Väärä järjestys

Juuri äsken YLEn uutisissa eräs lääkäri ihmetteli, miksi loukkaantuneita ihmisiä tuotiin vasta nyt Suomeen ja ensin tuotiin terveet ihmiset?

Ehkä tavallisillakin koneilla olisi voitu tuoda ainakin vakavia haavoja saaneita ihmisiä jotta haavat eivät olisi tulehtuneet. Onhan koneissa business luokassa isot istuimet jotka saa esim. makuuasentoon.

Mitä tää ny oikein on??
5583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pelastetaan oma nahka, muista viis, Vertaa asim. Niinistö.

Äänestä
  • Rintamakarkuruuteen.Eihän sodassakaan terveitä miehiä ensin takas tuoda.Ensin tuodaan haavoittuneet.Sitten kynnellekykenevät ja lopuks vainajat.Tämä on marssijärjestys.Pikkasen meni vituiks tuo järjestys.Etunenässä Niinistö saapui kehumaan kuinka hän,HÄN,hän,HÄN seisoi tolpan jatkeena pelasti koko Suomen kansan suurilla rohkeilla teoillaan.Helvetin kukkakeppi sekin rintamakarkuri.Toivottavasti siitä ei tule ikinä presidenttiä.

    Äänestä

  • Kun mitään valtionjohto ei pystynyt tekemään muuta kuin jahkaamista, niin vanhaselle kelpas mikä tahansa ehdotus ja mitä näyttävämpi sitä parempi.

    Voiko olla typerämpää laittaa sairaala ilmaan lentokoneeseen. Asiantuntijalääkärit ihmettelevät ratkaisua ja paheksuvat potilaiden saamia komplikaatioita lennon aikana.

    Äly hoi, älä silti jätä, vaikka tämä tunteita koskettaakin.

    Äänestä

muistakaa sekin että ne loukkaantuneet olivat sairaalahoidossa eikä loukkaantuneina jossain ulkona makaamassa.
Minusta asian parjaaminen tai virallisten tahojen parjaaminen kaiken tämän asian osalta on älytöntä. Missään maassa ei kukaan koskaan ole osannut ajatella näin kamalaa tapahtuvan, joten miten tähän olisi voitu varautua tai kouluttautua? Ei mitenkään. Suomi on monessa asiassa toiminut nopeammin kun yksikään muu maa, jos tulevaisuudessa joskus samanlaista tapahtuisi uudestaan (mitä en toivo koskaan) niin siihen osattaisiin jo eritavalla mennä mukaan apuna jne..
Itse olen kiitollinen suomen päättäjille (ketä sitten ovatkaan) että ovat saaneet Suomalaiset turvaan, kaikki kenet ovat vaan voineet tuoda.

Omaisille ja asian kanssa työskenteleville toivon voimia jaksaa.

Tässä minun ajatukseni, kiitos ja hyvää illan jatkoa.

Äänestä

Kun ei ollut Suomen "valtiojohdolla" mitään, niin korostan: Vanhaselle kelpasi mikä tahansa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


www kirjoitti:

Juuri äsken YLEn uutisissa eräs lääkäri ihmetteli, miksi loukkaantuneita ihmisiä tuotiin vasta nyt Suomeen ja ensin tuotiin terveet ihmiset?

Ehkä tavallisillakin koneilla olisi voitu tuoda ainakin vakavia haavoja saaneita ihmisiä jotta haavat eivät olisi tulehtuneet. Onhan koneissa business luokassa isot istuimet jotka saa esim. makuuasentoon.

Mitä tää ny oikein on??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu