Planeetta puhuttaa tiedemaailmaa

12

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utti

      Tuo lienee tämän hetken toiseksi kiinnostavin tähtitieteellinen aihe. Ykkösmysteeri on kuitenkin KIC 8462852 (aka Tabby's Star).

      Noihin kun lisätään LIGOn ehkä havaitsemat gravitaatioaallot ja LHC:n mahdollisesti havaitsema uusi hiukkanen, niin tästä voi tulla ihan mielenkiintoinen vuosi tiederintamalla :).

      • Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet.


      • viisait-oli-miehet
        naapurin.kissa kirjoitti:

        Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet.

        Kyl mar Aatamiki viisas mies oli. Pystys antama kaikkil elukoil nime, mitä vaa vastan tuli. Mist helkutist se älys, et sittisontiaise nimi on just sittisontiaine? Eik joku siivetö kärpäne?


      • utti
        naapurin.kissa kirjoitti:

        Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet.

        "Astronomit ovat kyllä viisaita - tietävät kaikkien tähtien nimet."

        Parhaassa tapauksessa tuosta tähdestä tulee kaikkien aikojen uutinen ja jokainen tietää sen nimen... Mutta vielä tuskin kannattaa liikaa innostua ja se paras tapaus on kuitenkin epätodennäköinen.


    • ergerg

      Mitenhän Hegel sellaisen päätteli...

    • Fiksu._-_.Kreationisti

      Ennustan Raamattuun perustuen, ettei uusia sivilisaatioita löydy. Jumala on luonut universumit tarkkaan ad hoc tiettyä tarkoitusta varten. Raamatusta löytyy maininta toisesta ihmissuvusta, mutta siellä sanotaan myös että maa(tämä planeetta) luotiin ensiksi ja sen jälkeen koko muu universumi nimenomaan maailmallemme päivämääriä ja aikoja osoittamaan.

      Olisi hankala kuvitella että olisi olemassa universumi jota ei olisi luotu samalla periaatteella kuin tätä, jos ottaa huomioon sen miten integraatiomainen osa tähtien ja planeettojen olemassaolo oli Jumalan koko suunnitelmaa vuodenaikojen ja hetkien osoittamisen kannalta.

      Ja olihan tuosta taas viime aikoina jotain juttuakin, että kuulemma eläisimme muliversumissa. Se sopisi täydellisesti yhteen Raamatullisen maailmankuvan kanssa ja tarjoaisi vahvistuksia omille ennusteilleni jota olen tämän maailmankuvan ja muiden havaintojen pohjalta tehnyt.

      • Ennustan olemassaoleviin havaintoihin ja yksinkertaiseen päättelyn nojautuen että elämä maailmankaikkeudessa, elämä maan ulkopuolella, ei ole poikkeava ilmiö, elämää on siellä missä se on mahdollista. Elämän syntyminen, kehittyminen nykyiseen tilanteesene maapallola on johtanut verrattain vaiherikas ja ennustamaton ketju luonnonilmiöitä ja planetaarisia tuhoja. Lisäksi havainto siitä että planeetta kiertämässä tähteä ei ole mitenkään poikkeavaa, lisäksi elämä, jopa kehittynyt sellainen, lienee olevan mahdollista syntyvän jättiläisplaneetan kuuhun olosuhteiden niin salliessa. Elämän perusosaset, eli nestemäinen vesi ja hiili eivät ole harvinaisia aineita kosmoksessa. Vielä tämän lisäksi eksoelämä voi olla muodostunut toisista alkuaineista, perustuen vaihtoehtoiseen biokemiaan. Mutta miten faktat havainnot ja loogiset päätelmät olisivat uskovia ennenkää kiinnostanu


      • "Olisi hankala kuvitella että olisi olemassa universumi jota ei olisi luotu samalla periaatteella kuin tätä, jos ottaa huomioon sen miten integraatiomainen osa tähtien ja planeettojen olemassaolo oli Jumalan koko suunnitelmaa vuodenaikojen ja hetkien osoittamisen kannalta."

        Joko olet käsittänyt universumistamme edes sen verran, että Maa kiertää Aurinkoa eikä päinvastoin?

        "Ja olihan tuosta taas viime aikoina jotain juttuakin, että kuulemma eläisimme muliversumissa. Se sopisi täydellisesti yhteen Raamatullisen maailmankuvan kanssa ja tarjoaisi vahvistuksia omille ennusteilleni jota olen tämän maailmankuvan ja muiden havaintojen pohjalta tehnyt."

        Koska Raamattu on pitkän ajan kuluessa kirjoitettu kirja, siinä on erilaisia maailmankuvia, Vanhassa testamentissa esim. on litteän Maan maailmankuva, Uudessa testamentin kirjoittamisten aikaan Lähi-itään sen sijaan oli jo levinnyt kreaikkalaisten tekemät päätelmät Maan pallomaisuudesta.

        Mukavaa kuitenkin kuulla, että hyväksyt multiversumin miljardeine vuosineen.


    • Annetaan uudelle planeetalle nimi Ehkä.

      • IlkimyksenKirjakriitikko

        Tuo nimi esiintyi Arthur C. Clarken romaanissa Uhka avaruudesta. Neptunut, Pluto ja Persefone oli löydetty muiden planeettojen radoissa olevien epätäsmällisyyksien perusteella tjs.

        Scifi on lähes aina aikansa vanki. Tietokoneaika on kallista 2000-luvullakin, jos mainittua 1970-luvun kirjaa on uskominen. 1950-luvun scifissä ei osattu ennustaa että ensimmäinen kuumatka televisioitaisiin. 2400-luvulla ihmisen koko elämä mahtuu - Fred Hoylen romaanissa Los Angeles ei vastaa (1966) - reikäkortille.


      • IlkimyksenKirjakriitikko kirjoitti:

        Tuo nimi esiintyi Arthur C. Clarken romaanissa Uhka avaruudesta. Neptunut, Pluto ja Persefone oli löydetty muiden planeettojen radoissa olevien epätäsmällisyyksien perusteella tjs.

        Scifi on lähes aina aikansa vanki. Tietokoneaika on kallista 2000-luvullakin, jos mainittua 1970-luvun kirjaa on uskominen. 1950-luvun scifissä ei osattu ennustaa että ensimmäinen kuumatka televisioitaisiin. 2400-luvulla ihmisen koko elämä mahtuu - Fred Hoylen romaanissa Los Angeles ei vastaa (1966) - reikäkortille.

        Kätevä Fortranilla ohjattava v. 2004 mallinen koti-PC 50 v. aiemmin laaditun ennusteen mukaan.
        http://phumi168.com/wp-content/uploads/137204Worlds_First_PC.jpg


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      120
      3421
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      34
      2816
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      92
      2652
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      104
      1720
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      19
      1244
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1177
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      376
      1124
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      12
      977
    10. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      64
      967
    Aihe