Kun syksyllä 1938 natsien katupartiot ryntäsivät viettämään kristalliyötä kaduille, muodolliseksi vihan syyksi sanottiin Saksan suurlähettilään murha Pariisissa. Tosiasiassa natsihallinto halusi osoittaa väkivallan käytön oikeutuksen kaduilla ja muuallakin.
Saksan uusnatsien ”taisteluoppaissa” kehotetaan siirtymään toiminnassa propagandavaiheesta kaduille. Tarkoitus on aiheuttaa häiriöitä yhteiskuntaan ja osoittaa toiminnan oikeutus erilaisin verukkein. Suomen pikkunatsien katupartioinnissa on aivan samanlaiset motiivit; yhteiskunnan häiriköinti ja jonkin muodollisen syyn keksiminen kaduille siirtymiseen. Nyt se löytyi. Turvapaikanhakijoiden valtava määrä ja ns. lääppimistapaukset toimivat pontimia. Ns. naisrauhan turvaaminen – joka sinänsä on tärkeä asia – on Suomen natsien muodollinen syy lähteä kaduille. Odinin pojat ja muut pikkuhitlerit ovat oppaansa lukeneet.
Kysymys kuuluukin: milloin ja missä on Suomen ensimmäinen ”kristalliyö”? Ei kai kukaan kuvittele, että tämä ilmiö menisi ohi ilman vakavia konflikteja.
Katupartioinnin todelliset motiivit
1712
1
92
Vastaukset
- saasnähdä
"Katupartioinnin todelliset motiivit"
Motiiveista en tiijä Mut hyödyt on kiistattomat jos eivät tyydy vaan partioimaan
Tuskin tänne enää lisää ulkomaalaisii tulloo jos tää niin hiivatin rasistinen maa ja kivahan se jos jo tulleetkin lähtöö koska kokevat henkensä ja terveytensä täällä uhatuksi?
Eli ei ainakaan viellä mitään negaa sanottavaa "natseista"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1543325Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582637Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1202399
- 241903
- 241711
- 301636
- 1721579
- 371285