Kärsämäen kunnanjohtajan valinta prosessi.

Kunnanhallitus on maksullisen konsultin kanssa seulonut mieluista kunnanjohtajaa Kärsämäelle.
Tässävaiheessa ollaan päädytty kahteen ehdokkaaseen toinen on tasoa 0 ja toinen tasoa 0,5. Ykkösen tasoa ei hakijajoukosta ole onnistuttu löytämään, joten valituksi tullenee tämä 0,5 tasoinen ehdokas eli paras kahdesta.
Tosin suljetussa lippuvaalissa valtuutetuilla on mahdollisuus minkä hakijoiden nimi tahansa, valintaan vaaditaan yksinkertainen enemmistö annetuista äänistä.
14158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sama väsyttämisprosessi valtuutettuja kohtaan jatkuu siis edelleenkin, kuin soten ja ruokahuollon ulostamisessakin.
Eihän koirakaan pääse kirpuistaan eli , eli Hokkanen on edelleenkin kirppuna mukana.

Äänestä
  • milloinhan se menee teidän jakeluun että Hokkanen teki työtä käskettyä ja nyt keput on junttaamassa uutta renkiä joka hyppii samalla lailla hyvävelien pillin mukaan? Rantoa pelkäävät kuin ruttoa koska ei hypi vähämielisten mielihalujen mukaan.

    Äänestä

Niinkä meinaat että ketä tahansa saisi muka äänestää? En oikein jaksa uskoa niin vahvasti hyvävelit ovat haapaveden L-kepua juntanneet uudeksi KJ:ksi

Äänestä

Kyllähän kunnanallituksella on hyvä tahto, mutta vanha kansansanonta pitää tässäkin paikkansa,"Hyvätahto huoraks saattaa talontyttärenkin"!

Äänestä

sama homma on kunnanjohtajan valinnassa kuin oli attenton kans ei kuunella kuntalaisia salo ja hokkanen junailee tänne johtajaa hokkanen haluaa vielä lähtiessään sekoittaa kärsämäen mikä on tämä rouva millä ei ole mitään kokemusta mistään pitää näyttää että kyllä minä tiedän.

Äänestä

"Kunnanhallitus on kokouksessaan 22.1.2016, § 25, valinnut suljetulla lippu-
äänestyksellä haastatelluista soveltuvuusarviointeihin kutsuttavat henkilöt.
Kyseessä ei ole ollut lopullinen henkilövalinta, eli vaali joten kunnanhallituksen olisi tullut toimittaa Kuntalain 59 §:n mukaisesti avoin äänestys. Päätöstä tehtäessä on syntynyt menettelyvirhe.
Hallintolain 50 §:n mukaisesti viranomainen voi poistaa virheellisen päätöksen
sä ja ratkaista asian uudelleen, jos päätöstä tehtäessä on tapahtunut menettelvirhe.
Kunnanjohtaja:
Kunnanhallitus päättää poistaa 22.1.2016 § 25 tekemänsä päätöksen soveltuvuus arviointeihin kutsutuista henkilöistä virheellisenä ja päättää soveltuvuusarviointeihin kutsuttavat 2 henkilöä.
----
xxxxx xxxxxx esitti, että soveltuvuusarviointeihin kutsutaan Mauno Ranto ja
Esa Jussila. xxxxx xxxxxxxx kannatti Auliksen esitystä. xxxx xxxx esitti, että soveltuvuusarviointeihin kutsutaan Matti Muukkonen
ja Esa Jussila. xxxx xxxxxx kannatti xxxxn esitystä.
Puheenjohtaja totesi, että on tehty kaksi toisistaan poikkeavaa kannatettua
esitystä, joten kunnanhallituksen on äänestettävä. Äänestystavaksi valittiin
puheenjohtajan esityksestä yksimielisesti nimenhuuto.
Puheenjohtaja teki äänestysesityksen: ne, jotka kannattavat xxxxx xxxxxxxn
esitystä äänestävät "JAA" ja ne, jotka kannattavat xxxx xxxxn esitystä
äänestävät "EI". Kunnanhallitus hyväksyi äänestysesityksen.
Suoritetussa äänestyksessä annettiin 3 "JAA" ääntä ja 4"EI" ääntä. xxxxx xxxxx, xxxxx xxxxxxx ja xxxx xxxxxxx äänestivät "JAA". "EI" äänen antoivat
xxxx xxxxxx, xxxx xxxx, xxxxx xxxx ja xxxxx xxxxx. Puheenjohtaja totesi,
että suoritetun äänestyksen perusteella kunnanhallitus on hyväksynyt xxxx xxxxn esityksen.
Päätös: Kunnanhallitus päätti poistaa 22.1.2016 § 25 tekemänsä päätöksen
soveltuvuusarviointeihin kutsutuista henkilöistä virheellisenä ja päätti äänin
4-3 kutsua soveltuvuusarviointeihin Matti Muukkosen ja Esa Jussilan."

Äänestä
  • Mikäs se sai yhden hyppäämään uusintakierroksella persujen kelkkaan? Ensimmäisellä kerralla äänet meni 5-2 nyt 4-3.

    Niin se marttakerho taas junttasi lestatiolaisvahvistuksella lestatiolais/kepuehdokkaan läpi ja Rannon jo toistamiseen rannalle..

    Äänestä

  • ainoa kepu joka ymmärtää miten lestakepun valinnan myötä lestakeput tulevaisuudessa vie ei uskovaisilta kepulaisilta vallan ja kärsämäen asiat päätetään jatkossa rauhanyhistyksellä. Siksi olisi kelpuuttanut mieluummin vaikka Rannon? Antaa hyvävelien kävellä itse kaivamaansa kuoppaan. Rannon valinnalla valta olisi säilynyt ei lestatiolaisilla kepuilla nyt se menee lestakepuille. Se nähdään jo seuraavissa kuntavaaleissa kun kepujen äänet ropisee lestakepuille. Jää tontut ja kumppanit valtuuston lampaiksi ja lestat vie hallituspaikat.

    Äänestä


  • kepuapukkaa2 kirjoitti:

    Mikäs se sai yhden hyppäämään uusintakierroksella persujen kelkkaan? Ensimmäisellä kerralla äänet meni 5-2 nyt 4-3.

    Niin se marttakerho taas junttasi lestatiolaisvahvistuksella lestatiolais/kepuehdokkaan läpi ja Rannon jo toistamiseen rannalle..

    seoli PO taktikkaa, kun tiesi ketkä on vastaan ja ketkä voitaa oli vara "hypätä", hyppäsi irtopisteitä kerätäkseen ettei suututa kotikylän Rantoa ja saa kaupassa käydä päivälläkin, PO on vanha kettu keräämään vastikkeettomia pisteitä

    Äänestä

  • Sovittu kuvio kepulta. Ei se Pauli yhtäkkiä fiksuksi muutu.

    Äänestä

  • 1415353252352 kirjoitti:

    Sovittu kuvio kepulta. Ei se Pauli yhtäkkiä fiksuksi muutu.

    Jaah kukas täällä viksuja ja muita lajittelee?

    Äänestä

  • 765432 kirjoitti:

    ainoa kepu joka ymmärtää miten lestakepun valinnan myötä lestakeput tulevaisuudessa vie ei uskovaisilta kepulaisilta vallan ja kärsämäen asiat päätetään jatkossa rauhanyhistyksellä. Siksi olisi kelpuuttanut mieluummin vaikka Rannon? Antaa hyvävelien kävellä itse kaivamaansa kuoppaan. Rannon valinnalla valta olisi säilynyt ei lestatiolaisilla kepuilla nyt se menee lestakepuille. Se nähdään jo seuraavissa kuntavaaleissa kun kepujen äänet ropisee lestakepuille. Jää tontut ja kumppanit valtuuston lampaiksi ja lestat vie hallituspaikat.

    mielikuvituksellisia tarinoita ja varsinkin tarinankertojia.Kämäki varsinainen tarinankertojienkylä.

    Äänestä

  • Tarinakertojienkylä jarruvelit vinkuu karavaani kulkee naurattaa eväät syöty Kosken suku - levu taas jumissa heh heh

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kon-sultti kirjoitti:

Kunnanhallitus on maksullisen konsultin kanssa seulonut mieluista kunnanjohtajaa Kärsämäelle.
Tässävaiheessa ollaan päädytty kahteen ehdokkaaseen toinen on tasoa 0 ja toinen tasoa 0,5. Ykkösen tasoa ei hakijajoukosta ole onnistuttu löytämään, joten valituksi tullenee tämä 0,5 tasoinen ehdokas eli paras kahdesta.
Tosin suljetussa lippuvaalissa valtuutetuilla on mahdollisuus minkä hakijoiden nimi tahansa, valintaan vaaditaan yksinkertainen enemmistö annetuista äänistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu