EI POLLIISEJA MÄNTSÄLÄÄN...VAK TILALLE

KIVAAKIVAA66

Useita poliisiasemia saatetaan sulkea kokonaan, kertoo Helsingin Sanomat.

Sisäministeriö on viimeistelemässä suunnitelmaansa poliisin toimipisteiden vähentämisestä. HS:n tietojen mukaan ministeriö on noudattamassa suurelta osin Poliisihallitukselta pyytämäänsä esitystä lakkautettavista toimipisteistä.

Poliisihallituksen esittämälle lakkautuslistalle päätyi 16 poliisiasemaa eri puolilla maata sekä joitakin muita poliisin toimitiloja. Lakkautusuhka koskee siten useampaa kuin joka kymmenettä poliisiasemaa.

Lakkauttamiset ovat kohdistumassa pienempiin poliisiasemiin poliisilaitosten ydinalueiden ulkopuolella. Suomen paikallispoliisi muodostuu 11 poliisilaitoksesta, joilla on nykyisin yhteensä 119 poliisiasemaa.

Kaavailujen mukaan ovensa sulkisivat Ilomantsin, Juvan, Mäntyharjun, Outokummun ja Siilinjärven, Mäntsälän Hangon, Euran, Huittisten, Kaarinan, Parikkalan, Mänttä-Vilppulan, Lempäälän, Ylöjärven, Haukiputaan ja Limingan poliisiasemat.

Poliisihallituksen poliisijohtaja Jyrki Wasastjerna kertoo, että toimipaikkojen vähentämisellä on tarkoitus karsia kustannuksia, jotta poliisien määrä voitaisiin säilyttää mahdollisimman suurena.

Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) ei ole vielä hyväksynyt suunnitelmaa. Jos hän näyttää suunnitelluille lakkautuksille vihreää valoa, ne lähetettäneen seuraavaksi lausuntokierrokselle muun muassa niihin kuntiin, joita lakkauttamiset koskisivat.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        24
        4772
      2. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        33
        3553
      3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        54
        3444
      4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        20
        3350
      5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        123
        2950
      6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        28
        2690
      7. Antifasismi - mitä se on?

        Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
        Maailman menoa
        14
        2370
      8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        116
        2360
      9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        2185
      10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        33
        1774
      Aihe