Ilkka kirjottaa asiaa tällä kertaa. MIkä vittu siinä on ettei tonne rajoille saada väkeä. Venäjä käy sotaa jo noilla ihmisillä joita pukkaa meidän harmiksi tänne. Nyt kaikki kynnellekykenevät rajoille puolustamaan maatamme. Armeijan porukka sinne vaan...Niinhän se näyttää olevan venäjän puolellakin PERKELES NOTTA
itäraja repeää
loismatkaajat
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta HUOM: Suomi on itsenäinen valtio, joka voi halutessaan laittaa rajansa kiinni. Vaikka raja vuotaisi kiinnilaitosta huolimatta, niin Suomen armeijalla on koulutettu kohtalaisen iso joukko sotilaita, aivan tällaista tilannetta varten. Sotilaspoliiseja alettiin kouluttaa vuonna 1992 käsittelemään isoja pakolaisryhmiä jotka tulevat itärajan takaa.
http://mvlehti.net/2016/01/28/alkaa-antako-johtaa-itseanne-harhaan-rajojen-sulkemiseen-on-resurssit/
OECD:ltä Suomelle rankka talouden toimenpidelista
Torstai 28.1.2016 klo 10.35
Talousjärjestö OECD ehdottaa Suomelle talouslääkkeiksi muun muassa välillisten verojen nostoa, työn verotuksen laskemista ja työttömyyskorvausten leikkaamista.
OECD:n ehdottaa muun muassa työttömyyskorvausten leikkaamista.
OECD:n ehdottaa muun muassa työttömyyskorvausten leikkaamista. (MATTI MATIKAINEN)
Järjestö julkaisi Suomea koskevan maaraporttinsa tänään.
OECD katsoo, että Suomen pitäisi vahvistaa talouttaan asteittain hallituksen suunnittelemalla tavalla hillitsemällä julkisten menojen kasvua.
Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok.) ehätti jo ennen raportin julkistamista kommentoida sitä tviittaamalla, että suositukset ovat linjassa hallituksen talouspolitiikan kanssa.
Työn verotusta OECD laskisi, mutta esimerkiksi kiinteistöveroa voisi nostaa. Lisäksi pitäisi vähentää alennetun arvonlisäveron piirissä olevien tuotteiden ja palvelujen määrää. Järjestö katsoo, että työttömyysturvan määrää ja tasoa olisi laskettava ja eläkeputken mahdollisuus olisi poistettava.
OECD vahvistaisi valtakunnansovittelijan sekä paikallisen tason ammattiliittotoimijoiden asemaa palkoista sopimisessa.
Kasvihuonepäästöjen vähentämiseksi OECD esittää ympäristölle haitallisten tukien karsimista.
Maaraportin esitteli Helsingissä järjestön apulaispääsihteeri Mari Kiviniemi, joka on entinen keskustan puheenjohtaja ja pääministeri.
STT Iltalehdestä kopsu,
näin se passaaminen rupeaa kuoppaa kaivamaan omalle kansalle,
Ammatilehtikin julisti sivunkokoisella huomautuksella, menetät kuukauden palkan pakolaistouhuun kukkarostas!
Kiitelkääs Facebook keskustelijat Teemu Selännettä miehen puheista ja pyytäkää häntä keräämään muutama esikuvallinen vielä piiriinsä -jotka saavat esiintymisillään suomen nuorison järkiinsä Kiitos!