, jos mainittua 1970-luvun kirjaa on uskominen. 1950-luvun scifissä ei osattu ennustaa että ensimmäinen kuumatka televisioitaisiin. 2400-luvulla ihmisen koko elämä mahtuu - Fred Hoylen romaanissa Los Angeles ei vastaa (1966) - reikäkortille.


      • IlkimyksenKirjakriitikko kirjoitti:

        Tuo nimi esiintyi Arthur C. Clarken romaanissa Uhka avaruudesta. Neptunut, Pluto ja Persefone oli löydetty muiden planeettojen radoissa olevien epätäsmällisyyksien perusteella tjs.

        Scifi on lähes aina aikansa vanki. Tietokoneaika on kallista 2000-luvullakin, jos mainittua 1970-luvun kirjaa on uskominen. 1950-luvun scifissä ei osattu ennustaa että ensimmäinen kuumatka televisioitaisiin. 2400-luvulla ihmisen koko elämä mahtuu - Fred Hoylen romaanissa Los Angeles ei vastaa (1966) - reikäkortille.

        Kätevä Fortranilla ohjattava v. 2004 mallinen koti-PC 50 v. aiemmin laaditun ennusteen mukaan.
        http://phumi168.com/wp-content/uploads/137204Worlds_First_PC.jpg


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      461
      2775
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2615
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      267
      1575
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1174
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      440
      1121
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1088
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      960
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      928
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      879
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      875
    Aihe