Vokkien työntekijät kertovat
VOKinarkea
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lälläri nuoret meinaavat, jotta saisivat näistä tunkeilijoista työtätekevää porukkaa suomeen, kun eivät itse viitsi työhön tarttua, mutta siinähän erehtyvät pahemman kerran, kyllä tulokkaat ottavat hallinnat käsiinsä kun vain näitä on riitävästi maassa, ylihän nämä kaupassakin kävelevät -jos et siirry sivuun paikatasi ja samaten kaduilla kohatessa.
-----------------------------------------
Ryhmä poliittisia opiskelija- ja nuorisojärjestöjä on lähettänyt valtakunnansyyttäjänvirastolle vetoomuksen, jossa vaaditaan MV-lehden toimien tutkimista.
Asiasta tiedottaa Sosialidemokraattiset Opiskelijat (SONK) ry.
Vetoomuksessa vaaditaan, että valtakunnansyyttäjänvirasto koordinoi MV-lehden toimista tehdyt yksittäiset rikosilmoitukset yhteen ja arvioi mahdollisuudet nostaa kokonaisuuden pohjalta syyte.
Perusteena ovat opiskelijajärjestöjen mukaan muun muassa sananvapauden väärinkäyttö ja yhteiskuntarauhan rikkominen. Järjestöjen mukaan vahingoittavassa toiminnassa on käytetty joukkotiedotusvälinettä ja toiminta on pyritty turvaamaan toimimalla ulkomailta käsin.
Järjestöt syyttävät MV-lehteä muun muassa rasistisen uhkailun sallimisesta sekä henkilöihin kohdistuneiden massahäiriköintien käynnistämisestä.
Vetoomuksen allekirjoittajina ovat SONK:in lisäksi KD-nuoret, Keskustan Opiskelijaliitto, Kokoomuksen opiskelijaliitto, RKP-nuoret, Sosiaalidemokraattiset Nuoret, Vasemmistonuoret, Vasemmisto-opiskelijat sekä Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto.
STT
Syömä puuhissahan nämä tulokkaat yleensä esiintyvät ilkassakin ja kenen rahoilla hauskuutta leivotaan.