Nykyisillä henkilökorteilla voi tunnistautua sähköiseen palveluun, mutta se vaatii sen kortinlukijan , jonka voi kytkeä tietokoneeseen .Yleisin tunnistautumismuoto on pankkitunnisteet. Mutta jos pankkitunnuksia ei ole , niin henkilökortti on silloin ainoa mahdollisuus. Tätä henkilökortin käyttämistä sähköiseen tunnistautumiseen ei Tampereen kaupunki tällä hetkellä hyväksy. Siitä on tällähetkellä www.kansalaisaloite.fi sivulla kuntalaisaloite.fi ja Tampere kohdalla menossa nimien keräys asian puolesta. Henkilökortin käyttämisestä tunnistautumiseen on hyötyä esim Ulkomaalaisilla , keillä ei ole Suomalaista pankkitiliä.
Sähköinen tunnistautuminen henkilökortilla
perusta
4312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Maksoin lisämaksun henkilökortista, kun luvattiin, että sähköinen tunnistautuminen sujuu sillä. Ei suju. En ole vielä löytänyt kortinlukijaa, jolle se kelpaisi. Missäs muuten viipyy se lainoppinut päivystävä dosentti raakkumasta "lain vastaista, perustuslain vastaista" kun yhteiskunnan palveluja saadakseen pitäisi olla pankkitunnisteet. Ne ovat tarkoitetut vain pankin kanssa asioimiseen, missään muualla niitä ei pidä olla
Eikö pyhä pankkisalaisuus estä pankkeja luovuttamasta tunnisteitaan muuhun käyttöön?
Kortinlukijat näyttävät vaativan :Tuotearvosteluja . Kortinlukija hankittiin poliisin myöntämiä sirullisia henkilökortteja varten. Väestörekisterikeskuksen ohjelmiston asennuksen jälkeen voi varmentaa henkilökortilla eri palveluihin. Tuote toimi alusta asti todella nopeasti PlugnPlay periaatteella. Suora pääsy omalla nelinumeroisella pin-koodilla valtion, kuntien ym. pitämiin yleishyödyllisiin palveluihin.
Niin kauan, kuin kortti on sisällä, palvelu toimii. Ei katkoja eikä takkuilua. Tämä siis pienen mokkulan (40 mb) kautta; mitä lie nopeus kiinteissä verkoissa. Lääkärilausunnot, reseptit ym. ilman pankkitunnuksia. Toimii erittäin hyvin Windows 10:ssä Edge -selaimella, jolla DigiSignClient ohjelmiston asennus ei tuota vaikeuksia. Julkiset varmenteet ovat automaattisesti kunnossa.
Voisitko selkeyttää?