Ihminen alkoi sotia aikaisemmin kuin on uskottu eli oletettu:
http://yle.fi/uutiset/loyto_keniasta_muuttaa_vakivallan_historian__ihmiset_alkoivat_ehka_sotia_aiemmin_kuin_on_uskottu/8613031
"Tähän asti tutkijat ovat uskoneet, että ensimmäiset konfliktit ihmisyhteisöjen välillä käytiin noin 6 000 vuotta sitten, kun ihmiset olivat asettuneet asumaan tietyille seuduille vaeltamisen sijaan."
Sodat alkoivat vielä aikaisemmin
9
168
Vastaukset
- DRHouse
Ei sinällään yllättävää. Sotiminen on meille geneettistä ja toiseksi lähimmät sukulaisemme simpanssit (bonobot ovat lähimpiä) myös sotivat klaanien välillä:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gombe_Chimpanzee_War- Nimi_Ja_Merkki
Eiköhän simpanssit ja bonobot (joita aiemmin kutsuttiin kääpiösimpansseiksi) ole ihmiselle yhtä läheistä sukua? Samalla tavalla kuin jos sinulla on kaksi pikkuserkkua (sisarukset), he ovat yhtä läheisiä sukulaisia sinulle.
- DRHouse
Nimi_Ja_Merkki kirjoitti:
Eiköhän simpanssit ja bonobot (joita aiemmin kutsuttiin kääpiösimpansseiksi) ole ihmiselle yhtä läheistä sukua? Samalla tavalla kuin jos sinulla on kaksi pikkuserkkua (sisarukset), he ovat yhtä läheisiä sukulaisia sinulle.
Kyllä bonoboita ymmärtääkseni pidetään geneettisesti hieman läheisempänä sukulaisenamme kuin sinpanssia.
Muiden eläinten kuin ihmisten sotiahan on tapana sanoa reviirikiistoiksi.
- napoleon-bonaparte
Reviirikiistojahan ne ihmisilläkin on. Parhaillaan jenkit hivuttavat reviiriään Euroopassa idemmäksi ja venäläiset vastaavat liittämällä Krimin kaiken varalta itseensä, etteivät jenkit ainakaan sitä saisi reviiriinsä ja tukemalla Ukrainan kapinallisia. Syyriassa jenkit yrittävät laajentaa reviiriään syrjäyttämällä Assadin ja asettamalla mieleisensä nukkehallitsijan ja venäläiset vastustaa tukemalla Assadia.
Isis yrittää laajentaa reviiriään ja perustaa kalifaatin. Irakista ja Syyriasta tulijat pyrkivät kantasuomalaisten reviirille, josta seuraa kiistoja. Uskonnoilla on myös reviirinsä, joista kamppaillaan. Ihmisen reviirit ovat monessa suhteessa päällekkäisiä ja epämääräisiä, joten niistä ei ole helppoa olla selvillä. - tontin-vartija
napoleon-bonaparte kirjoitti:
Reviirikiistojahan ne ihmisilläkin on. Parhaillaan jenkit hivuttavat reviiriään Euroopassa idemmäksi ja venäläiset vastaavat liittämällä Krimin kaiken varalta itseensä, etteivät jenkit ainakaan sitä saisi reviiriinsä ja tukemalla Ukrainan kapinallisia. Syyriassa jenkit yrittävät laajentaa reviiriään syrjäyttämällä Assadin ja asettamalla mieleisensä nukkehallitsijan ja venäläiset vastustaa tukemalla Assadia.
Isis yrittää laajentaa reviiriään ja perustaa kalifaatin. Irakista ja Syyriasta tulijat pyrkivät kantasuomalaisten reviirille, josta seuraa kiistoja. Uskonnoilla on myös reviirinsä, joista kamppaillaan. Ihmisen reviirit ovat monessa suhteessa päällekkäisiä ja epämääräisiä, joten niistä ei ole helppoa olla selvillä.Ei ne Shengeniä olleet niinkään epäselviä. Ei tosin yleensä merkitä kusemalla vaan piikkilangalla ja miinakentillä. Hygieenisempää.
Olen silti ylpeä siitä, että olen osaltani suorittanut velvollisuuteni Reviirinpuolustuslaitoksessa. Sukulaisiani on ollut myös Reviirinvartioimislaitoksen palveluksessa.
- Voihanvitalis
5Moos.20:10. Kun lähestyt jotakin kaupunkia sotiaksesi sitä vastaan, tarjoa sille ensin rauhaa. Molotov - Ribbentrop - Sopimus. Ovat ottaneen opin suoraan Ramatusta.
Jumala siis kehotti muinaisjuutalaisia myös valehtelemaan ja kieroilemaan muille kansoille.
Huomatkaamme myös, että Jumala on ikuinen eikä muuta mieltään koskaan.>>Kun lähestyt jotakin kaupunkia sotiaksesi sitä vastaan, tarjoa sille ensin rauhaa.<<
Tuohan tarkoittaa suurinpiirtein ehdotonta antautumista. Ei voi verrata M-R sopimukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011591
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581011Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61896
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11770Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t266766Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75717Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61712Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342711
