Jos sinulla on kaksi ihokasta

IlkimyksenJenkkiserkku

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T-paita ei Suomessakaan maksa kirpputorilla kuin jotain 0,50 - 2,00 €. Vaikka olisi XXL-kokoa ja ehyt ja hyvää kangasta.

    • kanssaihminen

      En ehkä ymmärtänyt aloittajan linkkiä hänen tarkoittamallaan tavalla. Kristillisyyteen kuuluu omaisuuden ja tulojen "tasaus", jolloin heikommassa asemassa olevaa pyritään auttamaan niin henkisesti, mahdollisesti hengellisesti sekä myös aineellisesti. Itse olen antanut omaisuudestani puutteessa olevalle (vaatteita yms. sekä rahaa), vaikka olen verraten vähävarainen. Olisin voinut antaa usein enemmänkin, mutta itsekkyys on valitettavan usein ollut esteenä. Jos tarkoituksesti oli saada kristityt kokemaan huonoa omaatuntoa, niin ainakin omalla kohdallani onnistuit. Uskova ihminen ei oikeastaan omista mitään, joten hänen tulee olla valmis luopumaan toisen hyväksi "omaisuudestaan" auttaakseen tätä. "Iloista antajaa Jumala rakastaa."

      • glupsispöö

        "Uskova ihminen ei oikeastaan omista mitään, joten hänen tulee olla valmis luopumaan toisen hyväksi "omaisuudestaan" auttaakseen tätä. "Iloista antajaa Jumala rakastaa.""

        Menepäs kertomaan tuo amerikkalaisille ökypastoreille...

        Jumala rakastaa tietenkin myös niitä lapsia jotka antavat "sitä niin" kun kiltti setä pyytää...


      • yli-100000-vuodessa
        glupsispöö kirjoitti:

        "Uskova ihminen ei oikeastaan omista mitään, joten hänen tulee olla valmis luopumaan toisen hyväksi "omaisuudestaan" auttaakseen tätä. "Iloista antajaa Jumala rakastaa.""

        Menepäs kertomaan tuo amerikkalaisille ökypastoreille...

        Jumala rakastaa tietenkin myös niitä lapsia jotka antavat "sitä niin" kun kiltti setä pyytää...

        Tai köyhälle suomalaiselle rukouksellaparanjajalle.


    • voi.hallelujaa.sentäs

      En käytä ihokkaita, joten minun puolestani saa ottaa kaikki, ettei vain ihmiskunta kuole sukupuuttoon.

    • vm41

      Tuollainen toimintahan viittaa kommunismiin, joka ajatus, sekä toimintamallina ei Suomessa ole kovin voimakasta kannatusta saanut.
      Koska meillä noin 95% väestöstä, ainakin omasta mielestään kuuluu omistavaan luokkaan, ei tuollainen anteliaisuuden aate ole saanut "tuulta purjeisiin".

    • Sen kun vielä näkis käytännössä kun parrakkaat ja kaljamahaiset Hell Angeles- tyypit antaisivat jengiliivejä tosta vaan. Se olisi ikään kuin "enkelin kosketus".
      Mahtoiko eräältä Latelta jäädä vähän käytetty nahkaliivi komeroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      125
      7307
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      513
      5470
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3375
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2671
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2372
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1308
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1292
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1272
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1179
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1153
    Aihe