Iltapala on köyhän päivän paras hetki

Koska iltapala on ainoa ruoka jota päivän aikana syön. Äsken söin kanaa ja perunii ja seuraava ruokailu huomen illalla.
12127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mikä ihmeen iltapala on kanaa ja perunoita? Kuulostaa päivälliseltä.

Äänestä

Miksette syö aamupalaksi puuroa? Hiutalepaketti ei paljon maksa! Minä olisin todella nälkäinen, jos ekan kerran syön vasta illalla. Syön aamulla aikaisin puuroa, viiliä, marjoja, mehua ja kahvia. Aamupäivällä banaani ja vähän pähkinöitä ennen kuntoilua. Kuntoilun ja suihkun jälkeen lounas. Iltapalaksi kuppi teetä, pari voikkuleipää paahdettuna ja viiliä marjojen kera.

Äänestä
  • Viiliä??? Köyhänä ei ole edes tullut mieleen ostaa viiliä. Hapatettua maitoa pikkupurkissa, kallista.

    Äänestä

  • röhrööh kirjoitti:

    Viiliä??? Köyhänä ei ole edes tullut mieleen ostaa viiliä. Hapatettua maitoa pikkupurkissa, kallista.

    Viiliä voi tehdä itsekin, katsopas ohje, netistä varmaan löytyy vaikka marttojen sivulta. Yhden purkin kun ostaa, niin siitä se alkaa. Viili on muuten vatsaystävällistä kalsiumtuotetta.

    Äänestä

Mulla ei ole koskaan iltapalaa eikä aamupalaa. Syön joka päivä kello 11.20 kaurapuuroa. En muuta.

Äänestä
  • Makkarakeiton hinnaksi tulee noin 35 snt/annos (370 g). Ruispuuron 6-7 snt.

    Äänestä

Ihminen pärjää kyllä yhdellä aterialla päivässä. ahneet syö 3 jopa 5 ateriaa kun afrikkalaiset kärsii nälkää

Äänestä
  • Minä syön monta kerta päivässä, syön usein yölläkin. Rahaa ruokaan menee 2-3 e/vrk. Mutta en olekaan köyhä, vaan omillani syön.

    Äänestä

Itse en syö aamuisin yleensä mitään, korkeintaan jonku voikkarin. Puuroa tosin pitäisi alkaa keittelemään aamuisin, niin jaksaisi koulupäivät paremmin. Vasta iltapäivällä syön pari tuhtia leipää, koska lääkkeiden kans on syötävä jotain. Illalla sitten joskus 21:n aikaan on ns "oikeaa ruokaa", eli ihan etelä-eurooppalaiseen tyyliin ja hyvin pärjää.

Äänestä

Meillä on aamulla tee, leipä, juusto, hedelmä jos on. Päivällä kahvia. Iltapäivällä lämmin ruoka, milloin mitäkin, keittoja, laatikoita tms. Illalla teetä tai mehua, leipää. Ei ihminen tarvitse montaa lämmintä ateriaa.

Äänestä

Minä syön kaksi kertaa viikossa. Se useammin ei ole varaa.

Äänestä

Syön 4 kertaa päivässä. Ostan yleensä juustoa 3 kg ja leivon sämpylää jotka tosi hyvii. Kanankoivet on halpoja ja syön niitäkin usein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loispummityötön kirjoitti:

Koska iltapala on ainoa ruoka jota päivän aikana syön. Äsken söin kanaa ja perunii ja seuraava ruokailu huomen illalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu