Taas hallitukselle rankkaa moitetta.

Pakko se on jo pian Sipilänkin uskoa, että päin persettä menee Suomi hänen johdolla.
http://yle.fi/uutiset/talouspolitiikan_arviointineuvosto_repii_auki_hallituksen_keinopakettia__vaihtoehdoksi_jaavat_veronkorotukset/8623791
Talousviisaat ovat oikeassa. He ymmärtävät mistä on kysymys.
Tuskin juntti-Sipilä vieläkään sitä kuitenkaan uskoo.
Voi myös olla ettei edes tajua.
Vai onko EK:sta maksettu niin paljon lahjuksia Sipilälle, että Sipilä antaa mennä vaan päin persettä? Tämä voi ollakin se oikea vaihtoehto?
1458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pelkästään mamujen kuukausirahaan menee 12,5 miljoonaa euroa
joten tuon 350 euroa per koksnokka poistaminen poistaisi
ilman muita toimenpiteitä puolet mamuista heti pois ja
maamme houkuttelevuus poistuisi.

Äänestä

olen kepulainen, kyllä vetää hiljaiseksi.
alan uskoa enemmän asiantuntijoihin kuin yhteen uskovaiseen insinööriin.
olen ollut täysin väärässä, antakaa anteeksi maalaisuuteni.

Äänestä

Demarina yritän aina valehdella. Minä en usko kuin Antti Rinteeseen tuohon köyhiltä varastavaan petosmieheen.

Äänestä

Kyllä se uskoo ja tietää, mutta kun ei sillä ole tarkoitustakaan olla politiikassa muusta syystä kuin omia etuja ajaen. Jos sipilän hallitus kaatuu, jättää sipilä politiikan, samoin käy ensi vaalikaudella jos kepu jää hallituksen ulkopuolelle. Ei sipilää kiinnosta Suomen tai kansan etu, eikä ole koskaan kiinnostanutkaan. Sipilä lestaliikemies ja siinä kaikki.

Äänestä

kyllä on lyöty hallitusta ympäri korvia ja ihan joka suunnalta. itsepähän ovat lyönnit ansainneet kaikkien aikojen surkeimalla hallitustyöskentelyllä.

Äänestä

Kaikki menee Sipilän prosessikaavion mukaan. Askelmerkit on tarkoin iteroitu (kaikkihan tietää, mitä iterointi tarkoittaa) ja jokainen mahdollinen muuttuja raamikehysten puitteissa (ei kai se noin ole sentään ole voinut sanoa?) on huomioitu ja kakkarasta katsottu. Sellaista polkua ei tule, jossa ei olisi vaihtoehtoista reittiä. Viimeisessäkin risteyksessä voi olla mahdollisuus valita veroparatiisi/ Kempele?

Äänestä

Se Demasrilasinen piolitiikka kuultaa voimakkaastri läpi.

Ruoan ALV alempi kanta on tuottanut tuskaa SDP:lle kautta aikojen. Tuo "arviointiryhmä" on koonnut itse itsensä. Siinä poliittisesti samoin ajattelevia mielipiteiden esittäjiä. Siis Mielipiteiden!

Oma palkka on lähinnä noitakin. Yliopstojen rahoitusuudistus noita sapettaa ja oma pelko työpaikasta.

Eli OMa Napa Se on Lähinnä noillakin.

Äänestä

Talouspolitiikka on siitä metka aihe, ettei etukäteen voi tietää mitä joku teko vaikuttaa, luonnontieteessä vaikutus tiedetään. Talouspolitiikassa on vain mielipiteitä. Etukäteen ei voi tietää onko leikkaukset vai veronkorotukset parempi ratkaisu.

Siksi noita tietäjiä on pilvin pimein, ei voi millään kaavalla osoittaa mikä on minkin toimenpiteen vaikutus. Toki sitä voidaan arvioida menneen perusteella, mutta jos joku on toiminut jossain maassa se ei välttämättä toimi Suomessa.

Jos se olisi selvää meidän kannattaisi muutta yhteiskunta saksalaiseksi, ruotsalaiseksi ei voi muutaa kun heillä on oma valuutta.

Äänestä
  • "mitä joku teko vaikuttaa, luonnontieteessä vaikutus tiedetään."

    Tiedetäänkö?

    Samanlaisia arvioita ne on luonnontieteessä kuin muissakin tieteissä.

    JOS väittämäsi pitäisi paikansa nyt Kokkola-Jyväskylä linjan pohjoispuolella pitäisi olla ikirouta. Termisen kesän pitäisi olla Oulun tienoilla viikko.

    On väitetty että kun metsä hakatan joltakin uhan alisen kasvin alueelta kasvi häviää alueelta. Kuitenkin Rovaniemen seudulla on yksi laji tuomittu 1960 luvulla hävinneeksi. Kun metsä kasvoi takaisin tapahtui kummallinen asia. Se uhanalainen kasvi nousi uudellen. Oli 40 vuotta odottamassa sopivia olosuhteita kasvaakseen taas.

    Sukupuuttoon metsästettyjä eläimiäkin on palannut kuin ihmeen kaupalla taas esille.

    Luonto on niin ihmeellinen että ei sitä ihminen voi arvata mitä siellä tapahtuu.

    Äänestä

  • Luonnontieteessäkö vaikutus tiedetään etukäteen?
    Joku näytti jo ottaneen kantaa hätääntyneeseen kepulaispuolustuspuheenvuoroosi, johon sotkit luonnontieteen.
    Siihen minäkin kiinnitin huomioni, että esität luonnontieteen edustavan jotain selkeästi ennustettavaa, ilman muuta paikkansapitävää ja luotettavaa asiaa.

    Ei se ole niin. Ei luonnontieteilijöiden ennusteet ole periaatteessa säätiedotuksia kummempia. Ei niihinkään voi luottaa edes lyhyellä aikavälillä.

    Mutta kepuun voi luottaa pidemmälläkin aikavälillä. Kepu pettää aina. Siinä asiassa se ei petä.

    Äänestä

  • Siitä olen samaa mieltä kanssasi että taloustieteessä on ainoastaan mielipiteitä. Voidaan Yrittää arvioida vaikutuksia.

    Mutta se ongelma on siinä että ihmisillä jotka tekee arvioita on itsellä joko poliittisia tai henkilökohtaisia intohimoja jotka sotkee Objektisuuden.

    Siis jos arvioija ei halua lopettaa Helsinkiin keskittämistä ja se maakuntahallinnossa loppuu niin se vaikuttaa arvion lopputulokseen.

    Niin on myös ilmastotieteessä. Jos halutaa pitää Sumi luonnon puistona ilmaston muutoksen lopputuloksen arviointi on paljon rankempi kuin jos tuota luonnon puistonäkökulmaa ei olisi mukana.

    Äänestä

Uutinen pääministeriltä ns. luotettavalta taholta

JS luvannut kuulemani mukaan ostaa koko Pohjois-Suomen, ja majoittaa, kouluttaa, sivistyttää loppuelämänsä tätä valtakuntaansa henkilökohtaisesti - pyydettyään eroa ministerin tehtävistä.

Sitä ennen vaadimme rajat kiinni. Nykyiset olennot hoidettakoon luonnollisen poistuman kautta Sipilän johtamien ja omistamien päivä-iltapäivä-vanhushoitokerhojen tahoilta tai muin ulkopoliittisin laillisin keinoin.

Vastuun on halunnut kantaa pääministerimme.

Suomen Johto (JS) antoi kutsun omalla nimellään, mediassa, koko maailmalle. Hän siis ristinsä myös kantakoon omassatunnossaan ja yöunissaan - koko loppuelämänsä.

Äänestä

saitin rupuja. On ne neroja.

Nyt ne kirkuu veronkorotuksia. Jos hallitus pistäisi pari prosenttia lisää arvonlisäveroa, niin siitä alkaisi Ylen aamuteeveessä ennennäkemätön kirkuminen köyhien kyykyttämisestä.

Kaikenmaailman dosenttia lappaisi solkenaan todistamassa perustuslain vastaisuutta ja tulonsiirtorupujen kurjistamista.

Sanna Ukkolalta pullistuisi lopullisesti silmät päästä.

Äänestä

Antti Rinne on vahvistanut, että hänelle on uusia suunnitelmia viedä taas köyhiltä petoksella omaisuutta. Tarkemmin Rinne ei kertonut muuta kuin, että kyse on suurista summista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TotuusEsille kirjoitti:

Pakko se on jo pian Sipilänkin uskoa, että päin persettä menee Suomi hänen johdolla.
http://yle.fi/uutiset/talouspolitiikan_arviointineuvosto_repii_auki_hallituksen_keinopakettia__vaihtoehdoksi_jaavat_veronkorotukset/8623791
Talousviisaat ovat oikeassa. He ymmärtävät mistä on kysymys.
Tuskin juntti-Sipilä vieläkään sitä kuitenkaan uskoo.
Voi myös olla ettei edes tajua.
Vai onko EK:sta maksettu niin paljon lahjuksia Sipilälle, että Sipilä antaa mennä vaan päin persettä? Tämä voi ollakin se oikea vaihtoehto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu