Ulkoministeriö on nimennyt seuraavat henkilöt toteuttamaan NATO-arvion, jonka odotetaan olevan käytössä keväällä 2016:
Mats Bergquist, suurlähettiläs (eläkk.), Ruotsi (NATOn kannattaja)
François Heisbourg, Kansainvälisen strategisten tutkimusten instituutin (IISS) ja Geneven turvallisuuspolitiikan keskuksen (GCSP) puheenjohtaja, Ranska (NATO-maan edustaja)
René Nyberg, suurlähettiläs (eläkk.), Suomi (NATOn kannattaja)
Teija Tiilikainen, Ulkopoliittisen instituutin johtaja (NATOn kannattaja).
NATO-raportti laaditaan ulkoministeriön nimeämänä työryhmänä, mikä tarkoittaa, että presidentti Niinistö pääsee peukaloimaan selvitystä.
Mats Bergquist, suurlähettiläs (eläkk.), Ruotsi (NATOn kannattaja)
François Heisbourg, Kansainvälisen strategisten tutkimusten instituutin (IISS) ja Geneven turvallisuuspolitiikan keskuksen (GCSP) puheenjohtaja, Ranska (NATO-maan edustaja)
René Nyberg, suurlähettiläs (eläkk.), Suomi (NATOn kannattaja)
Teija Tiilikainen, Ulkopoliittisen instituutin johtaja (NATOn kannattaja).
NATO-raportti laaditaan ulkoministeriön nimeämänä työryhmänä, mikä tarkoittaa, että presidentti Niinistö pääsee peukaloimaan selvitystä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Misi edes tuollaisia tehdään? Suomi luulee pääsevänsä natoon mutta ei Suomea koskaan edes hyväksytä natoon vaikka kuinka hinkuisi.
Suomen Nato-jäsenyyden vaikutuksia arvioidaan myös ulkomaisin voimin
Kotimaa Julkaistu 28.01.2016 16:15 (Päivitetty 28.01.2016 16:42)
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/nato-arvion-laatijat-suomesta-ruotsista-ja-ranskasta/5711494?utm_source=sprinkle&utm_medium=widget-55e3f290e28d8&utm_content=www.mtv.fi
Mitä mieltä olette Teija Tiilikaisen pätevyydestä puolustus- ja geopoliittisen arvioinnin tekemisessä? Tämä nainen on EU-asiantuntija, eli puolueellinen, USA:n ystävä. Lisäksi olen aina ihmetellyt eikö armeijaa käymätön jakkupuku-rouva ole väärä selvityksen tekijä puolustus- tai geopoliittisissa asioissa. Hän saattaa osata hallinoida ja johtaa tutkimuksen tekoa, mutta onko substanssi oikea puolustusarvioinnin tekoon. Hän saattaa mekkorouvana korkokantakengissä olla lirssä maastossa, jos maan valtaa vihollisvoimat. Siis ylipäätää pelokas teoreettinen eu-nainen pantu ulkopolitiikoksi, ihan kuten Mougherini, joka on mielestäni tietysti täysin puolueellinen ja maksettu korruptiolobbari.
Näillä ihmisillä on käsitys, että EU on heidän valtionsa, mutta eivät ymmärrä, etteivät kaikki ole samaa mieltä. On vaikeaa uskoa naisen puolustuslinja-arvioita, eihän se ole mikään puolustuslaitoksen strategiatutkija. Ei olisi varmaan tajunnut edes sitä, että raiskausta käytetään sotakeinona, kun on vallan eu-uskovainen. Kyllästyttää hitosti ja Sipilä tätä kakkaa järjestää. Olisi sekin pysynyt yrityselämässä, hyi hitto tätä menoa. Saksalaiset päässeet kai kompromissiin pakolaispolitiikan II versio tehty. Ei mitään muutosta, rahaa ei ole heti kaikille jakaa mm. perheenyhdistämiseen, mutta ei niitä poiskaan lähetellä.
Sätkynuket: Niinistön sätkynukkeja ovat Tiilikainen ja Nyberg, Stubbin sätkynukke on Berquist ja NATO intressejä valvoo Heisbourg.
Eiköhän lopputulos ole jo selvä..
"NATO-raportti laaditaan ulkoministeriön nimeämänä työryhmänä, mikä tarkoittaa, että presidentti Niinistö pääsee peukaloimaan selvitystä."
Onko se sitten samalla "vakaumuksella" tehty kuin euroon vienti? Kaikki päättää yksi ihminen kokoomuksesta, vai miten?
Niinistön kavereita taitavat olla Juncker, Merkel, Barroso (ex-kommunisti), Van Rompuy (täys "eu-fasisti"), Draghi, jne. ?
Itse säätää, itse valvoo itseään? Mikä se on? Vastaus: diktaattori.
Herrat saa tehdä Nato tai mitä tahansa Nito-selvityksiä, minä en USAn enkä RKP-eliitin puolesta itseäni tapata, en Naton, en Ruotsin, en Ahneidenmaan enkä liity myös Putinin joukkoihin eikä minnekään Syyriaan tai muuhun ählämimaahan, saa pikkulikan nussija storyvillen kaljankittaaja ketjuröökääja Niinistö mennä Nato-kavereidensa kanssa keskenään vaikka Timbuktuun.