Jumalan Poika, pyhä puhdas. Viaton, itse Jumala Kristuksessa Jeesuksessa. Kuningasten kuningas meni Jordanille Johanneksen kastettavaksi. Johannes esteli, mutta Jeesus sanoi:
Salli nyt; sillä näin meidän sopii täyttää kaikki vanhurskaus Jeesuksenko vanhurskauttamisesta oli kyse?
Ei suinkaan vaan meidän. Seuraavana päivänä kun Johannes Kastaja näki Jeesuksen sanoi hän:
"Katso Jumalan Karitsa, joka pois ottaa maailman synnin. " Väitän, että Jeesus kasteessa sitoutui Jumalan Isän Kanssa sovittamaan maailman itsensä kanssa.
Kasteessa Jeesus otti päällensä kaikkien niiden synnit jotka uskovat ja ottavat kasteen, Apt 2:38 "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
Kasteessa me puolestamme pääsemme osalliseksi Jeesuksen tekemään sovintoon Jumalan Isän kanssa. Mt.16:16 voisi sanoa näinkin: joka uskoo Jeesukseen hän myös menee kasteelle.
Luther sanoi jotain hyvin tärkeää., myös kaste asiaa koskevaa. Sanoessaan Katariinalleen: Mikään sopimus minkä toinen ihminen tekee sinun puolestasi Jumalalle ei ole voimassa.
Tähän liittoon ei pääse kuin omakohtaisen uudestisyntymisen kautta. Kaste erottaa meidät maailmasta. Luvattuun maahan pääsi ainoastaan ne, jotka toimivat annettujen ohjeiden mukaan.
Kasteelle meno oli itselleni itsestään selvyys ja mieluinen asia. Se on etuoikeus ja mieluista niille jotka uskovat Jeesukseen.
Miksi Jeesus meni kasteelle
59
920
Vastaukset
- mitävainooja
Niin raamattu sanoo Jumala oli Jeesuksessa Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille syyksi heidän syntejään. Rakkaus peittää syntien paljouden . Kasteopetusta Jeesuksenuskoisille . Jeesuksen kaste. Vauvatkin kastetaan perhekunnittain . Syntisen ainoa toivo vai mitä youtube only hope.
- vel-vel
Apostolien teot:
22:16 Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.
Jokaisen on ensin huudettava Herraa ja sen jälkeen kasteelle. - VERBAVOLANT
vel-vel kirjoitti:
Apostolien teot:
22:16 Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.
Jokaisen on ensin huudettava Herraa ja sen jälkeen kasteelle.Heprealaiskirje 5
7 Ja lihansa päivinä hän väkevällä huudolla ja kyynelillä uhrasi rukouksia ja anomuksia sille, joka voi hänet kuolemasta pelastaa; ja hänen rukouksensa kuultiin hänen jumalanpelkonsa tähden.
- kaikkipuuttuu
Vaikka on kaikki tieto mutta rakkaus puuttuu ....
- kellokäy
Kun Saatana paljastetaan, se alkaa puhua rakkaudesta.
- gurlaus
Miksi Jeesus meni kasteelle?
Emme tiedä miksi Jeesus meni kasteelle. Jeesus meni Johanneksen kastettavaksi ja siten Johanneksen kasteelle.
Miten on mahdollista että me tietäisimme miksi Jeesus meni Johanneksen kastettavaksi kun Johanneskaan sitä ei tiennyt, ei ennen eikä jälkeen. Johannes vain suostui kastamaan.
Kun Jeesus sanoo Johannekselle että näin meidän, sinun Johannes ja minun, sopii täyttää kaikki vanhurskaus, ei tuo sanominen kerro meille vielä mitään.- PyhähenkiKasteessa
Jeesus sai pyhän hengen vasta kasteessa kuten raamattu osoittaa ja se henki johdatti Jeesuksen 40 päivän erämaa paastolle kuten essealaisena tunnetun askeetikko Johanneksen opetuslasten lienee oli kasteen jälkeen tapana tehdä. Mutta osaako kukaan sitten sanoa miksi Jeesus sai pyhän hengen vasta kasteessa sen sijaan että se olisi ollut tässä valmiina.
- kjhgfds
Kaste:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
"Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa", "painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."
HUOMATKAA SANA "PESTÄ" JOKA KÄYTÄNNÖSSÄ TARKOITTAA MYÖS "PESEYTYMISTÄ."
Tämä pelastaa "kaste pelastaa" päivittäin tuhansia mm sairaaloissa...
Johanneksen evankeliumi:
13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin velvolliset pesemään toistenne jalat.
13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille tehnyt.
###
Siis JEESUS teoillaan, pesemällä opetuslapsiensa jalat; todisti raamatun väärennökseksi!
Se selvyys ei sovi kirkolle ja wikipedialle ja kirkon hallitsemalle wikipedialle!
Lisää faktaa...
Ei uskossa ollut kastamatoman ryövärin Jeesus otti Paratiisiin todistaen, että raamattunne ja oppinne on väärennettyä eksytys sopaskaa.
TODISTAAKO KRISTITYT JEESUKSEN RIKKONEEN OMAA OPPIA kun ei kastanut? Kieroa saatanallisuutta tulee esiin...
Ja tässä kirkkoviinien vaikutuksissa kirjoittaneiden raamatun väärentäjien naurettava juttu.:
Joh. 3:22 "Sen jälkeen Jeesus meni opetuslapsineen Juudean maaseudulle ja oleskeli siellä heidän kanssaan ja kastoi."
Joh. 4:2 "Vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa."
SIIS SAMASSA TILAISUUDESSA JEESUS KASTOI JA EI ITSE KASTANUT!
NAURETTAVAA RAAMATUN VÄÄRENTÄMISTÄ JOKA TODISTAA, ETTÄ KASTEESTA PAKOLLA VÄÄRÄÄ TODISTUSTA ANTAMALLA PITÄÄÄ SAADA RIKOLLISUUDELLE JEESUSTA PALVELEVIEN TUNNUS RIKOKSIEN TEKEMISIIN! Lapsikasteessa on perisynti rikoksesta kysymys.
HUOM!!!!
JA TÄRKEÄÄ ON MUISTAA, ETTÄ;
Jeesus EI OLE käskenyt kastaa ketään, ihmisiä, pikku lapsiakin tappaneen, tapattaneen, lapsiakin raiskanneen rikollisuuden jäsenyyteen, uskovaiseksi tai edes pedofiilien uhri alttareille uhrattavaksi!
nk. raamattu, on saatanaa palvelevien rikollisuuden kristittyjen käsikirja. Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan Pyhää Raamattua ei ole koskaan ollutkaa kirjoitetussa muodossa.
SEN VUOKSI
JEESUS lähetti omilleen Pyhän Hengen tueksi. Ja ne ovat ovat Jumalasta ja ihmisyydestään LUOPUMATTOMIA IHMISIÄ eikä järjettömiä kristittyjä ikuisia rikollisia:
uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Jeesuksen seuraajat ovatkin kristillisiä eikä rikollisia kristittyjä:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.' - anteeksi-lukihäiriötä
Näyttää tulleen paha moka aloitukseen ja haluan oikaista sen asian nyt:
Kasteessa me puolestamme pääsemme osalliseksi Jeesuksen tekemään sovintoon Jumalan Isän kanssa.
( Mt.16:16 Simon Pietari vastasi ja sanoi: "Sinä olet Kristus, elävän Jumalan Poika." tätä jaetta en tarkoittanut, vaan:
"Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen. Mark 16:16.")
voisi sanoa näinkin: joka uskoo Jeesukseen hän myös menee kasteelle.- esikuvaa
Jeesuksen kaste olii myös meille esikuva siitä, mikä on kristillinen kaste.
"Kristus antoi teille esikuvan, että seuraisitte Hänen jälkiään"!!!
(1. Piet. 2:21).
Kaste myös "pelastaa" eli eroittaa uskovan maailmasta samoinkun vesi eroitti Nooan hukkuvasta maailmasta. - eiesikuvaa
esikuvaa kirjoitti:
Jeesuksen kaste olii myös meille esikuva siitä, mikä on kristillinen kaste.
"Kristus antoi teille esikuvan, että seuraisitte Hänen jälkiään"!!!
(1. Piet. 2:21).
Kaste myös "pelastaa" eli eroittaa uskovan maailmasta samoinkun vesi eroitti Nooan hukkuvasta maailmasta.Jeesuksen kaste ei ollut esikuva meille koska Johanneksen kaste ei ole enää voimassa. Kaste ei "pelasta" vaan pelastaa ihan konkreettisesti.
- Setä.neuvoo
Vesikasteella ei ole mitään tekemistä pelastuksen kanssa. Jeesus meni kasteelle, että näkyi merkki Messiaan löytymisestä. Ei se sitä tarkoita, että pitäisi jokaisen ryhtyä Messiaaksi.
Pelastusta ei saada teoilla, Ef 2.- gwwg
Vesikaste kyllä pelastaa (1. Piet. 3:21, Mark. 16:16) Jeesuksen saama kaste ei ollut kristillinen kaste vaan Johanneksen kaste, joka ei pelasta. Pelastus on lahjaa ja armoa kuten kastekin jossa pelastus saadaan.
- Setä.neuvoo
gwwg kirjoitti:
Vesikaste kyllä pelastaa (1. Piet. 3:21, Mark. 16:16) Jeesuksen saama kaste ei ollut kristillinen kaste vaan Johanneksen kaste, joka ei pelasta. Pelastus on lahjaa ja armoa kuten kastekin jossa pelastus saadaan.
Tuo Pietarin kirjeen kohta, jota mainitsit, puhuu kasteen vertauskuvallisuudesta. Ja Markuksen evankeliumin luku 16 ei väitä kastamattomien joutuvan kadotukseen.
Joten aivan väärin olet vääntänyt kasteesta lakia, jolla pelastua.
Pelastusta ei saada teoilla, Ef 2. - gwwg
Setä.neuvoo kirjoitti:
Tuo Pietarin kirjeen kohta, jota mainitsit, puhuu kasteen vertauskuvallisuudesta. Ja Markuksen evankeliumin luku 16 ei väitä kastamattomien joutuvan kadotukseen.
Joten aivan väärin olet vääntänyt kasteesta lakia, jolla pelastua.
Pelastusta ei saada teoilla, Ef 2.Eihän kaste ole mikään vertauskuva, vaan ihan konkreettinen , näinhän tuo kohta sanoo. Vedenpaisumus ja arkki olivat esikuvia kasteesta mutta kaste itse ei ole vertauskuvaa. Raamatussa on paljon kasteopetusta, mutta missään ei opeteta sen olevan vertauskuva. Sellainen on ihmisen lisäystä. Kaste on armonväline, kuten huomataan Jeesuksen lähetyskäskystä. En ole puhut kastamattomien kadotukseen menemisestä, vaan Raamattu opettaa että uskova kastettu pelastuu. Kastamattomiin en ota kantaa.
Joten olet ymmärtänyt koko kasteen totaalisen väärin. Kaste on lahja, joka antaa pelastuksen, ei lakia, jolla yritetään miellyttää Jumalaa. Kaste on pelkkää armoa. - selvääSanaa
gwwg kirjoitti:
Eihän kaste ole mikään vertauskuva, vaan ihan konkreettinen , näinhän tuo kohta sanoo. Vedenpaisumus ja arkki olivat esikuvia kasteesta mutta kaste itse ei ole vertauskuvaa. Raamatussa on paljon kasteopetusta, mutta missään ei opeteta sen olevan vertauskuva. Sellainen on ihmisen lisäystä. Kaste on armonväline, kuten huomataan Jeesuksen lähetyskäskystä. En ole puhut kastamattomien kadotukseen menemisestä, vaan Raamattu opettaa että uskova kastettu pelastuu. Kastamattomiin en ota kantaa.
Joten olet ymmärtänyt koko kasteen totaalisen väärin. Kaste on lahja, joka antaa pelastuksen, ei lakia, jolla yritetään miellyttää Jumalaa. Kaste on pelkkää armoa.Raamattuhan puhuu kasteesta "vertauskuvana" Nooan aikaan, joten siinä toteutuu se, että ne, jotka luottavat veden "pelastavaan voimaan" eli kasteeseensa, hukkuivat.
Vain ne, jotka olivat itse uskoneet Nooan saarnan ja menneet itse arkkiin, ilman, että heitä olisi kannettu sinne, pelastuivat!!!
Vauvakasteessa todella yritetään miellyttää kirkkoa ja kummeja, mutta raamatullisessa kasteessa totellaan Raamatun ohjetta: "Antakaa kastaa itsenne"!!! - inttäjäeksyttäjälle
selvääSanaa kirjoitti:
Raamattuhan puhuu kasteesta "vertauskuvana" Nooan aikaan, joten siinä toteutuu se, että ne, jotka luottavat veden "pelastavaan voimaan" eli kasteeseensa, hukkuivat.
Vain ne, jotka olivat itse uskoneet Nooan saarnan ja menneet itse arkkiin, ilman, että heitä olisi kannettu sinne, pelastuivat!!!
Vauvakasteessa todella yritetään miellyttää kirkkoa ja kummeja, mutta raamatullisessa kasteessa totellaan Raamatun ohjetta: "Antakaa kastaa itsenne"!!!Raamattu ei puhu kasteesta vertauskuvana missään. Kaste ei ole vertauskuva.
Ne jotka luottavat kasteeseen, eli siinä saatuun Kristuksen sovitustyön hedelmiin, pelastuvat. Itse meneminen ja itse uskominen kun ei tule kenellekään kysymykseen, kun Jumala antaa uskon ja vie taivaaseen Kristuksen tähden. Ihminen ei siinä sooloile. Raamattu ei sano, etä kaste hukuttaa, vaan selvästi että kaste pelastaa. Eli ne jotka siihen luottavat, pelastuvat. Tässä näemme jälleen miten uudestikastjaa-inttäjä-eksyttäjä näin raamatusa väärentää Jumalan Sanaa.
"Raamattu: Teidän pelastaa nyt kaste"
U-k-i-e nr: "teidät hukuttaa nyt kaste"
Huomannette eron?
Uudestikasteessa yritetään miellyttää Jumalaa ja muita ihmisiä. Se on ihmisen tekoa. Raamatullisessa ksteessa ei miellytetä ketään, vaan toimitaan niin kuin Jeesus on käskenyt. Siinä nimenomaan annetaan kastaa itsensä. - totuusontää
inttäjäeksyttäjälle kirjoitti:
Raamattu ei puhu kasteesta vertauskuvana missään. Kaste ei ole vertauskuva.
Ne jotka luottavat kasteeseen, eli siinä saatuun Kristuksen sovitustyön hedelmiin, pelastuvat. Itse meneminen ja itse uskominen kun ei tule kenellekään kysymykseen, kun Jumala antaa uskon ja vie taivaaseen Kristuksen tähden. Ihminen ei siinä sooloile. Raamattu ei sano, etä kaste hukuttaa, vaan selvästi että kaste pelastaa. Eli ne jotka siihen luottavat, pelastuvat. Tässä näemme jälleen miten uudestikastjaa-inttäjä-eksyttäjä näin raamatusa väärentää Jumalan Sanaa.
"Raamattu: Teidän pelastaa nyt kaste"
U-k-i-e nr: "teidät hukuttaa nyt kaste"
Huomannette eron?
Uudestikasteessa yritetään miellyttää Jumalaa ja muita ihmisiä. Se on ihmisen tekoa. Raamatullisessa ksteessa ei miellytetä ketään, vaan toimitaan niin kuin Jeesus on käskenyt. Siinä nimenomaan annetaan kastaa itsensä.Puhut täyttä asiaa, veli-inttäjäeksyttäjälle! Toisin kuin uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin raamatussa väittää, Raamattu ei puhu kasteesta vertauskuvana. Eikä se myöskään hukuta, vaan pelastaa. Olisi kurjaa jos Jeesus olisi asettanut meille hukuttavan armonvälineen. Olet oikeassa siinäkin, että sillä ole väliä kannetaanko arkkiin vai kävelläänkö sinne itse, kun arkki, joka kuvaa kastetta, pelastaa uskovan. Ylistys siitä Kristukselle!
- Setä.neuvoo
gwwg kirjoitti:
Eihän kaste ole mikään vertauskuva, vaan ihan konkreettinen , näinhän tuo kohta sanoo. Vedenpaisumus ja arkki olivat esikuvia kasteesta mutta kaste itse ei ole vertauskuvaa. Raamatussa on paljon kasteopetusta, mutta missään ei opeteta sen olevan vertauskuva. Sellainen on ihmisen lisäystä. Kaste on armonväline, kuten huomataan Jeesuksen lähetyskäskystä. En ole puhut kastamattomien kadotukseen menemisestä, vaan Raamattu opettaa että uskova kastettu pelastuu. Kastamattomiin en ota kantaa.
Joten olet ymmärtänyt koko kasteen totaalisen väärin. Kaste on lahja, joka antaa pelastuksen, ei lakia, jolla yritetään miellyttää Jumalaa. Kaste on pelkkää armoa.Ei Jeesuksen lähetyskäskyssä väitetä, että kaste pelastaa ketään. Opetuslapsiksi kastamisesta siellä puhutaan. Ei sellaista, että kaikenmaailman tekopyhät Juudakset pelastuvat, kunhan vain läträävät vesikasteen kanssa.
- gprwg
Setä.neuvoo kirjoitti:
Ei Jeesuksen lähetyskäskyssä väitetä, että kaste pelastaa ketään. Opetuslapsiksi kastamisesta siellä puhutaan. Ei sellaista, että kaikenmaailman tekopyhät Juudakset pelastuvat, kunhan vain läträävät vesikasteen kanssa.
Jeesuken lähetyskäskyssä ei puhuta mitään opetuslapsien kastamisesta. Siellä puhutaan kaikkien kansojen opetuslapsuettamisesta kastamalla ja opettamalla. Luehan setä tarkemmin.
Jeesuksen lähetysksäky sanoo että uskova kastettu epelastuu. Siis usko pelastaa ja kaste pelastaa. Molemmat yhdessä. Ei ole toista ilman toista.
Sinulla on erikoinen tapa puhua läträämisestä kun noudatetaan Jeesuken käskyä kastaa. - gprwg
gprwg kirjoitti:
Jeesuken lähetyskäskyssä ei puhuta mitään opetuslapsien kastamisesta. Siellä puhutaan kaikkien kansojen opetuslapsuettamisesta kastamalla ja opettamalla. Luehan setä tarkemmin.
Jeesuksen lähetysksäky sanoo että uskova kastettu epelastuu. Siis usko pelastaa ja kaste pelastaa. Molemmat yhdessä. Ei ole toista ilman toista.
Sinulla on erikoinen tapa puhua läträämisestä kun noudatetaan Jeesuken käskyä kastaa."Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, KASTAMALLA heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen JA OPETTAMALLA heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää"
Asiaa ei voi enää selvemmin sanoa. - Setä.neuvoo
gprwg kirjoitti:
Jeesuken lähetyskäskyssä ei puhuta mitään opetuslapsien kastamisesta. Siellä puhutaan kaikkien kansojen opetuslapsuettamisesta kastamalla ja opettamalla. Luehan setä tarkemmin.
Jeesuksen lähetysksäky sanoo että uskova kastettu epelastuu. Siis usko pelastaa ja kaste pelastaa. Molemmat yhdessä. Ei ole toista ilman toista.
Sinulla on erikoinen tapa puhua läträämisestä kun noudatetaan Jeesuken käskyä kastaa.Missä Raamatun versiossa sinulla Jeesuksen lähetyskäsky sanoo, että kastettu pelastuu, mutta kastamaton ei pelastu? Mikä kohta?
Minä olen lukenut, että pelastusta ei saada teoilla, Ef 2. - gprwg
Setä.neuvoo kirjoitti:
Missä Raamatun versiossa sinulla Jeesuksen lähetyskäsky sanoo, että kastettu pelastuu, mutta kastamaton ei pelastu? Mikä kohta?
Minä olen lukenut, että pelastusta ei saada teoilla, Ef 2.Mark. 16:16 sanoo että uskova kastettu pelastuu. Kastamattomista minä en puhunut mitään enkä ota niihin kanta. Uskolla pelastus otetaan joka tapauksessa vastaan.
- tottelemattomuutta
gprwg kirjoitti:
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, KASTAMALLA heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen JA OPETTAMALLA heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää"
Asiaa ei voi enää selvemmin sanoa.Apostolit tottelivat Jeesuksen lähetyskäskyä , Mark 16
"20. Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja vahvisti sanan sitä seuraavien merkkien kautta."
Apostolit eivät kulkeneet vesikipon kanssa vaan SAARNASIVAT evankeliumia.
Lähetyskäskyssähän Jeesus kehoitti kastamaan opetuslapsia: Matt 28
""Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni; kastakaa Heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen JA opettakaa heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää".
Miksihän kirkko ei tottele Lähetyskäskyä, vaan kastaa vain kirkkoon kuuluvien vanhempien lapsia? Sehän ei edes opeta kastamiaan vauvoja vaan odottaa vuosia, jotta vauvat kasvavat. Käsketäänkö Lähetyskäskyssä odottamaan ennenkuin voidaan opettaa? - gprwg
tottelemattomuutta kirjoitti:
Apostolit tottelivat Jeesuksen lähetyskäskyä , Mark 16
"20. Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja vahvisti sanan sitä seuraavien merkkien kautta."
Apostolit eivät kulkeneet vesikipon kanssa vaan SAARNASIVAT evankeliumia.
Lähetyskäskyssähän Jeesus kehoitti kastamaan opetuslapsia: Matt 28
""Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni; kastakaa Heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen JA opettakaa heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää".
Miksihän kirkko ei tottele Lähetyskäskyä, vaan kastaa vain kirkkoon kuuluvien vanhempien lapsia? Sehän ei edes opeta kastamiaan vauvoja vaan odottaa vuosia, jotta vauvat kasvavat. Käsketäänkö Lähetyskäskyssä odottamaan ennenkuin voidaan opettaa?Lähetyskäskyssä Jeesus ei kehoittanut kastaman opetuslapsia, koska käskyssä ei ole koko sanaa. Siinä on vain verbi "tehdä opetuslapseksi".
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, KASTAMALLA heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen JA OPETTAMALLA heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää"
Sinulle on vastattu tuohon miksei muiden kuin kirkkoon kuulumattomien vauvoja kasteta.
Jeesuksen käsky on tehdä opetuslapsia kastamalla ja opettamalla. Siinä pysymme. Apostolit noudattivat tätä, kastoivat ja opettivat. Molempia.
- lkl8tfjhgfdsa
Eikö uskovaiset käy koskaan pesulla, ilmankos haisette!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaste#Luopuminen_paholaisesta
"Kreikkalaisessa Uudessa testamentissa käytetään kastamisesta verbiä baptizō, "upottaa", "painaa veden sisään", "pestä", "kastaa", ja kasteesta substantiivia baptisma."
HUOMATKAA SANA "PESTÄ" JOKA KÄYTÄNNÖSSÄ TARKOITTAA MYÖS "PESEYTYMISTÄ."
Tämä pelastaa "kaste pelastaa" päivittäin tuhansia mm sairaaloissa...
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
13:10 Jeesus sanoi hänelle: "Joka on kylpenyt, ei tarvitse muuta, kuin että jalat pestään, ja niin hän on kokonaan puhdas; ja te olette puhtaat, ette kuitenkaan kaikki.
13:14 Jos siis minä, teidän Herranne ja opettajanne, olen pessyt teidän jalkanne, olette tekin velvolliset pesemään toistenne jalat.
13:15 Sillä minä annoin teille esikuvan, että myös te niin tekisitte, kuin minä olen teille tehnyt.
MISSÄÄN KOHTAAN, RAAMATTUISSANNE EI JEESUS OLE KÄSKENYT KASTAA KETÄÄN, LAPSIAKAAN, LAPSIAKIN TAPPANEEN, TAPATTANEEN, RAISKANNEEN JNE RIKOLLISUUDEN JÄSENIKSI, USKOVAISIKSI TAI PEDOFIILIENNE UHREIKSI!
Jeesus siunasi lapsia,
ja
SAMASSA TILAISUUDESSA ANTOI TOISIN LAPSIA KOHELEVILLE MYLLYNKIVIEN KÄYTTÖOHJEEN VERTAUSKSENA OPIKSI.
NEKÄÄN JEESUKSEN OPIT JA ESIMERKILLISET TEOT EIVÄT kristityjen papistollekkaan kelpaa!
ja
LAPSIKASTE SANAAKAAN EI OLE raamatussa EIKÄ JEESUKSEN EVANKELIUMISSA, ketä palvelette?
Suomen lain mukaan, olette rikollisuuden edustajia siinä mielessä, että USKOVAPAUS, ON JOKAISEN OMA OIKEUS, LAPSENKIN!
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
Perustuslain 11 §:n mukaan "Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."
JEESUKSEN NIMEEN saatanaa palvelevien VALE JA RIKOLLISUUDEN OMAVANHURSKAUS OPPIA :
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9944923
"teuta
21.6.2011 18:31
KIITOS VAAN TARJOUKSESTA , MUTTA SULTAHAN JO LOPPUI
KOKONAAN TUO PAHNA TUSKA ., KUN TULI KESÄ JA KÄRPÄSET,
AIVAN OIKEIN OLET KOPIONUT JP :N ASIAN .Mat. 5:43-48
SE ON JOKAINEN PEFOFIILI SAA SYNTINSÄ ANTEEKSI , JOS
HÄN KATUU TEKOAAN JA TAHTOO TEHDÄ PARANNUKSEN .
JA ANOO ANTEEKSI /TEKEE RIPIN."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9955763
Jeesus on tie
1.7.2011 20:09
Jokainen bedofiili toiaan saa syntinsä anteeksi, jos hän antaa Jeesuksen sovintoveren virran puhdistaa sydämensä, hallelujaa kiitos Jeesus!
Jos parannusta ei tule, niin sinun raukan käy huonosti.
Keneltä, kysyi yksi mäntti?!!!
Jumalalta!
JA TUOLLAISET ODOTTAVAT JEESUKSEN UUDELLEEN SAAPUMISTA ETTÄ SAISIVAT TEURASTAA PILKATEN JEESUKSEN ELUKKANA:
Ei Jeesusta seuranneet Jeesusta ristille asettaneet vaan kristityt joiden oppi elää edelleen ja nyt ei pilkata kuninkaaksi vaan Jeesusta elukkana teurastamisen opein.
Jeesuksen evankeliumi Johanneksen mukaan;
1:11 Hän tuli omiensa tykö, ja hänen omansa eivät ottaneet häntä vastaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10558668#comment-54486271
"TEU.
2.4.2012 09:30
2. jUMALA HEITTI KRISRTUKSEN PÄÄLLE KAIKKIEN IHMISTEN SYNTIVELAN
JA HEIDÄN ANSAITSEMANSA RANGAISTUKSEN , JA HÄN OLI " LYÖTYNÄ "
HEIDÄN RIKKOMUSTENSA TÄHDEN JAKEET 4-5. . HÄNESSÄ ITSESSÄÄN EI OLLUT VÄÄRYYTTÄ EIKÄ SYNTIÄ , VAAN HÄN KANTOI TOISTEN SYNNIT . JUMALAN KARITSANA , HÄNET TEURASTETTIIN, VERI UHRINA SYNTISTEN PUOLESTA ."
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
7:19 "Eikö Mooses ole antanut teille lakia? Ja kukaan teistä ei lakia täytä. Miksi tavoittelette minua tappaaksenne?"
uskontunnustuksesta ja sen kaltaisuudesta...
koskien myös pappislupauksen antaneita pappeja...
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
ero JUMALASTA; herra saatanasta uusi jumala:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
Kristitty ei ole Jumalaa ja Jeesusta palveleva kristillinen.
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
VAAN saatanaa jumalanaan palvelemaan eksytetty järjetön ihmisyydestä luopunut idiootti! - varma-
http://www.tv7.fi/vod/player/50709/ Luterilaiset nuoret huomasivat, ettei se lapsikaste auttanutkaan ia siksi he tekivät näin: http://www.tv7.fi/vod/player/50709/
Mitä viivyttelet.- varmin
Kyllä se lapsikaste vaaan auttoi.
- Anonyymi
varmin kirjoitti:
Kyllä se lapsikaste vaaan auttoi.
Minä olin jo yli kolmekymmentä vuotta vanha, kun menin paikalliseen helluntaiseurakunnan rukoushuoneelle ja kysyin pääsisiköhän kasteelle!
Kun asiat oli selvitetty niin pääsin kasteelle.
Sen jälkeen ei kasteasia ole kertaakaan kummitellut.
Tosin sain seuraavan yön kävellä kotikaupungin katuja, koska emäntäni suuttui ja sanoi nyt sinä olet häpäissyt koko hänen sukunsa ja oman sukusikin.
Kun sitten aamulla menin kotiin, niin puolisoni sanoi vain tulit sentään vielä kotiisi. - Anonyymi
varmin kirjoitti:
Kyllä se lapsikaste vaaan auttoi.
"Kyllä se lapsikaste vaaan auttoi."???
Mihin se auttoi? Ilmaiseen hautapaikkaanko? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kyllä se lapsikaste vaaan auttoi."???
Mihin se auttoi? Ilmaiseen hautapaikkaanko?Auttoi siihen että pääsi Kristuksen yhteyteen. Hautapaikasta ei Raamattu kasteen yhteydessä puhu mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kyllä se lapsikaste vaaan auttoi."???
Mihin se auttoi? Ilmaiseen hautapaikkaanko?>>>"Mihin auttoi"<<<
"Minun kuninkuuteni ei ole tästä maailmasta"
Joh: 18:
ei siis pidä tuijottaa tämän elämän maallisiin . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olin jo yli kolmekymmentä vuotta vanha, kun menin paikalliseen helluntaiseurakunnan rukoushuoneelle ja kysyin pääsisiköhän kasteelle!
Kun asiat oli selvitetty niin pääsin kasteelle.
Sen jälkeen ei kasteasia ole kertaakaan kummitellut.
Tosin sain seuraavan yön kävellä kotikaupungin katuja, koska emäntäni suuttui ja sanoi nyt sinä olet häpäissyt koko hänen sukunsa ja oman sukusikin.
Kun sitten aamulla menin kotiin, niin puolisoni sanoi vain tulit sentään vielä kotiisi.niin sellaista sammontakojakansaa suomalaiset ovat, ei mitään tietoa Jumalasta, mutta nyrkit ummessa puolustetaan jonkun munkin tempauksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>>"Mihin auttoi"<<<
"Minun kuninkuuteni ei ole tästä maailmasta"
Joh: 18:
ei siis pidä tuijottaa tämän elämän maallisiin .erkoiskasteentutkijan kommentit kyllä hakee vertaistaan, on ne niin mihinkään liittymättömiä!
jonkun prenikan tarvisit saada noista arpakoneella veivatuista raamatunkohdista jotka ei koskaan osu paikkaansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niin sellaista sammontakojakansaa suomalaiset ovat, ei mitään tietoa Jumalasta, mutta nyrkit ummessa puolustetaan jonkun munkin tempauksia.
Ainakin sinä olet tuollainen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
erkoiskasteentutkijan kommentit kyllä hakee vertaistaan, on ne niin mihinkään liittymättömiä!
jonkun prenikan tarvisit saada noista arpakoneella veivatuista raamatunkohdista jotka ei koskaan osu paikkaansa.Käkätyksen kommentit kyllä hakee vertaistaan, on ne niin mihinkään liittymättömiä!
Sammon takokinen ja kansa eiväli liity siihen mitä Raamattu opettaa, nutta noita aiheita se täällä jankkaa loputtomiin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Käkätyksen kommentit kyllä hakee vertaistaan, on ne niin mihinkään liittymättömiä!
Sammon takokinen ja kansa eiväli liity siihen mitä Raamattu opettaa, nutta noita aiheita se täällä jankkaa loputtomiinKaste "Auttoi siihen että pääsi Kristuksen yhteyteen."???
Kuka oli repinyt sinut pois Kristuksen yhteydestä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaste "Auttoi siihen että pääsi Kristuksen yhteyteen."???
Kuka oli repinyt sinut pois Kristuksen yhteydestä?Et ilmeisesti tietä edes perusasioita. Syntiinlankeemuksessa ihmien repäistiin pois Jumalan yhteydestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ilmeisesti tietä edes perusasioita. Syntiinlankeemuksessa ihmien repäistiin pois Jumalan yhteydestä.
ja nyt sitten useinkin jumalaton palkkapappi kummeineen korjaa tuon repäisyn pienellä mekaanisella tempulla, niinkö?
olisko jonkinlainen vesikalkkipilleri seuraava keksintö! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin sinä olet tuollainen
en puolusta munkin tempauksia eli erehtynet jälleen !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja nyt sitten useinkin jumalaton palkkapappi kummeineen korjaa tuon repäisyn pienellä mekaanisella tempulla, niinkö?
olisko jonkinlainen vesikalkkipilleri seuraava keksintö!Ei pappi sitä korjaa vaan Jeesus
miten voi olla noin pimeitä tuon vaarin kommentit??? Ja vesitilkasta puhuu, ei vesitilkka mitään tekee, voi pöljä ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei pappi sitä korjaa vaan Jeesus
miten voi olla noin pimeitä tuon vaarin kommentit??? Ja vesitilkasta puhuu, ei vesitilkka mitään tekee, voi pöljä !voi Jeesusparkaa kun tarvitsee sen jumalattoman papin ja vesidesin !
ja voi näitä baskerissa riippujia kun ilman sitä eivät voi pelastua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
voi Jeesusparkaa kun tarvitsee sen jumalattoman papin ja vesidesin !
ja voi näitä baskerissa riippujia kun ilman sitä eivät voi pelastua.Voi Jeesuis parkaa kun tarvii sanan julistajia
niin Jeesus on määrännyt - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi Jeesuis parkaa kun tarvii sanan julistajia
niin Jeesus on määrännytmitä sanaa jumalaton palkkapappi julistaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mitä sanaa jumalaton palkkapappi julistaa?
Sellaisiako teillä on?
Tule johonkin elävään seurakuntaan sitten - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
voi Jeesusparkaa kun tarvitsee sen jumalattoman papin ja vesidesin !
ja voi näitä baskerissa riippujia kun ilman sitä eivät voi pelastua.Vain täydellinen idiottii kirjoittaa tuollaista roskaa papaista ja vesideseistä, sen tietää kunka jumalaton vanha kääkkä siellä on ! Jeesus on sille täysin tuntematon
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain täydellinen idiottii kirjoittaa tuollaista roskaa papaista ja vesideseistä, sen tietää kunka jumalaton vanha kääkkä siellä on ! Jeesus on sille täysin tuntematon
oho nyt sieltä pääsi ääneen raskaan työpäivän uuvuttama vauvatnevastauskookin-looshin uskollisimpia jäseniä, jotka on jälellä, loput alkaa olla karanneita !
päijänteen pelastamat on useinkin aika lailla kiivaita olemukseltaan, lepo heille ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oho nyt sieltä pääsi ääneen raskaan työpäivän uuvuttama vauvatnevastauskookin-looshin uskollisimpia jäseniä, jotka on jälellä, loput alkaa olla karanneita !
päijänteen pelastamat on useinkin aika lailla kiivaita olemukseltaan, lepo heille !oioioi, nyt se vauvatnevastakääkkä alkoi kitisemään samoja asioita kuin aina.
päijännettä ja vaaveja ja kirkkoisiä mutta ei sanaakaan Raamatusta. Se kertoo paljon - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oioioi, nyt se vauvatnevastakääkkä alkoi kitisemään samoja asioita kuin aina.
päijännettä ja vaaveja ja kirkkoisiä mutta ei sanaakaan Raamatusta. Se kertoo paljonEipä noissa sinunkaan sepustuksessasi ole sanaakaan Raamatusta. Pelkkiä kirkkoisien olettamuksia vaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä noissa sinunkaan sepustuksessasi ole sanaakaan Raamatusta. Pelkkiä kirkkoisien olettamuksia vaan.
Kirkkoisistä taitaa puhua vain uudestikastajat. Muut puhuvat täällä Raamatusta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirkkoisistä taitaa puhua vain uudestikastajat. Muut puhuvat täällä Raamatusta
Eipä ole sellaista nähty ja lut kirkon oppikin perustuu noiden keskiaikaisten höperöiden isien ristiriitaisiin selityksiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä ole sellaista nähty ja lut kirkon oppikin perustuu noiden keskiaikaisten höperöiden isien ristiriitaisiin selityksiin.
Hellintailaisetn oppi perustuu noihin selityksiin mutta luterilaisten oppi perustuu Raamattuun kuten on nähty. Eihäh hellari edes myönnä että kastetaan Kristukseen kuten Paavali sanoi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hellintailaisetn oppi perustuu noihin selityksiin mutta luterilaisten oppi perustuu Raamattuun kuten on nähty. Eihäh hellari edes myönnä että kastetaan Kristukseen kuten Paavali sanoi.
Ovatko nuo "Hellintailaisetn" jokin kirkon hellimä lahko?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ovatko nuo "Hellintailaisetn" jokin kirkon hellimä lahko?
On, helluntaikirkon hellimä lahko joka ei usko että kastetaan Kristukseen, kuten Paavali sanoi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On, helluntaikirkon hellimä lahko joka ei usko että kastetaan Kristukseen, kuten Paavali sanoi
En ole ennen kuullut tuollaisesta lahkosta, joten taidat taas sepittää satuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole ennen kuullut tuollaisesta lahkosta, joten taidat taas sepittää satuja.
Mistä sitten sellaisen lahkon keksit?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä sitten sellaisen lahkon keksit?
Itse sanoit ettei ketään kasteta Kristukseen
- Anonyymi
Jotta kirjoitukset täyttyisi. Jeesus meni kasteelle.
Samoin Luuk:22:36 Niin hän sanoi heille: "Mutta nyt, jolla on kukkaro, ottakoon sen mukaansa; niin myös laukun. Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan.
22:37 Sillä minä sanon teille, että minussa pitää käymän toteen tämän, mikä kirjoitettu on: 'Ja hänet luettiin pahantekijäin joukkoon.' Sillä se, mikä minusta on sanottu, on täyttynyt."
Sillä minä sanon teille, että minussa pitää käymän toteen tämän, mikä kirjoitettu on:
Vanha Testamentti on samanlaista täynnä ennustusta Jeesuksesta. - Anonyymi
Se että Jeesus otti kasteen, todistaa että kaste on osa liittoja joita Jumala ei ole tehnyt pakanakansojen kanssa. Se oli osa lakia. Pappien tuli peseytyä. Jeesus itse pesi apostolit papeiksi uuteen liittoon. Joka uskoi apostolien julistuksen ja otti kasteen pelastui. Mutta tässä aloituksessa taas unohdetaan Paavali. Hänet aina unohdetaan ja hänessä unohdetaan myös Kristus ja armon evankeliumi, jonka Jeesus itse ilmoitti Paavalin kautta.
Kuuluiko Paavali kahdentoista joukkoon? Ei kuulunut. Hänelle annettiin tehtäväksi uuden ilosanoman julistaminen, nimittäin että Jumala ei enää pelasta sieluja ja kutsu luokseen Israelin kautta, vaan uskon kautta häneen Jeesuksessa. Että hän kuoli meidän sijaisenamme ristillä ja heräsi kuolleista Jeesuksessa. Israel torjui Jeesuksen, ja Jumala avasi tien pakanoille pelastua ilman Israelia tällä armon evankeliumilla. Kahdentoista apostolin julistuksen kautta Jeesuksen tuntemaan tulleet pelastuivat vielä Israelin kautta.
Paavali sanookin:"Sillä Kristus ei lähettänyt minua kastamaan." Näin ei olisi voinut sanoa yksikään toinen apostoleista.
Muuta kysymys pohdittaviksi niille jotka eivät erota valtakunnan ja armon evankeliumia toisistaan:
- Miksi Raamatussa vain juutalaiset kastavat?
- Miksi Paavali ei kehoita kirjeissään kastamaan uskoontulleita eikä nimitä kuulijoitaan papeiksi, mutta kutsuu omaa palvelustaan papilliseksi?
- Jos me olemme kaikki nyt uuden liiton pappeja, eli että niin pakanat kuin Israel toimivat pappeina, niin keille he ovat pappeina tuhatvuotisessa valtakunnassa, jos kaikki ovat pappeja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164512
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831682Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2701532Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731505Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2421381Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341110Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041089- 931034
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651013