Estäkää laukkujen kantaminen Suomeen

estäkää

6

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkotietoo

      Kuinka nopeasti Venäjän raja sulkeutuu? Vieläkö ostatte viisumeita?

    • Jeppistajuu

      Äkkiä kiinni ku sieltä on tullut jo 1100 tämän ja viime vuoden aikana! Ruotsista tullu jo yli 30 000 ja lisää tulee ku vettä hanasta!
      Onko asia nyt niin jotta Ruotsi on vaarallinen maa ku sieltä saa tulla ku havumajaan ja Venäjä turvallinen?

      Kuseessa ollaan nykyisten politiikkojen takia jos venäjältä tosiaan alkaa tulemaan, siellähän on lähtijöitä satojatuhansia joille venäjä ei tarjoa mitään. Täällä hölmölässä taas odottaa lihapadat, passit ja rahaa taikaseinästä riittää.

      Suomi on itsenäinen valtio, joka voi halutessaan laittaa rajansa kiinni. Vaikka raja vuotaisi kiinnilaitosta huolimatta, niin Suomen armeijalla on koulutettu kohtalaisen iso joukko sotilaita, aivan tällaista tilannetta varten. Sotilaspoliiseja alettiin kouluttaa vuonna 1992 käsittelemään isoja pakolaisryhmiä jotka tulevat itärajan takaa.

      Jos olis munaa päättäjillä edes vähääkään siintä mitä on Putinilla olis täällä asias toisin ja uskoisin että jopa hyvin.

      • LaitPalaavat

        Ongelma on siinä että Suomi on sosiaalidemokratia. Vielä. Hölmölä jolla on se paljon puhuttu unelma. Unelma joka unohtuu yhdessä päivässä.


      • Paitsi_että
        LaitPalaavat kirjoitti:

        Ongelma on siinä että Suomi on sosiaalidemokratia. Vielä. Hölmölä jolla on se paljon puhuttu unelma. Unelma joka unohtuu yhdessä päivässä.

        Kyllä se SDPn jatkuva kannatuksen kasvu tietysti persua vituttaa kun oma puolue on pudonnut mutasarjaan.


      • LaitPalaavat
        Paitsi_että kirjoitti:

        Kyllä se SDPn jatkuva kannatuksen kasvu tietysti persua vituttaa kun oma puolue on pudonnut mutasarjaan.

        Ensinnäkin puolueiden kannatus tai kuviteltu kannatus ei liity aiheeseen mitenkään koska Suomi on täysin sosiaalidemokratia vaikka sdp on nytkin oppositiossa. Persut puolestaan on hajanainen ryhmä josta ei kannata puhua enää ollenkaan. Tositilanteessa nuo molemmat menettävät merkityksensä ja illuusio Unelmasta tuhoutuu yhdessä päivässä.


      • Paitsi_että

        Heh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe