jotain semmosta millä totistat olevasi uskottava. Kaikenleista venkoiluva on viime aikana ollut jo riittävästi. Oletko asunut pikkupoika-aikojes jälkeen Lieksassa vaiko et ja jos olet niin montako vuotta suunnilleen. Ja oletko käynyt Rantalan koulua vaiko et ole ja sen semmosta. Minä aikana kokosit ne Lieksan arkistot?
Kamuttajalle: nyt kerro
lähiön-raivotar
35277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
mikä velvollisuus kamuttajalla on sinulle todistella yhtään mitään,
ei mikään !!
On sillä vaan meille kaikille syytä todistella että puhuuko totta vaiko luikuria laskettelee. Tämän palstan kun ei pitäisi olla satutuokioita varten vaan vakavaa asiaa johon voi luottaa.
Et oo tosissas! Tämähän on täynnä valheita valheiden jälkeen. Myös aivan tarkoituksella levitettyjä.
Validia tietoa haluavan lähteet ovat aivan muualla.
Mukava noita vanhojen kirjoittajien juttuja on lukea. Nehän ovat pääosin asiallisia ja pikkuyksityiskohtia kunkin muistin mukaisesti valottavia. Teemat ovat kovin maskuliinisia, mutta miehiä taitaa olla kaikki muistelijatkin.
Mitkä olivat parhaan vaateliikkeet, hyvät ompelijat, milloin ja missä alkoi lasten päivähoitotoiminta, neuvoloita muistellessa, kun Lieksan synnytysosasto uudet tilat sai jne. tyylisiä muisteluita en ole nähnyt:))
Kuka vanhempi nainen tänne viitsisi tulla kirjoittelemaan, kun täällä huoraksi heti haukutaan ja raiskatuksi toivotaan.
Totta on ettei miehet niin muista noita.
Hatuntekijöistä oli varmaan paras Bertta Jäntti.
Vaateliikkeistä taisi olla paras Kotilainen.
Kengäntekijöistä Väinö Gröhn.
Kunnallista päivähoitoa ei minun lapsuudessa ollut, en ainakaan muista.
Ompelijannimeä en muista, mutta hän oli kookas vaalea nainen joka oli hyvin hymyilevä, ja kävi joskus meillä kylässä.
Hänen äänensäkin muistan selvästi (muistan ja tunnistan monia äänestä).
Neuvolankin muistan, mutta se on jo mainittu.
Synnytysosastosta ei ole mitään mielikuvaa.
Pekka Höttönen kauppasi vaatteita Pehkosen talossa ja Viktor Rotko Rotkon talossa. Vaatteita sai myös teettää esimerkiksi vaatturi Heikki Kähkösellä tai vaatturi Kaasisella Korpi-Jaakon kadulla.
https://www.finna.fi/Record/pielinen.M011-33187
Muistan neuvolan, sen vanhan joka oli mähköllä, siinä vanhan sairaalan vieressä -50 luvulla! Nykyisin siinä on kerrostalo! Siinä muistan saaneeni ensimmäiset rokotukset, ja ne keikat kyllä pelotti aina vietävästi, mutta hengissä ollaan!
Kauppalan lastenneuvola ja äitiysneuvola olivat 40-luvulla ja vielä 50-luvullakin Sarkalassa. Sarkalan neuvolassa suoritettiin rokotukset ja otettiin keuhkokuvat pienoisröntgenissä. Rinta painettiin kylmää levyä vasten ja sitten oltiin liikkumatta.
Neuvolassa annettiin heiveröisille lapsille "alppiaurinkoa" D-vitamiinin puutteeseen riisitautia estämään. Lapsia makuutettiin "hitsauslasit" päässä suuren lampun alla. Vaikutuksista suuntaan tai toiseen ei ole tietoa. Toimenpide oli solariumin kaltaista, mutta ilmeisesti lampun teho oli voimakkaampi ja melanooman vaara suurempi .
Sitä alppiaurinkoa, joka on ihan oikea nimitys, otettiin myös kauneushoitoloissa.
Minun syntymäni aikoina -57 ja vielä ainakin -65 kiersivät terveydenhoitajat kodeissa. Kutsuttiin Tippa-Tädiksi. Ehkä D-vitamiinitippojen takia. Rokotukset, jotka olivat ennen kouluikää annettiin näin. He kiersivät myös kouluilla. Keskikoulussa kävi myös lääkäri kerran minun kouluaikanani.
Ihme kyllä en itse muista, mutta luotettavista lähteistä olen kuullut, että kastajaisissani olivat paikalla sekä pappi, että terveyssisar. Aviopari kun kuulemma olivat, meni kaksi hommaa yhdellä kyydillä. Lieneekö saanut sunnuntailisiä. Epäilen.
Kyllä oli semmonen pariskunta ainaki Nurmijärvellä.
Totta on, että täällä naisia halvennetaan. Nimittely ja ulkonäon arvostelu alkaa heti. Katson aina sen, joka näitä käyttää hävinneen väittelyn.
Minä katson Kamuttajan hävinneen sekä palstalta että väittelyn.
En sitten millään muotoa viitannut Kamuttajaan, kun kirjoitin noista epäasiallisuuksien latelijoista. Ovat ihan eri sarjassa ja osaamistasossa. Sillä miinus puolella ja paljon!
Joo en ainakaan minä sitä epäillytkään, että olisit minua tarkoittanut.
Totta puhut, että täällä on paljon kaikenlaista epäasiallista hölötystä.
Ei hyväksy nimimerkkiäni, laitan kohta vahvistuksen.
Minä tuon laitoin.
Mikäs tuomari sinä olet jolta hyväksyminen on saatava? Kamulla on tietoa sinulla ei.
Näillä palstoilla ei tuomareita tarvita. (toki siistijöitä) Aloittajaa vaivaa ainoastaan uteliaisuus. Kamuttaja on osoittanut jo monin tavoin olevansa luotettava ja kansalaisena maailmanihminen.
Ehkä juuri siksi, että hän on niin oivallinen monin tavoin, herättää monenlaista kateutta, ärsytystä ja uteliaisuutta. Aloittajankin sielussa "närästää" se, että hän ei ilmeisesti pysty hahmottamaan ko. henkilöllisyyttä.
Korostan: Tämä on monin tavoin sellainen ryvetyspalsta, että on täysin sallittavaa kirjoitella nimimerkillä jos haluaa. Se on täysin henkilön oma valinta. Toivoisinkin, että ne jotka tunnistavat profiilinsa perusteella kamuttajan, arvostaisivat hänen valintaansa ja olisivat sen verran sivistyneitä, että pitäisivät ns. mölynsä mahassa.
Itsellänikin on rekisteröity nimimerkki, mutta usein kirjoittelen tänne aivan muina miehinä, kuten sanotaan, joskus trollejakin. Kuuluu palstan luonteeseen, kunhan pitää säännöistä kiinni.
Jatka vain kamuttaja samalla linjalla. Olet yksi niistä kirjoittelijoista, joka on saanut minutkin kiinnostumaan laajemmin Pielisjärven ja lähiseudun historiasta.
Se jäi vielä äsken sanomatta, että meillä jokaisella"tervejärkisellä" pitäisi olla kunnossa olevat suodattimet ja ajattelukyky kirjoitetun lukeman ymmärryksessä.
Aivan oikein, jos joku joskus tahallaan sääntöjen mukaan "ällyyttää", mutta sehän on tämän palstan suola.
Aivan höperö aloitus. Onkohan onkirjoitettu noussut haudastaan.
Eipä ole noussut eikä ole vaivaantunut tänne kommentoimaan sitten näiden Kamuttajan kirjoista lukemien juttujensa jälkeen. Joita hän omina muistelminaan kehuskeli, ja näkyy kehuvan edelleen.
Jatka sinä Kamuttaja noita kirjoittelujasi vaan edelleen siellä lastenpalstoilla ja muillakin muroplazan sivuilla. Ja tänne pesiydy sitten niitä kirjaviisauksia latelemaan. Vai mitä Kimmo arvelee.
Kuka Kimmo voitko vähän valottaa asuuko Lieksassa minkä ikäinen kerro jotain.
Sama tuli minunkin mieleeni.
Anteeksi että en jaksa näihin kovin syvällisesti ottautua nyt.
Se vain nopeasti tuli mieleeni, että useimmat ymmärtävät mitä vaati kokemus ja asioden hoito. Pakolaispolitiikka koskee Lieksaa hyvin syvältä. Koko asia on syvältä, noin niinkuin humaanisti.
Hyvyys onko toimiva, ilman luonnon lakeja ja ihmisen, nisäkkään, luontaispiirteitä, voisi olla. Mutta tila ja lämpö, saati raha, ei riitä vielä kaikille syntyneille.
Ihannemaailmaa saamme odottaa realismin ja maaäidin vuoksi ikuisuuden.
Se että on jotakin mieltä, ei ole virhe, se että ymmärtää mistä on kysymys, on luovuutta.
Kamuttaja on yksi Ikosen poeka.
Kamuttaja on se ukkoporukka se on ihan varma
Ei ole mitään noista
Onko tosiaan ikosen kimmo
Mitä mieltä kamu on nimiarvailusta
Hävisi koko ukko kun onkirjoitettu tunnisti hänet.
En usko kenenkään vielä tunnistaneen
Googleen haku tuosta pellestä sanalla Kamuttuja. Onko vaikeaa. Kiitti nikelle onkirjoitettu
Tee eri aloituksen aiheesta.
Siis Kamuttaja eikä Kamuttuja. Sieltä löytyy tuo mulkero feikki ja sen tyyli.
Hölmökö olet vai hoidon tarpeessa. Ei ole mitään yhtäläisyyttä.
Hupsista.
Miksi pitäisi.