HS.25.01.2016 Nastat pitävät melkoisen melun. Lumisilla teillä ei ole melua, mutta paljaalla on.
http://lehdet.hs.fi/351b8889-5081-464c-9c74-ee5d4df1f915/40
Nastat meluavat
14
99
Vastaukset
Kyllä nastapellet saa melua aikaiseksi
http://www.hs.fi/tiede/a1453438190113?jako=133b67b76772e944a6c4dbf5f0615d45&ref=nl-hs-aamu- pelle.se.on
Pahin melun lähde on takuuvarmasti pastapelle "autoilija"arto.
- Melukylän.renkaat
Eiku talvirenkaat meluavat. Ovat hiljaisempia lumella telmiessään, koska ovat talvirenkaita. Älä vaan ota niitä sisälle meluamaan.
pelle.se.on kirjoitti:
Pahin melun lähde on takuuvarmasti pastapelle "autoilija"arto.
Kuulitko nyt mitä minä sanoin?
- pelle.se.on
autoilija kirjoitti:
Kuulitko nyt mitä minä sanoin?
Palstapelle "autoilija" arto, paitsi on paha melun lähde kertoo myös olevansa erikoisen tyhmä.
- Tyypillistä_juuri_noin
Kuten tuossa artikkelissa mainittiin, nastat lisäävät liikenteen kokonaismelua muutamalla desibelillä. Ihmisen korva erottaa melun nousun noin 3desibelin lisääntymisen yhteydessä.
Juttu oli otsikoitu nastarenkaiden meluntuotosta, mutta käsittelikin pääosin ihan muuta ja oleellisempaa liikennemelun syntymistä.
Näinhän se menee, kun halutaan 'ohjata' ajatuksia johonkin suuntaan, tässä tapauksessa nastarenkaiden meluavuuteen.- Melukylän.nastat
Pitäiskö nastat irroittaa ja viedä sisälle meluamaan?
- Tyypillistä_juuri_noin
Melukylän.nastat kirjoitti:
Pitäiskö nastat irroittaa ja viedä sisälle meluamaan?
Arveletko tuon olevan viisasta?
Joka tapauksessa tuolloin nastarenkaiden selkeästi paremmat turvallisuusominaisuudet talvikeleillä poistuisi. Ja sehän juuri on se tärkein juttu, miksi nastarenkaat valitaan. - sulle.neuvo
Melukylän.nastat kirjoitti:
Pitäiskö nastat irroittaa ja viedä sisälle meluamaan?
Kyllä. Sitten voit työntää ne perseeseesi.
Melukylän.nastat kirjoitti:
Pitäiskö nastat irroittaa ja viedä sisälle meluamaan?
Tee se. Se on miehen puhetta
- pelle.se.on
autoilija kirjoitti:
Tee se. Se on miehen puhetta
Niin ja työntää palstapelle "autoilija" arto:n anukseen.
- märkääjäätäKivaa
Tänään oli juuri se kitkailijan paska keli ja nastojen ylivoimaa.
- Jippuset83
Mitä kovempi ääni niin sitä kovempi pito tietenkin,kyllähän sen jo järkikin sanoo ettei se pito äänettä tule.
- lobitomia.vajakille
Hyvinhän nuo kitkat ovat tänäkin talvena pitäneet. Meteliä eivät tosin ole hirveästi pitäneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614188KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241843
- 281556
- 171400
- 651310
- 1321270
- 311178