Pyyhkikää nyt vaikka

Pyyhkikää nyt perseenne niillä kansainvälisillä sopimuksilla ja alkakaa toimimaan. Sanomistahan siitä tulee mutta sen jälkeen alkaa keskustelu. Koko Euroopalla alkaa olla mitta täynnä näiden maahantunkeutujien ja heidän aiheuttamien ongelmien takia. Muistaako kukaan miten hyvä maa tämä oli ennen somaleja. Sen jälkeen alkoi kaikki mennä päin helvettiä.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Totta

Äänestä
  • Eivät somalit Suomen tilanteeseen ole voineet vaikuttaa mitenkään. Suomen, niinkuin Euroopankin talous on ajettu alas uusliberalistisella talouspolitiikalla Sama meno on USA:ssakin ja sieltähän se on tännekin tullut. Globaali markkinafundamentalismi, turbokapitalismi, yltiökapitalismi, miten vain haluatte.
    Finanssikapitalismi ennen reaalitaloutta. Reaalitaloudessa ei liiku enää rahaa juuri nimeksikään. Se johtuu siitä, että finanssikapitalismissa voitot ovat maksimaaliset.
    Työllistäminen on minimaalista, koska ainoastaan reaalitalous työllistää ihmisiä. Finanssikapitalismi työllistää lähinnä pörssimeklareita, keinottelijoita ja pelureita. Heitä ei voi edes laskea työtä tekeviksi työntekijöiksi, koska heidän toimensa syöksevät kansantalouksia, yrityksiä ja ihmisiä kurjuuteen. No, ovathan he työntekijöitä siinä mielessä, että tekevät jotain, mutta heidän haitta-asteensa ihmisten elämään on sanoinkuvaamaton.

    Kilpailu kohti pohjaa, missä kaikki on kaupan. Reaalitaloudesta nyhdetään kaikki irti ja voitot siirtyvät finanssipuolelle. Sieltä niitä ohjaillaan bittien nopeudella moniin veroparatiiseihin. Finansteollisuden maksimaaliset voitot on pelastettava "sosialisoinnilta" eli päätymisestä hyvinvointivaltion käyttöpääomaksi.

    Nykyisissä tietoverkoissa pääomat liikkuvat valon nopeudella. Korruptoituneet hallitukset toimivat suuryritysten liekanarussa. Yritykset lahjovat virkamiehiä ja poliitikkoja tekemään itselleen mieluisia päätöksiä. Lobbarien lauma on suunnaton. Hallitukset eivät pääse yhteisymmärrykseen valvonnan tarpeellisuudesta juuri eriasteisesta korruptoituneisuudesta johtuen. Ei edes EU:ssa ole saatu sen omia veroparatiiseja kuriin: Sveitsi, Luxemburg, Belgia, Hollanti, Liechtenstein, Lontoo-City jne. Mm. nämä harjoittavat veronkiertoa monin eri tavoin. Lisäksi Lontoo-City pesee huumerahaa, kuten Wall Streetkin USA:ssa. Ei siinä jollain työn tuottavuudella pysty kilpailemaan, koska nykypäivän "valkoinen kulta" on oikeatakin kultaa arvokkaampaa ja tuottavampaa.

    Jostain kansanryhmästä syyllisen hakeminen kuuluu fasismiin. Sille ei ole nyt mitään perusteita. Valtaapitävät konnat ohjaavat kansan mielipidettä syyllistämällä sen, joka ei varmasti ole nykyiseen tilanteeseen syyllinen. Se vie katseen pois heistä itsestään jotka ovat niitä todellisia konnia nykyiseen tilanteeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ryeketyk kirjoitti:

Pyyhkikää nyt perseenne niillä kansainvälisillä sopimuksilla ja alkakaa toimimaan. Sanomistahan siitä tulee mutta sen jälkeen alkaa keskustelu. Koko Euroopalla alkaa olla mitta täynnä näiden maahantunkeutujien ja heidän aiheuttamien ongelmien takia. Muistaako kukaan miten hyvä maa tämä oli ennen somaleja. Sen jälkeen alkoi kaikki mennä päin helvettiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu