Miksi hemmetissä ette auta myös afrikkalaisia jotka näkevät nälkää.Eurooppalaiset ei näköjään välitä muuta kun omasta navasta.
Ja sanon niille valittajille että mikä ongelma on teillä jotka tulee sanoo kusipääksi, vaikka on sanonut oman mielipiteensä.
Kun siellä Iranissa oli se maanjäristys niin ihmiset ei paljon apua antaneet mutta sitten kun on suomalaisia niin sitten heti apua.
Ja sanon niille valittajille että mikä ongelma on teillä jotka tulee sanoo kusipääksi, vaikka on sanonut oman mielipiteensä.
Kun siellä Iranissa oli se maanjäristys niin ihmiset ei paljon apua antaneet mutta sitten kun on suomalaisia niin sitten heti apua.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niiih tai minua, minulla on hemmetinmoinen rapula, oijjoi, pari milliä tilille ja heti, senki pihtarikusipäät.
" Kun siellä Iranissa oli se maanjäristys niin ihmiset ei paljon apua antaneet mutta sitten kun on suomalaisia niin sitten heti apua. "
Apupa ei kelvannut, kun tarjoana oli "vääräuskoiset", etkös muista tapausta ?
Tismalleen samaa mieltä aloitusviestin lähettäjän kanssa.
Mielestäni pointtisi on hyvä, mutta hyvä on sekin, että edes nyt ihmiset auttavat. Apu tosiaan pelastaa ihmishenkiä. Voitaisiin tosiaan auttaa muulloinkin enemmän. Itsellänikin on kummilapsi köyhästä maasta. Noin eurolla päivässä voi jo vaikuttaa paljon.
heti kun liippaa läheltä omaa napaa niin kyllä sitä sitten ollaan niin jeesusta niin jeesusta.
kaikkia pitää auttaa..rakastakaa toisia! ite aina laitan muutaman euron johonki keräykseen, oli mikä tahansa, mutta silti. nytki laitoin 40€ tuohon valtavaan onnettomuuuteen.
kysymys sulle ?
olitko itse paikanpäällä katsomassa minkä verran iranin maajäristyksen jälkeen sinne apuja/almuja maailmalta tuli, epäilenpä että et !
ja jos valtio , tässä tapauksessa iran on sellanen kuin se on niin en ois minäkään antanut sinne pennin penniä !
se kärsivien ihmisten vika millainen valtio sattuu olemaan?
No autoitko sinä sitten myös Iranin maanjäristyksen uhreja, ja entä nälkää näkeviä afrikkalaisia? Et kai muuten voi arvostella jos et itse näin ole toiminut
Mitä hyötyä on auttaa hirveästi Afrikan nälkäisiä. On roisia ja tietämätöntä hurskastelua taivastella afrikkalaisten oloja. Ensiksikin. Jos esim. USA antaisi kaikki sotilasmenonsa afrikkalaisille (on ehotettu täällä) syötäväksi, on todennäköistä saada poistettua nälkä vähäksi aikaa. Nimenomaan! Vähäksiaikaa. Koska jos ruokaa tuodaan keinotekoisesti alueelle, populaatio kasvaa sen verran, kuin ruokaa rittää. Tämä on aivan normaalia luonnon toimintaa. Eli kohta on entistä suurempi ihmismäärä samassa tilanteessa ja yksi rikkaimmista valtioista käyttänyt liikenevät varansa tilanteen aikaansaamiseksi. Mistä seuraavaksi rahaa entisestään suurentuneelle porukalle. Ja miksi? Ainut, mitä sillä saataisiin aikaan on se, että kaikki kuollaan nälkään lopulta ylikansoituksen takia.
Toisena voin todeta, että katsottuani dokkarin Etiopiasta, ihmiset siellä ilmeisesti haluavat olla nälässä. Toinen syy voi olla vain sen populaation mahdottomuus pysyä hengissä ilman ulkopuolista tukea. Monen kymmenen vuoden ajan sinne on upotettu miljardeja dollareja rahaa, eikä siellä ole saatu edes yhtä viljasiiloa pystyyn. Sikäläiset maanviljelijät saavat kelvollisia satoja, jotka märkänevät ja tuhoutuvat vuosi vuodelta. Sitten ollaan nälässä ja venttaillaan ruokaa taivaalta. Sieltähän sitä on satanut jo kymmenet vuodet amerikkalaisista kuljetuskoneista. Eli tähän sopii erään YK:n avustushommissa Afrikassa olleen suomalaisen kommentti: "ei kannettu vesi kaivossa pysy".
Viimeiseksi kerron teille erään tapaamani afrikkalaisen kommentin, miten heitä ärsyttää länsimaiden vouhotus heidän kotimaansa huonosta tilasta. "Ettekö tajua, että siellä eletään ihan tavallisesti ja ollaan iloisia ja surullisia niinkuin täälläkin".
Siitä vaan jatkakaa sitä hurskasteluanne nälkää näkevistä.