Paneeli- ja keskustelutilaisuus: Mitä sekulaari humanismi on?
Tiistaina 2.2. klo 17.00 Kirjasto 10, Elielinaukio 2 G, Helsinki.
Keskustelemassa Eino Huotari, Maarit Fredlund, Irma Peiponen, Esa Ylikoski ja Robert Brotherus.
Uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikon tapahtuman
järjestävät Humanistiliitto ja Vapaa-ajattelijain liitto
Tiistaina 2.2. klo 17.00 Kirjasto 10, Elielinaukio 2 G, Helsinki.
Keskustelemassa Eino Huotari, Maarit Fredlund, Irma Peiponen, Esa Ylikoski ja Robert Brotherus.
Uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikon tapahtuman
järjestävät Humanistiliitto ja Vapaa-ajattelijain liitto
Vastaukset 44
Vanhimmat
Hyvä! Kuvittelenko vai onko tämä esimerkki muutenkin lisääntyvästä aktiivisuudesta verkon ulkopuolella?
Sekulaaria kultturia edistävien järjestöjen verkostolla on kyllä laajempaakin yhteistyötä.
En itse asiassa tarkoittanut tätä.
Tarkoitin sitä, että Lahdessahan oli tilaisuus ET-opetuksessa, Turussakin tapahtuma jne. Kun ei ole koottua tietoa, niin en osaa sanoa varmaksi. Näppituntumalla vain jotenkin arvioisin aktiivisuuden lisääntyneen.
Videoidaanko tilaisuus?
Videointitallenne pyritään järjestämään ja saattamaan katsottavaksi jälkikäteen.
Hienoa, pitää katsoa kun video julkaistaan.
Kas tässä: https://youtu.be/L2etzg9yb0k
Kiitos linkistä
Hyvä että on tuollaista liittojen yhteistyötä!
Tuo uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikko on YK:n yleiskokouksen muutama vuosi sitten julistama teemaviikko (helmikuun 1. viikko).
Suomalainen tulkinta oli siitä kuinka ollakaan aluksi uskontojen välisen yhteisymmärryksen viikko, mutta pienen keskustelun jälkeen sen nimeksi tuli pari vuotta sitten teemaviikon luonteen mukaisesti myös ei-uskonnolliset katomukset kattava uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikko.
Ev.lut. kirkko on systemaattisesti pyrkinyt pitämään uskonottomuuden pimennossa katsomusten kentässä.
Mikä tahansa uskonto on sille mieluisampi kuin uskonnottomuus, koska kirkon hegemonia nojaa ajatusrakennelmaan, että "joku uskonto ihmisellä pitää olla ja tääällä Suomessa se on luterilaisuus - tai joillakin joku muu uskonto"
Kirkko yrittää esittää, että uskonnottomilla on joku vaje...
Pikemminkin uskonnollisten dogmien todesta ottaminen on vaje.
Uskonnot ja aatteet ovat olemssa vain tämän vallitsevan pahan maailman ikuistamiseksi. ateismi on samaa uskontoa.
Historia on siinä hänen todistajansa, sillä sen seurausta on tämä kaaosmainen kärsimysten ja väkivallan täyttämä maailma.
Kun vapaudumme tuosta uskontojen aatteiden kahleesta, ymmärtämällä miten ja miksi tämä kahle on syntynyt, ja miksi se seuraa psykologisena perimänä, eli perisyntinä, niin silloin syntyy uskomaton elämä joka vapauttaa tuosta menneisyyden taakasta, silloin uskonnot ja aatteetkin käyvät tarpeettomiksi, ja kuoleutuvat pois
Nyt tämä ensi viikon ohjelmaan.
Tervetuloa!
Tiistai 2.2. on jo ovella.
Viitisen tuntia aikaa.
No miten meni?
Mukavasti meni. Paikalla oli kolmisenkymmentä ihmistä kuulijoina. Ja enemmänkin kuunteli reuna-alaueilla tuoleillaan tai pöytiensä ääressä. Kiva paikka. Videotallennekin tulossa jossain vaiheessa.
Tässä linkki 2.2. tilaisuuden tallenteeseen: https://youtu.be/L2etzg9yb0k
Kiitos videoinnista.
Tämä löytyy myös Vaparien omilta nettisivuilta:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/02/05/video-mita-sekulaari-humanismi-on/
Kannattaa pistää pyörimään. Ääni kuuluu, vaikka ei koko ajan tuijotakaan.
42 katsojaa jo.
Kiva että näitä tallenteita tehdään. Eikä haittaa että on nähtävissä kahdessakin paikassa. Lisää paneeleja, kiitos.
Tässä katsottavaa esiintymisistä talleneesta:
Kas tässä: https://youtu.be/L2etzg9yb0k
On myös liiton sivuilla: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/02/05/video-mita-sekulaari-humanismi-on/
Kiitos videoinneista.
Tämän ketjun linkki on hyvä, kannattaa katsoa, tai vaikka kuunnella muun ohessa...
Ja hyvä on myös tämä Niiniluodon tilaisuus, alustus ja lopussa tunnin keskustelu:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13882035/ilkka-niiniluoto-hyva-elama-ilman-uskontoa
Hyvä tuoda esiin, että noita tilaisuuksia voi myös "vain" kuunnella samalla kun selaa jotain muuta netistä, tai vaikka tekee ruokaa tai tiskaa yms..
Viikonlopppuna virpojia odotellessa tai väistellessä..
Toimii. Kiitos vinkistä kuunnella muun ohessa.
Pääsiäisenä katsottavaksi tai vain kuunneltavaksikin. Mlemmat tilaisuudet.
Hyvä idea!
Pääsiäisen videovinkki.
Edelleen ajankohtaista
Pari kivaa rainaa
Mainittakoon, että Niiniluodon tilaisuuden juontajana toimi Esa Ylikoski. Hän on myös yhtenä keskustelijana Mitä on sekulaari humanismi -paneelissa.
Tällaiset tilaisuustallenteet ovat siitä hyviä, että ne tarjoavat mahdolllisuuden arvioida jälkikäteen, mitä kukin puhuu ja miten.
Siittä vaan katsomaan.
Hyvä on myös tämä Niiniluodon tilaisuus, alustus ja lopussa tunnin keskustelu:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13882035/ilkka-niiniluoto-hyva-elama-ilman-uskontoa
Työ jatkuu: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2015/08/25/toiminta-tavoitteidemme-puolesta-jatkuu/
Kirjoitusten vaihtoehtona tai rinnalla on myös suusanallinen ilmaisu.
Kirjoitetun sanan lisäksi joskun on paikallaan myös puhuttu sana.